A burgonya-fonálféreg (Globodera rostochiensis) a burgonyatermesztés egyik legjelentősebb kártevője, amely világszerte komoly gazdasági károkat okoz. Ez a mikroszkopikus méretű fonálféreg a burgonya gyökereit támadja meg, ami a növények gyengüléséhez és a terméshozam csökkenéséhez vezet.

A burgonya-fonálféreg elterjedése és kártétele

A Globodera rostochiensis eredetileg Dél-Amerikából származik, de az 1900-as évek eleje óta Európában is jelen van. Magyarországon több mint két évtizede észlelték jelenlétét a burgonyaföldeken . A fertőzött területeken a termésátlag akár 80%-kal is csökkenhet, ami jelentős gazdasági veszteséget jelent a termelők számára.

burgonya-fonálféreg
Fotó: Xiaohong Wang - USDA ARS Image Gallery, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9395335

A burgonya-fonálféreg életciklusa és kártételi mechanizmusa

A Globodera rostochiensis életciklusa szorosan kapcsolódik a burgonya növekedési fázisaihoz. A talajban lévő cisztákból a lárvák a burgonya gyökereihez vándorolnak, ahol behatolnak a sejtekbe, és táplálkozni kezdenek. Ez gyökérduzzanatokat és elhalásokat okoz, ami gátolja a növény tápanyagfelvételét. A nőstények a gyökerekben fejlődnek ki, majd testük cisztává alakul, amely akár 500 tojást is tartalmazhat. Ezek a ciszták évekig életképesek maradnak a talajban, biztosítva a kártevő hosszú távú fennmaradását .​

Előrejelzés és felismerés

A fertőzés korai felismerése kulcsfontosságú a védekezésben. A fertőzött növények lassabban fejlődnek, leveleik sárgulnak, és hervadnak. A gyökereken apró, fehér vagy sárgás ciszták figyelhetők meg, amelyek a nőstények megkeményedett testei. Laboratóriumi talajvizsgálatokkal pontosan meghatározható a fertőzés mértéke és kiterjedése.

Védekezési lehetőségek a burgonya-fonálféreg ellen

Agrotechnikai módszerek: A vetésforgó alkalmazása az egyik leghatékonyabb védekezési mód. Burgonya helyett legalább négy évig más növényeket kell termeszteni, mivel a fonálféreg csak a burgonyán képes szaporodni. Ezenkívül a talaj mélyszántása és a fertőzött növényi maradványok eltávolítása is csökkenti a kártevő populációját.

Biológiai védekezés: Bizonyos talajbaktériumok és gombák képesek parazitálni a fonálférgeken, így természetes módon csökkentik azok számát. Ezeknek a hasznos mikroorganizmusoknak a talajba juttatása ígéretes biológiai védekezési stratégia.

Ellenálló fajták nemesítése: A géntechnológia segítségével olyan burgonyafajtákat fejlesztenek ki, amelyek ellenállnak a fonálféreg fertőzésének. Ez hosszú távon fenntartható megoldást kínál a probléma kezelésére.

Kémiai védekezés: Nematocidek alkalmazásával csökkenthető a fonálféreg-populáció, de ezek használata környezetvédelmi és egészségügyi kockázatokkal járhat. Ezért alkalmazásukat körültekintően kell megtervezni, és integrált növényvédelmi programokba kell illeszteni.

Megelőzés és jövőbeli kilátások

A megelőzés a leghatékonyabb stratégia a burgonya-fonálféreg ellen. A fertőzés elkerülése érdekében fontos a minősített, mentes vetőburgonya használata, a mezőgazdasági gépek tisztántartása és a szigorú karanténszabályok betartása. A folyamatos kutatás és a modern technológiák alkalmazása reményt ad arra, hogy a jövőben hatékonyabb és környezetbarát megoldások állnak majd rendelkezésre a burgonya-fonálféreg elleni védekezésben.

A burgonya-fonálféreg, tehát, komoly kihívást jelent a burgonyatermesztők számára világszerte. A kártevő elleni sikeres védekezés integrált megközelítést igényel, amelyben az agrotechnikai, biológiai, genetikai és kémiai módszerek egyaránt szerepet kapnak. A tudatos gazdálkodás és a folyamatos innováció kulcsfontosságú a burgonya terméshozamának és minőségének megőrzésében.

További híreink

Nem lehet modern gazdálkodást folytatni nadrágszíjparcellákon a LAPAR elnöke szerint

2025.04.19.

Borúsan látja a nadrágszíjparcellákkal küszködő mezőgazdasági termelők helyzetét Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke.

Szomjas a növény a cserépben, vagy túl száraz a talaj? Elárulja egy ceruza

2025.04.19.

A túlöntözés és az alulöntözés a két legismertebb oka annak, hogy a növények elpusztulnak. Fontos tudni, hogy az alulöntözés kevésbé káros, mint a túlöntözés. A növények képesek regenerálódni hosszabb száraz időszak után is, de a gyökérrothadás után nehéz visszanyerni őket.

Fehérjehiány jöhet az EU állattenyésztésében, ha nem lesz elég támogatás

2025.04.19.

Egyre nagyobb az igény a hazai fehérjeforrásokra, miközben az importkitettség veszélyesen magas szinten van.

Villamos és hőenergiát előállító konténeres berendezést fejlesztettek a MATE közreműködésével 

2025.04.19.

Egy olyan kompakt konténerjellegű berendezés jött létre, amely napenergiát hasznosító berendezésekkel villamos és hőenergiát állít elő, az előállított villamos energiával vízbontással oxigént és hidrogént állít elő, biomasszából biogázt állít elő, a biogáz javításához pedig felhasználja az előállított hidrogént.

Mekkora veszélyt jelent az agroterrorizmus?

2025.04.18.

Az egyik legveszélyesebb, mégis kevéssé ismert fenyegetés az agroterrorizmus, amely a mezőgazdaság szándékos károsítását célozza meg.

2025 legütősebb locsolóversei, amelyek garantáltan (kínos) mosolyt csalnak az arcokra

2025.04.18.

Összegyűjtöttünk 20 vicces locsolóverset, amelyek garantáltan mosolyt (de esetleg csak kínos mosolyt) csalnak az arcokra.

Partnerhírek
Partner

Acélcsarnokot támogatással mezőgazdasági kisüzemek számára

2025.04.17.

Egy könnyűszerkezetes acélcsarnok és a Frisomat által alkalmazott technológia kifejezetten a gazdálkodók igényeire szabott, korszerű és költséghatékony megoldásokat kínál.

Partner

Hatékony, megbízható, mégis kíméletes – ez a Klartan 24 EW

2025.04.17.

Magyarországon egyre nagyobb problémát okoz a piretroidalapú rovarölő szerekkel szembeni rezisztencia, aminek a leküzdésére kiváló megoldást nyújt a Klartan 24 EW rovarölő szer.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 196 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás