Hirdetés
Annyi a „szedd magad” mozgalomnak – alig van és méregdrága a körte (is)
Országosan rossznak mondható az idei körtetermés, különösen egyes dunántúli területeken, ahol a tavaszi fagy és az aszály az országos átlagnál is jobban sújtotta a gyümölcsösöket. Nem is csoda, hogy a hazai körte a piacokon borsos áron kapható, a szedd és vedd magad akciókat pedig meg sem tartják a termelők.
Idén ráadásul az olcsó import körtére se nagyon lehet számítani, mivel az Európai Unión belül is komoly terméskiesést okoztak a tavaszi fagyok. A WAPA előrejelzései szerint főleg a nagy veszteségeket okozó tavaszi fagyok miatt az EU körtetermése 1,6 millió tonnára esik vissza, ami 28%-os csökkenés a 2020-as év amúgy is alacsony terméséhez képest.
Csak a kisebb termelő országok növekednek valamelyest
Magyarországon a 2020-as 16 ezer tonnás termést idén 17 ezer tonna követi, és déli szomszédunkban, Romániában is hasonló a helyzet (19 után 21 ezer tonna). Növekedés csak néhány kevésbé jelentős európai körtetermelőnél valószínűsíthető, az egyik ilyen Portugália (139 után 189 ezer tonna) és Lengyelország, ahol a 2020-as 65 ezer tonnás termést idén 70 ezer tonna körüli betakarított mennyiség követheti – írja a hellovidek.hu.
Hirdetés
Magyarországon a körtetermés az évek többségében a 30-40 ezer tonna közötti sávban ingadozik, sokéves átlagban 32 ezer tonna körül alakul. Ez az EU-28 termésének mindössze 1,5%-a, így egyértelmű, hogy semmilyen meghatározó szerepünk nincs a piacon – magyarázta el dr. Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke. Beszélt arról is, hogy a körte termőterülete már mintegy évtizede lassan, de folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami vélhetően a termesztési kudarcélményeknek tudható be. A körte termesztéstechnológiai érzékenysége, termőhelyigénye, szélérzékenysége, valamint magasabb pára- és vízigénye miatt specifikus faj, csak szűk körzetek alkalmasak a hatékony termesztésére. Magyarországon jelenleg mintegy 2200 hektáron termelik ezt a gyümölcsfajt, ami közel 30%-os visszaesésnek felel meg a 2010 körüli 3 ezer hektáros termőterülethez képest.
Jelentős a ’Vilmos’ felülete
A hazai fajtaszerkezet is eltér az unióstól. Legnagyobb területen az őszi érésű, jól tárolható ’Bosc kobak’ fajtát termesztik. Jelentős a ’Vilmos’ felülete is, 20%-ot képvisel a 2200 hektár termőterületből. E két fajta adja a hazai termés mintegy felét. Nagyobb arányban található még a ’Clapp kedveltje’, a ’Packham’s Triumph’ pedig lassan, de biztosan váltja az igényesebb és érzékenyebb ’Hardenpont téli vajkörte’ fajtát.
Körtéből a tavalyihoz hasonlóan nagyon gyenge termést várnak, mindössze 16-17 ezer tonnát. A 2021. évre várható európai körtetermés közel 30%-kal marad el az előző év termésétől, illetve a többéves átlagterméstől is, amivel lényegében az elmúlt tíz év legrosszabb körtetermésére lehet számítani, közölte a FruitVeB elnöke.
A termelők bosszankodnak
Wilde Róbert nem kertel, amikor rákérdeznek, hogyan alakult az idei körtetermése és a szedd magad akció, amit minden évben meghirdet: csapnivalóan, hangzik a rövid és tömör válasz:
Az utóbbi 20 év leggyengébb körtetermését hozta az idei év, de sajnos nem csak körtéből, a cseresznyétől kezdve az őszibarackon át a körtéig egyik pofon jött a másik után. A meleg tél után jött a fagyos tavasz, és itt, Veszprémben nagyon régen nem volt eső, pedig most készülnének fel a gyümölcsfák a télre, ez pedig elegendő talajvíz nélkül szinte lehetetlen lesz.
A veszprémi gazdálkodó másfél hektáron nevel nyári és őszi körtét, és a szedd magad akció java már lezajlott volna nála, ha érdemes lett volna egyáltalán idén is megtartania.
A másfél hektáron majdnem nulla volt a körtetermés, nekünk elég volt saját használatra, és egy kicsit el is adtam belőle, 10-20-30 kilót vitt el néhány vevő, termelői áron 500 forintért kilóját.
A gazdálkodó a jövő tekintetében sem túl derűlátó, az időjárást nézve sem, de nem ez a legnagyobb gond. A mai világban a mezőgazdasági árak függetlenek a ráfordítástól "nem mi mondjuk meg az árat", elképesztő, hogy a narancs, a banán olcsóbb a hazai szezongyümölcsnél. A legnagyobb problémát szerinte a jövőben a szakképzett munkaerő hiánya fogja okozni a szektorban, mert nincs, aki elmenne ennyi pénzért idénymunkára, vagy aki belevág, nem ért hozzá, az öreg motoros kistermelők pedig lassan ellehetetlenülnek, annyira ráfizetéses az ágazat.
600 fáról egy lekvárfőzésre elég a kajszi…
Más őstermelő is hasonló tapasztalatokról számolt be, és náluk sem volt sokkal jobb az idei év gyümölcstermése. A Pest megyei gazdálkodó család legpocsékabb gyümölcstermése kajszibarackból lett, a téli körte, amelyből szedd magad akciót idén ők sem hirdetnek, viszonylag elfogadhatónak mondható náluk.
A sárgabarack annyira nem jött be idén nekünk, hogy 600 fáról egy lekvárfőzésre elég termett idén, amit saját magunknak készítettem el. A vilmoskörte pedig rendkívül apró lett, élvezhetetlen. A téli körte elfogadható, de nem hirdetünk belőle szedd magad akciót, mert sokan nem tudják, hogyan kell úgy leszedni, hogy a fát ne károsítsák, és azzal a jövő évi termés is veszélybe kerül. 500 forint körüli áron szeretnénk értékesíteni a termést, de nem mi diktáljuk az árakat, csak alkalmazkodunk – mondta el a neve elhallgatását kérő gazdálkodó a HelloVidéknek, aki került már kellemetlen helyzetbe amiatt, mert elmondta az igazat.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag
Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.
Dr Green Prime magtrágya – egy valódi újító megoldás a tápanyag-utánpótlásban
A Dr Green Prime a vetőmag felületére a csávázással egy menetben vagy akár külön is felhordható tápanyagforrás, mely a csírázó növény számára azonnali erőt biztosít, hogy egységes, vitális állományt érjünk el, mely mind a környezeti, mind a peszticid stresszhatásoknak jobban ellenálló növényt eredményez.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 41 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés