Az őszi vetésű növények számára különösen aktuális témáról, a tápanyag-gazdálkodásról tartott élő, online webináriumot a gazdák és a téma iránt érdeklődők számára, 2021. augusztus 5-én az Everris/ICL Internationaltől Rácz Gábor szaktanácsadó és Dorka-Vona Viktória tápanyag-gazdálkodási szakértő a Csernozjom Kft. képviseletében. Ebben a cikkben Rácz Gábor előadásának első részét foglaltuk össze.

A szakember prezentációjának első részében a talaj szerepére és fontosságára fókuszált. Mint elhangzott, definíció szerint a talaj látja el tápanyagokkal és vízzel a növényeket a fenofázisnak megfelelő mennyiségben és időben. A valóságban, például, Oroszországban és Ukrajnában ez a megfogalmazás megállja a helyét, mert ott a talajnak olyan magas a szervesanyagtartalma, hogy csak minimális tápanyagot juttatnak ki, és szinte mindent lombtrágyán keresztül biztosítanak, ám Európa döntő többségében jelentős tápanyagpótlásra van szükség a növénytermesztéshez és a megfelelő talajszerkezet kialakításához.

Megtudhattuk, hogy a növények felépítésében 64 elem játszik szerepet, de ezek közül csak 17 elemre van közvetlenül szükségük, és egy-egy növény közel  99%-át szén, hidrogén és oxigén alkotja, míg a maradék 1%-át teszik ki a különböző makro- (N, P, K, Ca, Mg, S) és mikroelemek (B, Fe Zn, Mn, Mo, Cl).

Hogy melyiket éppen milyen mennyiségben igényli a növény, a talajvizsgálati eredmények mutatják meg. Egy-egy ilyen vizsgálat, amellett hogy kötelező, létfontosságú információkat is tartalmaz. Látható, például, belőle a pH-nak megfelelő tápanyagfelvétel. Ismert, hogy a – molibdén kivételével – a savanyú talajokon veszi fel a növény a mikroelemeket, amiket érdemes eleve lombtrágyaként használni.

Rácz Gábor az Everris/ICL International szaktanácsadója

Ezt követően Rácz Gábor a fontosabb tápelemeknek a növényekben és a talajban betöltött szerepét taglalta.

A káliumról elhangzott, hogy a növényen belüli tápanyagok szállításában segít, növeli ugyanakkor a növény ellenálló képességét a betegségekkel és alacsony hőmérséklettel szemben, növeli továbbá a termés eltarthatóságát és a szárazsággal szembeni toleranciáját, valamint a vízháztartást biztosítja. Növeli a növény életerejét, elősegíti az egészséges gyökérrendszert és repce esetében a növény télállóságát is javítja. Egyben a cukrok és keményítő esszenciális építőeleme.

A kénnel régebben nem kellett foglalkozni, mert volt belőle elég a talajban, ám ez most már nincs így, ráadásul nagyon könnyen képes kimosódni a talajból, így kiemelt figyelmet érdemel. Javítja a gabonafélék őrlési és sütési tulajdonságait, számos enzim aktivátora és a pillangósoknál a nitrogén megkötéséhez is szükséges. Továbbá építőeleme  a cisztein, cisztin, metionin aminósavaknak,. A kén a növényben 90%-ban ebben a három aminosavban van benne. Fehérjeszintézisben fontos szerepe van. Különösen az olajos növények számára fontos a jelenléte. Szerepet játszik továbbá a fotoszintézisben, segíti a folyamatot.

A kalcium támogatja a vízháztartást, segíti a nitrátredukciót, a fehérjeképződést. Növeli a növény ellenállóképességét a betegségekkel szemben. Ismert az enzimalkotó szerepe, számos növekedési, hírvivő hormont aktivál. A sejtfalképződésben is jelentősége van, a szilárdságát adja, így az egész növény szilárdságát is elősegíti, továbbá a sejtmembrán áteresztő képességét szabályozza. A kalcium segíti  a gyökérrendszer tápanyagfelvételét, ezért a startertrágyába a nitrogén és foszfor mellé érdemes lehet betenni ezt a tápelemet is.

A magnézium a sejtosztódásban és fehérjeképződésben fontos alkotó, de az enzimek aktiválásában is szerepet kap. A foszfátionok szállítását végzi továbbá a növényben. és segíti a foszforfelvételt. Mivel a fitin alkotója a magban, így a csírázó mag energiáját biztosítja. A klorofill központi eleme is, a napfény energiáját alakítja kémiai energiává. Ennek ellenére a növény összes magnéziumtartalmának csak 15-20%-a van a klorofillban.

Majd a Polysulphate nevű termékük ismertetését kezdte el az előadó. Elhangzott, hogy a tápanyagokra sokszor műtrágyaként hivatkozunk, mert valamilyen módon granuláljuk, keverjük ezeket, de valójában kőzetekről beszélünk. Az ICL új termékét poliszulfátból nyerik, ami természetes kőzet. A 225 millió évvel ezelőtt beszáradt tengerfenék, amely a tengerben élt összes élőlény megkövesedett maradványát tartalmazza. 1200 méter mélyről bányásszák Anglia partjainál és egy természetes komplex anyag. Minden egyes molekulája 48% SO3-t, 14% K2O-t, 6% MgO-t és 17% CaO-t és mikroelemeket tartalmaz, de mindegyiket szulfát formában. Ennek azért van jelentősége, mert így a tápanyagok azonnal felvehető formában vannak jelen és 60 napig a kimosódás veszélye nélkül állnak rendelkezésre a növény és a talaj számára. Egyéb körülményke között a magnézium, a kalcium és kén nagyon könnyen kimosódik.

A Polysulphate hatása őszibúzában

A termék granulált és poralakú formában kerül felhasználásra. Azon túl, hogy tápanyag, talajjavító hatása is van és a növény egészségi állapotát is pozitívan befolyásolja. Ha folyamatosan használjuk ezt az anyagot, akkor a szikesedésért felelős nátriumszintet vissza lehet vezetni a normál szintre. A Polysulphate közvetlenül kiadható vetés vagy palántázás előtt, de akár még fejtrágyaként is. Semleges kémhatású termék. Mivel bio engedélye is van, ezért organikus termesztésben is használható.

Káposztarepcében az Egyesült Királyságban hektáronként 100 kg kijuttatásával 13% terméstöbbletet eredményezett, ami forintosítva 105 ezer forintos repceárra számolva, 35-40 ezer forintos plusz bevételt jelent.

Őszi búzában Franciaországban 36% terméstöbbletet eredményezett. Mindezt a 60 napos felvehetőség kimosodás nélkül, illetve a plusz kalcium és a mikroelemek eredményezték.

Silókukoricában az Egyesült Királyságban 7% terméstöbbletet realizáltak a használatával és a sejtfal emészthetősége is nagymértékben javult a Polysulphate hatására. Tehát maga a takarmány emészthetősége, hatékonysága nő az állatokban, ami súlygyarapodáshoz vezethet, illetve több tej termelését eredményezi.

A Polysulphate hatása repcében

Repce esetében 200-300 kg/ha Polysulphate kijuttatása javasolt, amiből 50 kg-ot ősszel vetés utána, amikor már kikelt a repce érdemes kiadni, de akár kitehetjük vetéssel egymenetben is, míg tavasszal adjuk ki a maradék 200-250 kg-ot. Búza esetében jellemzően inkább a tavaszi kiszórást szokták használni, a bokrosodás után és a zászlós levél megjelenése előtt. Napraforgóban vetéssel egymenetben, fejtrágyaként lehet kiadni a 200-300 kg-ot belőle, illetve kukoricában is egy ugyanakkora mennyiséggel kalkulálhatunk.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Medve miatt aggódnak Bajót lakosai, veszélyesek most a környék erdői

2024.10.15.

A Komárom-Esztergom vármegyei Bajót község önkormányzata hívta fel a figyelmet arra, hogy medve jelenlétét észlelték a környéken.

Magyar marhahúspiac: kevesebb vágás, növekvő export, dráguló árak

2024.10.15.

A globális marhahúspiac dinamikus változásokat mutat, amelyeket a helyi termelési trendek, fogyasztási szokások és export-import mozgások formálnak. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb nemzetközi és magyar fejleményeket az agrárpiaci jelentések alapján.

Sok méhésznek marad a kaptárban a méze, mert nem érdemes kipergetni

2024.10.15.

Az aszály kedvezőtlenül hatott a termelésre, a legnagyobb kihívást az ágazatban pedig továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik.

Dráguló borok, növekvő borexport – mi áll a háttérben?

2024.10.15.

A borpiacon jelentős áremelkedés figyelhető meg, amely mind a belföldi, mind a nemzetközi piacot érinti. A magyar borászatok sikeresen növelték exportjukat, különösen a fehérborok és a lédig borok iránt nőtt meg a kereslet. Eközben az import is erősödött, jelezve, hogy a borpiac dinamizmusát továbbra is az egyre diverzifikáltabb fogyasztói igények mozgatják.

Szilvaválság az unióban? Nézze meg, hogyan teljesít Magyarország!

2024.10.15.

A szilvatermesztés Európa-szerte nehéz időszakon megy keresztül: a tavaszi fagykárok és az időjárási szélsőségek érezhetően visszavetették a termést. Az Európai Unió több országában is csökkent a betakarított szilvamennyiség, míg a magyar piac kisebb növekedést mutatott, de a szélsőséges időjárás nálunk is gondot okozott. Az export-import adatok tükrében jól látható, hogy a szilvapiac dinamizmusa jelentős mértékben függ a globális kereskedelem változásaitól.

Most már tartósan be kell rendeszkedni a mínuszokra

2024.10.15.

Az előttünk álló napokban változékony, de túlnyomórészt száraz időjárásra számíthatunk. A hét elején még több helyen előfordulhat eső, de napközben fokozatosan csökken a felhőzet, és egyre több napsütés várható. A hajnali órákban több helyen pára- és ködfoltok képződhetnek, míg a nappali hőmérsékletek 12 és 21 fok között alakulnak, jelezve az őszies, de enyhe időt.

Partnerhírek
Partner

Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók

2024.10.14.

A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.

Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 26 univerzális kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 26 univerzális kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás