Hirdetés
Aminek van szeme és farka, az nem földikutya, hanem kószapocok
Az elmúlt időszakban negyvenegy magyar földikutya talált új otthonra a Hortobágyi Nemzeti Park területén, Monostorpályi és Martinka határában. Mivel ez a különleges faj korábban a kihalás szélére sodródott, ez az állományerősítés kiemelkedő jelentőségű a fajmegőrzés és a hazai természetvédelem szempontjából egyaránt.
A földikutyákat különleges képességeik miatt szinte magányos szuperhősökként tartják számon: egész életüket egy összetett járatrendszerben élik, ahol a hálókamrától az élelmiszerraktáron át a saját kis "mosdójukig" mindennek megvan a pontos helye.
A földikutyák fogaikkal alakítják ki alagútrendszerüket. A simára döngölt alagutakat hosszú fogaik segítségével vájják ki, mivel ásólábak híján ezekkel tudják áttörni a talajt, miközben szájukat a fogaik mögött zárva tartják.
Tevékenységük jól látható jelei a felszínen sorakozó, nagyobb méretű, egyenes vonalú túrások. E jelek alapján a szakértők pontosan meg tudják becsülni az adott populáció méretét, mivel a túrás- és járatrendszerek elhelyezkedése segít az egyes egyedek azonosításában.
Egy földikutya alagútrendszere akár 100 méter hosszú is lehet, ami nagyban függ a talajtípustól, a talajvíz szintjétől, és attól, hogy hím vagy nőstény példányról van-e szó.
A földikutyák oxigénszegény környezetben végeznek folyamatosan nehéz fizikai munkát, ezért vérük többféle hemoglobint is tartalmaz, ami alkalmazkodási szempontból rendkívüli jelentőségű – emeli ki Pompola Krisztián, a Hortobágyi Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatának munkatársa.
A földikutyák másik különleges képessége, hogy érzékelik a Föld mágneses terét, és fajtársaikkal szeizmikus impulzusok útján kommunikálnak: fejeikkel üregük tetejéhez kopogtatnak, így érzékelik egymást párzási időszakban is, hiszen bőrrel fedett szemeik miatt valóban vakok.
Étrendjük kizárólag növényi eredetű: gumókkal, hagymákkal, rizómákkal és gyökerekkel táplálkoznak. Miután e forrásokat kimerítették, képesek behúzni alagútjukba a növények felszín feletti részeit is. Táplálékraktáraikat tavasszal és ősszel töltik fel, míg a téli és nyári hónapokban ezekből élnek.
Régebben a földikutyák rendszeresen megjelentek a települések kertjeiben, és gyakran dézsmáltak burgonyát, répát, hagymát, cukorrépát vagy virághagymákat, amiért kártevő hírébe kerültek. Ma azonban inkább vakondok vagy kószapockok okoznak kerti károkat – magyarázza Pompola Krisztián. Sokszor előfordul, hogy az emberek „gombszemű, hosszú farkú földikutyát” vélnek látni, ami valójában kószapocok lehet, mivel a földikutyának nincs sem szeme, sem hosszú farka.
Jelenleg csak egyetlen település, Hajdúbagos környékén fordul elő, hogy földikutya betéved a veteményesekbe, mivel ott él egy nagyobb állomány a falu peremén, és nagyon ritkán egy-egy példány valóban bejut a kertekbe.
(Forrás: agrarszektor.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 101 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés