Az erdőirtás, az invazív fajok és az éghajlatváltozás több mint 1400 madárfaj eltűnéséhez járult hozzá. Egy friss tanulmány szerint az ember mintegy 1400 madárfajt irtott ki, ami kétszer annyi, mint korábban gondolták. A UK Centre for Ecology & Hydrology (UKCEH) szerint ez azt jelenti, hogy a modern emberi történelem során minden kilencedik faj 12 százaléka eltűnt.

Az erdőirtás, a túlvadászat és az invazív fajok behurcolása az ember által a késő pleisztocén időszak óta, mintegy 130 000 évvel ezelőtt bevezetett fő veszélyek közé tartozik.

Mára mindössze 11 000 madárfaj maradt, amelyek közül további 700 faj kihalása fenyegethet a következő néhány száz évben. (Fotó: Pixabay)

Túlhalászat, betelepítések

„Az ember az élőhelyek elvesztése, a túlhalászás, valamint a patkányok, sertések és kutyák betelepítése révén gyorsan pusztította a madárpopulációkat. A betelepített állatok fosztogatták a madarak fészkeit, és versengtek velük a táplálékért” – mondja a tanulmány vezető szerzője, Dr. Rob Cooke, az UKCEH ökológiai modellezője.

Az éghajlatváltozás, az intenzív mezőgazdaság és a környezetszennyezés az elmúlt évszázadban tovább fokozta ezt a veszélyt.

A madárpusztulás „jelentős hatással van” a biológiai sokféleség válságára

A kutatók az ismert madárpusztulásokon alapuló statisztikai modellezéssel becsülték meg a fel nem fedezett kihalásokat, Új-Zélandot használva esettanulmányként.

Az országban élő összes madár jól megőrzött maradványainak köszönhetően ez az egyetlen hely a világon, ahol az ember előtti madárfauna vélhetően teljes egészében ismert.

„Megmutatjuk, hogy sok faj már az írásos feljegyzések előtt kihalt, és nem hagyott nyomot, eltűnt a történelemből” – mondja Cooke.

Ennek „jelentős következményei vannak a biológiai sokféleség jelenlegi válságára nézve” – teszi hozzá a tanulmány társszerzője, Dr. Søren Faurby a Göteborgi Egyetemről.

„A világ nemcsak sok lenyűgöző madarat veszíthetett el, hanem sokrétű ökológiai szerepüket is, amelyek valószínűleg olyan kulcsfontosságú funkciókat is magukban foglaltak, mint a magszórás és a beporzás” – magyarázza.

„Ez kaszkádszerűen káros hatással volt az ökoszisztémákra, így a madarak kihalásán kívül sok olyan növényt és állatot is elveszítettünk, amelyek túlélése ezektől a fajoktól függött.”

Mely madarak haltak ki?

A kihalt madárfajok között van a mauritiusi ikonikus Dodó, az észak-atlanti nagykócsag és a kevésbé ismert Saint Helena-i óriáskakukk.

A Nature Communications című szaklapban megjelent tanulmány szerint 640 olyan madárfaj ismert, amely a késő pleisztocén korszak óta kihalásra kényszerült, és 90 százalékuk az emberek által lakott szigeteken élt.

A becslések szerint további 790 ismeretlen faj csatlakozott hozzájuk. Cooke szerint ezek közül csak mintegy 50 halt volna ki természetes úton.

A 14. században a tanulmány becslése szerint 570 madárfaj veszett ki, miután az emberek megérkeztek a Csendes-óceán keleti részén fekvő szigetekre, például Hawaiira és a Cook-szigetekre. Ez a természetes kihalási arány közel százszorosa, és a kutatók szerint ez lehet a történelem legnagyobb, ember okozta gerinces kihalási eseménye.

Rajtunk múlik

Mára mindössze 11 000 madárfaj maradt, amelyek közül további 700 faj kihalása fenyegethet a következő néhány száz évben.

„Hogy további madárfajok fognak-e kihalni, az rajtunk múlik” – mondja Cooke. „A közelmúltban a természetvédelem megmentett néhány fajt, és most fokoznunk kell a madarak védelmére irányuló erőfeszítéseket, a helyi közösségek által irányított élőhely-helyreállítással.”

(Forrás: euronews.com)

Megosztás

További híreink

Búzaárak alakulása: Magyarországon drágább, máshol olcsóbb – mit jelent ez a gazdáknak?

2025.03.27.

Magyarországon március második hetében az étkezési búza átlagosan 86 ezer forint/tonnás termelői áron cserélt gazdát, ami 35 százalékos emelkedést jelentett az előző év azonos időszakához képest.

Az ukrán csatlakozás nagy vesztese az agrárium és benne a magyar mezőgazdaság lehet

2025.03.27.

Ha Ukrajna csatlakozna az Európai Unióhoz, az jelentős kihívást jelentene az európai mezőgazdaság számára, mivel a támogatások jelentős részét az ukrán agrárium vihetné el.

Megérkezett a nagy segítség: több ezer gazda kap milliós támogatást

2025.03.27.

Március végéig több mint 10 ezer mezőgazdasági termelő kap összesen mintegy 30 milliárd forintot kárenyhítő támogatásként a tavalyi természeti károk miatt. A kifizetés az országban több mint 260 ezer hektárnyi területet érint.

A hétvégén országos esővel visszatér a hideg

2025.03.27.

A hét második felében fokozatosan borongósabbá válik az időjárás, és egyre több helyen kell csapadékra számítani. Csütörtökön az ország déli és középső területein már vastagabb felhőtakaró borítja az eget, míg északon még előfordulhatnak napos időszakok. A déli megyékben eső, zápor is kialakulhat, de estére átmenetileg csökken a csapadékhajlam. Az északi és északkeleti szél főként a Dunántúlon és az Északi-középhegység környékén megerősödik, néhol viharossá fokozódik. A hőmérséklet nappal 15 és 20 fok között alakul, a tartósan borult területeken ennél alacsonyabb értékek is előfordulhatnak.

Drónfelvételek alapján készített térképekkel törekszik költségmegtakarításra egy cseh agrárszoftver

2025.03.27.

A cseh Skymaps startup mezőgazdasági szoftvere, a CultiWise lehetővé teszi a gazdák számára, hogy néhány óra alatt rendkívül pontos „kijuttatási térképeket” készítsenek egy belépő szintű drón segítségével

Átadta az agrárminiszter a Feldolgozó Üzemek Fejlesztésének Támogatása pályázat támogatói okiratait

2025.03.26.

Nagy István Budapesten, a Feldolgozó Üzemek Fejlesztésének Támogatása pályázat támogatói okiratainak átadása alkalmából beszélt.

Partnerhírek
Partner

34 év alatt így vált a Poliext Kft. a komplex öntözési megoldások szakértőjévé

2025.03.26.

Az öntözés ma már nem csupán egy lehetőség, hanem a sikeres mezőgazdasági termelés alapfeltétele. A Poliext Kft. ennek szellemében évek óta folyamatosan fejleszti technológiáit és bővíti szolgáltatásait, hogy teljes körű megoldásokat kínálhasson a gazdálkodók, kivitelezők, kereskedelmi és egyéb partnerei számára.

Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás