Az ivóvíz, a mezőgazdaság és a vízenergia is veszélybe kerülhet a második éve tartó aszály miatt Olaszországban. Az ország leghosszabb és az agrárium szempontjából legjelentősebb folyójának részleges elapadása komoly károkat okoz az európai kontinens élelmiszertermelésének egyik központjában. A Pó folyó már most több szakaszon is szinte teljesen kiszáradt, ahogy Velence kisebb kanálisai is. Hiányállapot van az olasz a vízgazdálkodásban.

A Pó folyó alföldje az ország és Európa egyik legfontosabb élelmiszertermő vidéke, így az aszály következtében az ott termelt hagyományos olasz ételek, mint a parmezán és a pármai sonka is veszélybe kerülhetnek. A tésztagyártáshoz szükséges durumbúzából is jelentős hiányra, a rizsteremelésben pedig 30 éve nem látott terménycsökkenésre kell számítani. Az ország áramellátásának közel 7 százalékáért felelős vízerőművek kapacitása is tovább süllyedhet, miután tavaly már a felére csökkent a teljesítményük. A Mérce anyagát szemléztük.

A vízkészletek adagolása és jelentős terménycsökkenés várható a szárazság miatt Olaszországban, a Pó folyó már most több szakaszon is szinte teljesen kiszáradt, ahogy Velence kisebb kanálisai is

„2022 óta semmi sem változott. Még mindig hiányállapotban vagyunk. A tavasz, amely általában a legcsapadékosabb időszak a Pó-síkságon, még hozhat változást, a mostani aszályt az áprilisi és májusi esőzések még kompenzálhatják – ez az utolsó reményünk. Olyanra még nem volt példa, hogy két egymást követő évben nincs tavaszi eső” – mondta Luca Mercalli, az Olasz Meteorológiai Társaság elnöke. 

A 2022-es év elhúzódó hőhulláma mellett a völgyet 2007-ben, 2012-ben és 2017-ben is szárazság sújtotta. A tudósok egy része szerint ezek egyre gyakoribbá válása az éghajlati válság újabb jele. A Pó folyó tartósan alacsony vízszintje további problémát jelent, mivel a tengervíz így feljebb hatol a folyón, feltöltve a víztartó rétegeket, és használhatatlanná téve azokat a mezőgazdasági területek öntözésére.

„Tavaly a tengervíz majdnem 40 kilométer hosszan hatolt be, ami az ivóvíz szempontjából is problémát okoz, mivel sótalanítókat kell használni” – mondta el Alessandro Bratti, a Pó-medencei hatóság elnöke.

„A rendkívüli aszály következményeként akár a nemzeti vízkészlet „adagolása” is szükségessé válhat Olaszországban” – jelentette ki Gilberto Pichetto Frantin környezetvédelemért és az energiabiztonságért felelős miniszter a Radio24 rádióban. A politikus szerint a következő hónapokban súlyosbodni fog a helyzet, de remélik, hogy néhány esőzéssel sikerül feltölteni a duzzasztógátakat, máskülönben komoly következményekre kell számítani. Egyelőre ugyan semmilyen konkrét döntést nem hoztak, de megkezdődött az egyeztetés a nemzeti vízrendszer kezelőivel, az ország egyes területein a „vízfejadag” bevezetése sem elképzelhetetlen.

Északon a legrosszabb az olasz aszályhelyzet

A csapadékhiány az ország északi részét sújtja a leginkább, ahol Olaszország haszonállat állományának fele található, ott a vízdeficit akár a 40 százalékot is meghaladhatja, miután az Alpokban a téli időszakban megszokott hómennyiség csupán fele hullott.

Giorgia Meloni miniszterelnök a március elsejére csúcsértekezletet hívott össze az olaszországi vízforrások felmérésére, valamint a hálózati vízveszteség csökkentés és a folyómedrek tisztításának előmozdítása érdekében. Emellett közép és hosszútávú akciótervek kidolgozását is célul tűzte ki.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság jelentése szerint 1901-ben volt utoljára olyan szárazság Magyarországon, mint a tavalyi nyáron. A gazdák elképesztő károkról számoltak be, az olasz alföldön szinte az összes kukorica elpusztult, a normálisan 40-50 cm átmérőjű napraforgófejek gyermektenyérnyire nőttek csak. Arról, hogy miként lehetne megelőzni az ehhez hasonló pusztításokat itt írtak hosszabban. A források: Portfolio és a The Guardian.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Fehérjehiány jöhet az EU állattenyésztésében, ha nem lesz elég támogatás

2025.04.19.

Egyre nagyobb az igény a hazai fehérjeforrásokra, miközben az importkitettség veszélyesen magas szinten van.

Villamos és hőenergiát előállító konténeres berendezést fejlesztettek a MATE közreműködésével 

2025.04.19.

Egy olyan kompakt konténerjellegű berendezés jött létre, amely napenergiát hasznosító berendezésekkel villamos és hőenergiát állít elő, az előállított villamos energiával vízbontással oxigént és hidrogént állít elő, biomasszából biogázt állít elő, a biogáz javításához pedig felhasználja az előállított hidrogént.

Mekkora veszélyt jelent az agroterrorizmus?

2025.04.18.

Az egyik legveszélyesebb, mégis kevéssé ismert fenyegetés az agroterrorizmus, amely a mezőgazdaság szándékos károsítását célozza meg.

2025 legütősebb locsolóversei, amelyek garantáltan (kínos) mosolyt csalnak az arcokra

2025.04.18.

Összegyűjtöttünk 20 vicces locsolóverset, amelyek garantáltan mosolyt (de esetleg csak kínos mosolyt) csalnak az arcokra.

Ki látta ezt jönni? Az USA vámháborúja világszintű krízist indíthat el!

2025.04.18.

Jóllehet a főbb vámtételek tekintetében három hónapos haladékot hirdetett az amerikai elnök, az egyes iparági szereplők kénytelenek ízlelgetni a vámok bekövetkeztének gondolatát.

A precíziós nemesítés sikeresebbé teheti a magyar mezőgazdaságot is

2025.04.18.

Nagy jelentősége lesz az Európai Unióban jelenleg jogszabályalkotási fázisban tartó precíziós nemesítés engedélyezésének.

Partnerhírek
Partner

Acélcsarnokot támogatással mezőgazdasági kisüzemek számára

2025.04.17.

Egy könnyűszerkezetes acélcsarnok és a Frisomat által alkalmazott technológia kifejezetten a gazdálkodók igényeire szabott, korszerű és költséghatékony megoldásokat kínál.

Partner

Hatékony, megbízható, mégis kíméletes – ez a Klartan 24 EW

2025.04.17.

Magyarországon egyre nagyobb problémát okoz a piretroidalapú rovarölő szerekkel szembeni rezisztencia, aminek a leküzdésére kiváló megoldást nyújt a Klartan 24 EW rovarölő szer.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 196 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás