Hirdetés
Agroloop: a rovarfehérje állati takarmány célú bevonása az élelmiszerláncba elkerülhetetlen
Az Agroloop egy prémium minőségű alternatív fehérjét gyártó vállalat, amely fekete katonalégy lárvákból állít elő egészséges állateledel-alapanyagot és szerves talajjavító készítményt. Az Agrotech cég fekete katonalégy tenyésztési tevékenysége innovatív megoldást jelent az állati takarmány-nyersanyag termelés környezeti hatásainak csökkentésére, valamint a talajegészség javítására – ezzel együtt pedig számos olyan globális szintű stresszfaktorra is választ kínál, amelyek egyre nehezebb helyzetbe hozzák az agrárszektort és annak szereplőit. Ilyen például a korábban soha nem tapasztalt fehérjeigény növekedésének kiszolgálása, amely a modern mezőgazdaság egyik legnagyobb kihívása.
A világ hústermelésének egynegyede a házikedvenceink tápjában landol, és a globális szántóföldi növénytermesztés 75 százaléka takarmánycélú tevékenység. Minél többet tudunk ezekből kiváltani az alternatív takarmányalapanyagokkal, például rovarfehérjével és -zsírral, annál több termőfelület marad az emberek minőségi élelmiszerigényeinek kielégítésére – vallja Percze Rajmond, az Agroloop társalapító-ügyvezetője.
A vállalat helyi élelmiszerfeldolgozók takarmány minősítésű melléktermékeit használja a lárvák etetésére, amik az alacsony értékű biomasszát magas minőségű takarmányfehérjévé és -zsírrá alakítják át. Ez a körforgásos működésen alapuló folyamat jelentősen kisebb ökológiai lábnyommal jár, mint a hagyományos állati takarmány-alapanyagtermelés. A rovarlárva tenyésztése és a belőlük készült takarmányfehérje és -zsír azonos súlyra vetítve 30-szor kisebb földfelület és 40-szer kevesebb víz felhasználásával tud megvalósulni, miközben 40-szer kisebb karbonkibocsátással jár, mintha az átlagos haszonállat-tenyésztésből származna, ezért a rovarfehérje állati takarmány célú bevonása az élelmiszerláncba elkerülhetetlen.
Hirdetés
Az Agroloop takarmánycélú lárvatenyésztési és takarmány-alapanyag előállítási tevékenysége egy teljesen új iparágat nyitott az agráriumban, ezért sokan például nem tudják, hogy a rovarfehérje és -zsír milyen jótékony élettani hatással bír a kedvtelésből tartott házi kedvencek és az egyes haszonállatok egészségére. Amellett, hogy az így előállított állateledel jól felszívódó és könnyen emészthető alapanyagokat tartalmaz, a rovarfehérje 100%-ban hipoallergén, ezért az intoleranciával küzdő háziállatoknak is ajánlott. A lárvazsír magas laurinsav-tartalma miatt immunerősítő hatású és megakadályozza a betegséget okozó kórokozók szaporodását. Ezen kívül pedig a lárvákban lévő kitin gyulladáscsökkentő antioxidáns, ami fokozza a májműködést, stabilizálja a koleszterinszintet és a bőr regenerációját is gyorsítja. Mindez pedig az állatokat is megkíméli az ételallergiával járó stressztől, valamint hosszú távon jelentősen hozzájárulhat a növendékállatok mortalitási mutatójának csökkentéséhez.
Legalább annyira érdemes a gazdálkodók figyelmébe ajánlani a rovarfehérje-alapú – a lárvák virágföldszerű ürülékéből készült – természetes szerves talajjavítót, amely kiváló választás a talajélet fenntartására vagy esetleg annak regenerálására. A műtrágyák és a növényvédő szerek túlzott használata mára sok helyen kizsigerelte a talajt, ami a terméshozamok csökkenését eredményezte. Ezért kiemelt szerepet kapott a tápanyag-utánpótlás és ennek a legfenntarthatóbb formája: a szervestrágyázás, valamint az ezzel járó magas tápértékű szerves talajjavítók és talajkondicionáló termékek. A rovartrágyából nyert termésnövelő anyagok komplex hatással rendelkeznek: tápanyagforrásként szolgálnak a talaj és a növények számára, növénykondicionáló hatásuk kedvezően hat a növények fejlődésére, és nem utolsó sorban közvetlen szerepet játszhatnak a kártevők és kórokozók visszaszorításában.
A rovarfehérje-gyártó vállalat tavaly 18 millió eurós beruházási kerettel már megkezdte a fekete katonalégy lárvatenyésztési és feldolgozási tevékenységét a Pest megyei Üllő határában. Ugyanakkor a közelmúltban egy újabb több millió euró értékű tőkebevonással további csúcsokra törhet a kapacitást illetően. Az Agroloop nem titkolt célja, hogy a friss finanszírozás felhasználásával rövid időn belül megduplázza lárvatenyésztési kapacitását: így előreláthatólag a 13 ezer négyzetméteres üzemcsarnokukba napi 120 tonna alapanyag érkezik be, ebből évi 6000 tonna talajjavító granulátumot, 2500 tonna takarmányfehérjét és 700 tonna zsírt állítanak elő. A megszerzett tőkeinjekcióval az Agroloop készen áll arra, hogy vezető szereplővé váljon Közép-Európában a fenntartható takarmányalapanyagok piacán. A becslések szerint a takarmány célú rovarpiac az évtized végére eléri az évi 2 milliárd eurós összforgalmat, éves szinten 1 millió tonna rovarlisztet termelve.
Tevékenységük elismeréseként az Agroloop a Portfolio Green Awards-on Az Év Zöld Innovációja díjat nyerte 2023-ban.
(x)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer ad, aki gyorsan ad
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés