Hirdetés
Amit már kevesen tesznek meg – az őszi feltöltés szükséges a gyümölcstermő növényeinknél
A gyümölcs- és szőlőültetvényünk életereje azon múlik, hogy milyen tápanyagellátásban részesülnek, nemcsak a termésképzés idejében, hanem a szüret után is. A legkomolyabb probléma, hogy a növényeink tápanyagfeltöltése a termésérés során sok esetben megszakad, pedig ez az időszak kívánná a leginkább, hogy utánpótlást kapjon. A termések képzése során a növény már elkezdi a következő évi rügyek nevelését is, melyeknek szintén szüksége van a tápanyagokra. Az érési periódusban pedig a következő évi tartalékok képzése is elindul a növényben. Ahhoz, hogy a gyümölcsfánk, illetve szőlőtőkénk minél jobban tűrje a téli, tavaszi hideghatásokat, szüksége lesz ezekre a tartalékokra. Emellett a következő évi induláshoz is ezekből a tartalékokból fog elhasználni a növényünk a virág-, illetve a levélképződéshez. Ahhoz, hogy a gyümölcs-, szőlőültetvényünk fel tudjon készülni a következő évi újraindulásra és a tavaszi fagyhatásokra, ahhoz elsősorban káliumra, mikroelemekre, és nitrogénre lesz szüksége.
Egyértelmű jelek mutatkoznak arra, hogy a növényben lévő bizonyos szénhidrátok (például cukoralkoholok) tartalékai fagyállóként működnek a növényi sejtekben. Ezen szénhidráttartalékok koncentrációja nagymértékben függ a betakarítás utáni fotoszintézistől. Az ekkor megtermelt energia jelentős része a szárban és az ágakban raktározódik el, növelve ezeket a tartalékokat és ezáltal a növény fagyállóságát. A hidegstressz hatására a rügy sejtjeiben jelen levő víz megfagy, az ebből következő térfogatnövekedés feltöri a sejtfalat, ami sérülésekhez, elhaláshoz vezet. Ez a helyzet elkerülhető, ha a sejtnedvüregben levő víz sókoncentrációját megnöveljük, így csökkentjük a fagyáspontot, azaz védelmet nyújthatunk a kezeléssel bizonyos negatív hőmérsékleti tartományig.
Az érésre való felkészítés során használt kálium túlsúlyos műtrágyák, illetve lombtrágyák segítik a tartalékok képződését is. A kálium különösen kedvező hatással bír, mivel a növény sókoncentrációjának emelése mellett szabályozza a sejtmembrán áteresztő képességét, vagyis csökkenti a fagyos növényi szövetek sejtkiszáradása miatti károsodását. A megfelelő kálium kijuttatása fontos a stressz hatásának csökkentése érdekében. A kálium emellett az szénhidrátok (például cukrok) szállításában is segítséget nyújt, ami hozzájárul növényi nedvekben levő cukortartalom megnövekedéséhez.
Hirdetés
A Green Has Group fejlesztése egy káliumos lombtrágya, ami szélsőséges körülmények között könnyen felvehető és javítja a növények hidegtűrését. A HASCON M10 AD 20% káliumtartalom mellett 15% foszfort, valamint bórt, mangánt és molibdént tartalmaz, amelyet már a színeződés, termésérés időszakában ajánlunk permetezni, vagy csepegtetni a minőség javítása érdekében. Ha a téli, kora tavaszi fagyokra akarjuk előkészíteni az növényünket, akkor post-harvest megoldásként őszi (fajtól és fajtától függő) kijuttatása javasolt, hogy ténylegesen a raktározó szervekbe jusson. Dózisa: 2-3 liter/ha.
A betakarítás után végzett kezelések vagy bármilyen más lombtrágyázás, amely optimalizálja a fotoszintézist (és ezáltal a szénhidráttermelést), javíthat a tartaléktápanyag szintjén és a növény hidegtűrésén. A mikroelemeknek alapvető szerepük van a biokémiai folyamatokban, mint például az anyagcsere-folyamatokban, a légzésben, az enzimek aktiválásában, a fotoszintézisben, a növekedés szabályozásban, a virág- és termésképzésben. Emellett a réz, a mangán és a molibdén szintén javíthatják a növény fagytűrő képességét azáltal, hogy elősegítik a fotoszintézist, az antioxidáns enzimaktivitást, a membránstabilitást, a sejthidratációt.
A FULLMIX valamint az OLIGOGREEN komplex mikroelem összetételüknek köszönhetően sikeresen megelőzik és mérséklik a hiánytüneteket. Fontos szerepük van azonban az őszi feltöltésben, ami a fagyvédelmet is segíti. A por formájú, nagy tisztaságú, kelatizált tápelemek ideálisak lombtrágyázáshoz 1-2 kg/ha dózisban. Az OLIGOGREEN biogazdálkodásbanis felhasználható készítmény.
A bór is fontos szerepet tölt be a növekedésben, a sejtfalak képződésében, a szállítószövetek kialakításában, a virágképződésben, a megtermékenyítésben és a szénhidrátok szállításában, felhalmozásában. A bórt nem tudja tárolni a növény, ezért szükséges a folyamatos pótlása, még szüret utáni is. Ehhez a folyamatos utánpótláshoz a BOROGREEN L nevű készítményt ajánljuk, amely egy bór-etanolamin komplex 150 g/l bórtartalommal. Bioaktív összetevője miatt kiválóan felvehető, energiafelhasználás nélkül. Lombtrágyázáskor 1-1,5 l/ha dózissal permetezhető. Biogazdálkodásban is felhasználható készítmény.
Az aszály és a magas UV-sugárzás miatt az öntözés nélküli gyümölcsösök (valamint a légköri aszály miatt néhol az öntözött területeken is) stressznek voltak kitéve, ami a sérült, korábban hullani kezdett levelek miatt nagyon csekély fotoszintézist vagy tápanyagfelvételt eredményez. Ezért ősszel, ha a fáknak még mindig megvannak a leveleik, javasoljuk az őszi lombtrágyázáskor a nitrogén kijuttatását azokban a gyümölcsösökben, ahol ebben az évben levélvesztés vagy szárazságstressz volt. A lombozat őszi nitrogén alkalmazása növeli a télállóságot, valamint a gyümölcstermő növények életfolyamataiban minden fenológiai fázisban fontos szerepet játszik. A nitrogénhiány tünetei szembetűnő formában jelentkeznek, a vegetatív részek növekedésének elmaradásában és elszíneződésében: a hajtásnövekedés gyenge lesz, a levelek kisebbek, halványzöld színűek lesznek, erősebb hiány esetén sárgulnak, majd lehullanak. Ha a korai lombhullás miatt nem tud jól felkészülni a növény a téli nyugalmi időszakra, fokozottan fagyérzékennyé válik. Nitrogénbőség esetében azonban a növények szövetszerkezete laza lesz, emiatt csökken az ellenálló-képességük a betegségekkel, mechanikai hatásokkal és a faggyal szemben. Fontos a nitrogénműtrágyázás, lombtrágyázás sikeressége, azaz a felvett mennyiséget ismerni az őszi feltöltés előtt.
A nitrogén és a szénhidrátok ősszel raktározódnak a fák szöveteiben és létfontosságúak a gyümölcsfák tavaszi növekedéséhez és fejlődéséhez. A következő tavasszal a növekedési pontokból (virágrügyek, új hajtások és levelek) ezek a tartalékok újra mobilizálódnak, így biztosítják a fák számára az új növekedéshez szükséges energiát, amikor a levelek még nincsenek jelen, vagy még nem terültek ki teljesen a fotoszintézishez és a gyökerek még nem kezdték el felvenni a megfelelő mennyiségű nitrogént a talajból.
A HASCON 32 kínál megoldást az őszi nitrogén feltöltésre, ugyanis 32 % nitrogént tartalmaz, mindhárom nitrogéntípusból (nitrát 8%, ammónia 8%, karbamid 16%) és mikroelemekkel aktiválva (B, Mo, Cu, Mn, Zn) illetve jól alkalmazható a nitrogén hiánytüneteinek megelőzésére, kezelésére. Dózisa: 3 l/ha
Őszi feltöltési technológia:
- Megfelelő káliumellátás mellett:
OLIGOGREEN/FULLMIX 1-2 kg/ha
BOROGREEN L 1 l/ha
HASCON 32 3 l/ha - Megfelelő nitrogénellátás mellett:
OLIGOGREEN/FULLMIX 1-2 kg/ha
BOROGREEN L 1 l/ha
HASCON M10 AD 2-3 l/ha - Biogadzálkodás esetén:
OLIGOGREEN 1-2 kg/ha
BOROGREEN L 1 l/ha
Hegedűs Richárd
Seedplus Kft.
Termékfelelős
www.seedplus.hu
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók
A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatSolis 26 univerzális kis traktor
Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés