Az ökológiai gazdálkodás olyan módszer, amely a természetes biológiai ciklusokra, szerves trágyázásra és biológiai növényvédelemre épít, elkerülve a mesterségesen előállított tápanyagok és – néhány kivétellel – a vegyi növényvédőszerek alkalmazását. Ez a gazdálkodási forma globálisan egyre nagyobb szerepet kap, mivel célja a környezet és az emberi tevékenységek közötti biológiai egyensúly hosszú távú fenntartása.

Az IFOAM (Nemzetközi Ökológiai Gazdálkodók Szövetsége) 2022-es adatai szerint a világ ökológiai területeinek mintegy fele Ausztráliában és az óceániai térségben található, globálisan pedig közel 96,4 millió hektárra terjed ki az ökoterületek nagysága. Európában körülbelül 18,5 millió hektáron folyik ökológiai termelés. Magyarországon az ökológiai gazdálkodásra fordított területek folyamatosan növekednek: 2022-ben összesen 320 ezer hektár volt ellenőrzés alatt, ebből 121 ezer hektár szántóföldi művelés, 21 ezer hektár állandó kultúra, míg a fennmaradó 178 ezer hektár gyepterület.

Napjainkban az ökológiai gazdálkodás egész Európában növekvő tendenciát mutat, nincs ez másképp hazánkban sem. A hazai ökológiai gazdálkodási támogatások stabilak, és igen nagy jelentőséggel bírnak, az ökológiai termékek iránti kereslet pedig egyre nagyobb. (Fotó: Pixabay)

Az ökológiai gazdálkodás növekedése egész Európában jellemző, és Magyarországon is egyre nagyobb jelentőséget kap. A hazai ökológiai gazdálkodási támogatások megbízhatóak, és az ökológiai termékek iránti kereslet is folyamatosan nő.

Átállás az ökológiai gazdálkodásra

Allacherné Szépkuthy Katalin, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) vezető szaktanácsadója elmondta, hogy bármely gazdaság átállítható ökológiai termelésre. Az ökológiai gazdálkodás legfőbb különbsége a konvencionális módszerektől az, hogy az alkalmazható mezőgazdasági inputok köre jelentősen korlátozott. A talaj termékenységének fenntartása érdekében többéves vetésforgót kell alkalmazni, amely pillangós növényeket is tartalmaz. Ha egy kertészeti kultúrának különösen magas a tápanyagigénye, külső tápanyagforrások is használhatók. A növényvédelemben a jól ismert réz- és kénalapú gombaölők mellett számos biológiai növényvédő szer, például vírusok, baktériumok, gombák vagy növényi olajok is alkalmazhatók, melyek engedélyezéséről és használatáról a Nébih és az ökotanúsító szervezetek honlapján lehet tájékozódni.

Ellenőrzések

Azok a termelők, akik ökológiai gazdálkodást kívánnak folytatni, és ökotermékeket szeretnének forgalomba hozni, kötelesek csatlakozni az ellenőrzési rendszerhez. Magyarországon két szervezet, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. és a Bio Garancia Kft. jogosult a gazdaságok ellenőrzésére és tanúsítására. Az ellenőrzés során a termelés, tárolás és feldolgozás folyamatait helyszíni ellenőrzések és dokumentáció alapján vizsgálják, kockázatértékelés esetén pedig termékmintákat is elemeznek.

A hazai öko-piac

Az ökológiai termékek jelenléte egyre nagyobb a boltok polcain, bár ezek a termékek gyakran magasabb áron érhetők el, mint a hagyományos társaik. Ez részben annak köszönhető, hogy az ökológiai gazdálkodásban alacsonyabbak a hozamok, de a termékek beltartalmi értékei – mint például a másodlagos anyagcsere-vegyületek – magasabb koncentrációban vannak jelen, ami kedvező az egészségre. Az ÖMKi legfrissebb kutatásai szerint a hazai kiskereskedelemben az ökológiai termékek részesedése közel 0,75-1%, amelynek jelentős részét a bébiételek teszik ki.

Miért érdemes ökológiai gazdálkodásba fogni?

Az ökológiai gazdálkodás napjainkban Európa-szerte terjed, és Magyarországon is egyre népszerűbb. A gazdálkodás költségei alacsonyabbak, hiszen nem használnak drága műtrágyákat és növényvédő szereket. Bár a hozamok kisebbek, a gazdák számára mégis vonzó lehetőség, hiszen a támogatások stabilak, és a termékek iránti kereslet egyre nő.

(Forrás: agrarszektor.hu)     

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Közösen fejleszt algoritmust a precíziós gazdálkodáshoz a MATE és a TERRA-COOP

2024.10.14.

Halad a „Szántóföldi növénytermesztés permetezési hatékonyságának növelése, a növényi növekedési periódusok konvolúciós neurális hálózat alkalmazásával történő felismerésével” – című projekt.

A hét második felében éjszaka már megjelenhetnek a mínuszok

2024.10.14.

A hét elején változékony idő várható, napos és felhős időszakok váltakoznak, kisebb eső csak szórványosan fordulhat elő. A hét második felében több napsütésre számíthatunk, de a hőmérséklet reggelente 0 fok köré is hűlhet, míg nappal 12 és 19 fok között alakul.

Az agrártámogatási rendszerben az első lépés a gazdákkal való egyeztetés lenne a MAGOSZ főtitkára szerint

2024.10.14.

A gazdákkal együttműködésben kialakított, a termelőket nem hibáztató, hanem partnerként kezelő agrártámogatási rendszert szeretne látni a közeljövőben Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára.

Alapvető útmutató a savas talajba ültetéshez – a kerti talajok pH-értékének megértése

2024.10.13.

Ahogy a csípős őszi levegő beköszönt az ültetési szezonba, előfordulhat, hogy különféle növényekkel bővíthető a kert, beleértve azokat is, amelyek a savanyú talajban virágoznak. Alapvető fontosságú, hogy megértsük, hogyan teremtsünk megfelelő környezetet ezeknek a savkedvelő növényeknek, hogy virágozhassanak, és életet vigyenek a környezetünkbe.

GNSS antennák robotfűnyírókhoz

2024.10.13.

A helymeghatározás, a navigáció és az akadálykerülés a robotfűnyírók működésének kulcspontjai. A fúziós pozicionálási technológia pedig, mint például az RTK+ultrason/IMU/vision, az egyik főbb technológia.

Az űrben termesztik a paradicsomot, a római saláta után másodikként

2024.10.13.

„Jelenleg a NASA-val közös kísérleti tervünk véglegesítésén dolgozunk” – mondja Martha L. Orozco-Cardenas, Ph.D., a Riverside-i Kaliforniai Egyetem Növénytranszformációs Kutatóközpontjának igazgatója. „Célunk, hogy a paradicsomot az Advanced Plant Habitat Mission 08 (APH08) során dobjuk piacra” – mondta Orozco-Cardenas, aki Robert Jinkerson docenssel együttműködve fejlesztette ki a paradicsomot.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 600 hirdetés 100 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás