A globális búzapiac 2024/2025-ös szezonra vonatkozó kilátásai változatos képet mutatnak: míg a termésmennyiség növekedését várják, addig a felhasználás meghaladja a termelést, ami a készletek csökkenéséhez vezethet. Az időjárási tényezők és az áringadozások további kihívásokat jelentenek a gazdálkodók és a piac szereplői számára. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a legfrissebb nemzetközi és hazai adatokat, valamint az ármozgások alakulását.

A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) novemberi előrejelzése szerint a 2024/2025-ös gazdasági évben a globális búzatermés 796 millió tonnára tehető, ami 1 millió tonnával meghaladja az előző szezon mennyiségét. A várható globális felhasználás eléri a 805 millió tonnát, míg a szezon végére a zárókészlet 263 millió tonnára csökkenhet, ami 3 százalékos visszaesést jelent. A Tallage francia piacelemző cég beszámolója alapján Közép-Európában és Franciaországban október második felében a Boris és Kirk viharok után a szárazabb időjárás lehetővé tette a vetési munkák folytatását, míg Spanyolországban árvizek nehezítették a helyzetet. Ezzel szemben Romániában és Bulgáriában nagyon kevés csapadék hullott, Németországban és Lengyelországban viszont kedvező időjárási körülmények segítették a vetést és a növények fejlődését.

búza különböző határidőre szóló jegyzése a chicagói árutőzsdén (2024)
Búza különböző határidőre szóló jegyzése a chicagói árutőzsdén (2024)

Az északi EU-tagállamokban a késői vetés ellenére kielégítő a búza állapota. Ha a jelenlegi vetési tervek megvalósulnak, az EU-ban 2025/2026-ban 21,4 millió hektárról, 5 százalékkal nagyobb területről takaríthatnak be őszi búzát. Franciaországban a vetésterület 4,6 millió hektárra (+9%), Németországban 2,8 millió hektárra (+7%), Lengyelországban 2,4 millió hektárra (+1%), Romániában pedig 2,3 millió hektárra (+2%) nőhet. Magyarországon az Agrárminisztérium adatai szerint 920 ezer hektár körüli területről takaríthatnak be búzát 2025 nyarán.

Az AKI PÁIR adatai alapján november végén az étkezési búza termelői ára áfa és szállítási költség nélkül átlagosan 82,3 ezer forint/tonna volt, ami 14 százalékkal magasabb, mint az egy évvel korábbi ár. A takarmánybúza ugyanebben az időszakban 77,1 ezer forint/tonna áron forgott, ami 24 százalékos növekedést jelentett. A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza decemberi jegyzése 196–201 dollár/tonna között mozgott november 25. és december 6. között, míg a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a decemberi jegyzések 210–217 euró/tonna között alakultak.

Megosztás

További híreink

Súlyos hiányosságok és illegális termékek miatt azonnal felfüggesztette egy túrkevei húsüzem működését a Nébih - videóval

2025.02.14.

Egy túrkevei húsüzem ellenőrzésén több súlyos élelmiszerhigiéniai hiányosságot tártak fel a Nébih szakemberei.

Nagyra nyitják a modern mezőgazdaság ajtaját Debrecenben

2025.02.14.

Nemzetközi oktatási környezet, kiváló oktatók, modern laborok, átfogó tehetséggondozó program és széles körű szakmai partnerhálózat: ezeket kínálja a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara.

Harc az aszály ellen: már a vízkészletek védelme a legfőbb feladat a hazai vízügy számára

2025.02.14.

Új korszak kezdődött a magyar vízügy történetében, ezután már a vízkészletek védelme a legfőbb feladat

Miért éri meg a gazdáknak acélcsarnokot építeni?

2025.02.13.

A könnyűszerkezetes acélcsarnok a fenntarthatósági célok elérésében is a mezőgazdasági termelők eszközrendszerének része lehet.

Gödöllőn, Kaposváron és Keszthelyen lesz tavaszi állományszemle a bemutató üzemi programok keretében

2025.02.13.

Bemutató üzemi programokat tart a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. három telephelyen: Gödöllőn, Kaposváron és Keszthelyen lesz tavaszi állományszemle februárban.

Nagy pénzt lehet kaszálni a magyar báránnyal, viszont vannak veszélyek is

2025.02.13.

A bárány ára magasan van, de ez várhatóan nem lesz mindig így, és a juhtartásban már jóval nehezebb a jövedelemtermelés.

Partnerhírek
Partner

Akár 35 millió Ft-os támogatással megjelent az új kertészeti pályázat

2025.02.11.

Megjelent a legújabb kertészeti pályázat, így most a kertészeti gazdaságok figyeljenek. Az új Kertészeti üzemek technológiai fejlesztésének támogatása (KAP-RD01a-1-25) pályázatra áprilistól lehet benyújtani a támogatási kérelmeket.

Partner

Lombtrágyák, már 460 Ft/liter-től - VulcanAgro 2+1 IBC-akció

2025.02.11.

Lassan vége a 2. IBC után a 3. IBC ajándék akciónak. Ha olcsón, jó minőséget szeretne, akkor keresse a VulcanAgro szaktanácsadóit.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Vinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
Győr-Moson-Sopron, Győr

Vinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
BioNutria Bór lombtrágya, Dánia
Győr-Moson-Sopron, Győr

BioNutria Bór lombtrágya, Dánia

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 171 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás