A Békés vármegyei Csorvási Gazdák Zrt. anyakocáknak való új takarmány termékcsalád kifejlesztésén dolgozik, amellyel az állatok genetikai adottságaiban rejlő további lehetőségeket szeretnék kiaknázni - közölte a cég az MTI-vel.

A Szegedi Tudományegyetemmel közös kutatás-fejlesztési projektet a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (Ginop) Plusz keretéből 731,8 millió forinttal támogatták. Turcsán László projektvezető elmondta, a támogatás az ipari kutatás első évében 70 százalékos, a kísérleti fejlesztés 2. és 3. évében 50 százalékos intenzitású.

A Csorvási Gazdák Zrt. anyakocáknak való új takarmány termékcsalád kifejlesztésén dolgozik, amellyel az állatok genetikai adottságaiban rejlő további lehetőségeket szeretnék kiaknázni - Fotó: Csorvási Gazdák Zrt. weboldal
A Csorvási Gazdák Zrt. anyakocáknak való új takarmány termékcsalád kifejlesztésén dolgozik, amellyel az állatok genetikai adottságaiban rejlő további lehetőségeket szeretnék kiaknázni - Fotó: Csorvási Gazdák Zrt. weboldal

Erre irányul a fejlesztés

A projekt célja egy három elemből álló takarmány termékcsalád kifejlesztése, amellyel a dán hypor hibrid sertés genetikai adottságaiban rejlő malacfialási képességet lehet jelentősen növelni. A fejlesztés eredményeként létrejövő új vemhességi és szoptatási táp célja az új összetevőkön és fermentált alapanyagokon keresztül az anyakoca élettani paramétereinek javítása. Ehhez széleskörű laboratóriumi vizsgálatokat, telepi ellenőrzött méréseket és etetési kísérleteket végeznek.

Turcsán László kifejtette, hogy a projekt ipari kutatási része lezárult, a takarmánykeverék összeállt. Jövő év június végéig zajlanak a tesztelések az anyakoca-állomány egyharmadán. Saját takarmány alapanyagukat keverik a nagyrábéi Permex-Vet Kft. által gyártott fermentumokkal. Reményeik szerint nő az egy fialásra jutó alomszám az átlagos 11 malacról 11,2-re; illetve nő a kocák élettartama, tehát eggyel többször tudnak életük során fialni. Az elképzelések szerint javul a malacok életképessége is, csökken az elhullás.

A vállalkozás tevékenységének részletei

A vállalkozás mintegy 3500 hektáron folytat növénytermesztést, a csorvási Rudolf Majorban szárító üzemmel, takarmánykeverővel, magfeldolgozó- és vetőmagüzemmel rendelkeznek.

A telep 650 anyakocával és szaporulatával gazdálkodik. A telepen malac előállítás, süldő nevelés, valamint hízlalás folyik; a hízlalt sertést belföldön értékesítik. Emellett borjú és üszőneveléssel, valamint 350 tejelő tehén fejésével és tartásával is foglalkoznak.

A Csorvási Gazdák Szövetkezet 1949-ben alakult három szövetkezetből; 2014 óta Csorvási Gazdák Zrt.-ként működik. Jelenleg 115 család és mintegy 150 integrált termelő gyarapodását segítik.  

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a csaknem száz munkavállalót foglalkoztató vállalkozás 2023-ban 3,92 milliárd forint értékesítési árbevételt ért el az előző évi 2,64 milliárd után. Ebből az exportértékesítés alig 40 milliót tett ki. Adózott eredménye a 2022-es 295 millióról egy év alatt 515 millió forintra nőtt.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Közösen fejleszt algoritmust a precíziós gazdálkodáshoz a MATE és a TERRA-COOP

2024.10.14.

Halad a „Szántóföldi növénytermesztés permetezési hatékonyságának növelése, a növényi növekedési periódusok konvolúciós neurális hálózat alkalmazásával történő felismerésével” – című projekt.

A hét második felében éjszaka már megjelenhetnek a mínuszok

2024.10.14.

A hét elején változékony idő várható, napos és felhős időszakok váltakoznak, kisebb eső csak szórványosan fordulhat elő. A hét második felében több napsütésre számíthatunk, de a hőmérséklet reggelente 0 fok köré is hűlhet, míg nappal 12 és 19 fok között alakul.

Az agrártámogatási rendszerben az első lépés a gazdákkal való egyeztetés lenne a MAGOSZ főtitkára szerint

2024.10.14.

A gazdákkal együttműködésben kialakított, a termelőket nem hibáztató, hanem partnerként kezelő agrártámogatási rendszert szeretne látni a közeljövőben Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára.

Alapvető útmutató a savas talajba ültetéshez – a kerti talajok pH-értékének megértése

2024.10.13.

Ahogy a csípős őszi levegő beköszönt az ültetési szezonba, előfordulhat, hogy különféle növényekkel bővíthető a kert, beleértve azokat is, amelyek a savanyú talajban virágoznak. Alapvető fontosságú, hogy megértsük, hogyan teremtsünk megfelelő környezetet ezeknek a savkedvelő növényeknek, hogy virágozhassanak, és életet vigyenek a környezetünkbe.

GNSS antennák robotfűnyírókhoz

2024.10.13.

A helymeghatározás, a navigáció és az akadálykerülés a robotfűnyírók működésének kulcspontjai. A fúziós pozicionálási technológia pedig, mint például az RTK+ultrason/IMU/vision, az egyik főbb technológia.

Az űrben termesztik a paradicsomot, a római saláta után másodikként

2024.10.13.

„Jelenleg a NASA-val közös kísérleti tervünk véglegesítésén dolgozunk” – mondja Martha L. Orozco-Cardenas, Ph.D., a Riverside-i Kaliforniai Egyetem Növénytranszformációs Kutatóközpontjának igazgatója. „Célunk, hogy a paradicsomot az Advanced Plant Habitat Mission 08 (APH08) során dobjuk piacra” – mondta Orozco-Cardenas, aki Robert Jinkerson docenssel együttműködve fejlesztette ki a paradicsomot.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 600 hirdetés 100 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás