Hirdetés
A vészjósló változások miatt a magyar mezőgazdaság új kihívások elé néz
Egyre fenyegetőbb az éghajlatváltozás hatása a magyar mezőgazdaságra – derül ki a Green Policy Center legújabb jelentéséből. A dokumentum szerint a szektor a nyári hőmérséklet emelkedése, a csapadékeloszlás egyenlőtlensége és a szélsőséges időjárási események gyakoribbá válása miatt kerül egyre nehezebb helyzetbe. A Dél- és Közép-Alföld különösen sérülékeny régióvá vált, ahol a talajok és a vízkészletek állapota jelentős kihívásokat okoz.
Az aszály ára: több száz milliárd forint
A mezőgazdaság egyik legnagyobb problémáját továbbra is az aszályos időszakok jelentik. Vaszkó Csaba fenntarthatósági szakértő szerint az idei évben az aszálykárok akár több száz milliárd forint veszteséget is okozhatnak. Az éghajlati viszonyok mellett a nem megfelelő talajművelési gyakorlatok, a túlzott vízkivétel és az árvizek gyors elvezetése is hozzájárulnak a vízhiány súlyosbodásához.
Hanyatló jó gyakorlatok
Bár a forgatás nélküli talajművelés és a talajtakarás elősegítheti a talaj vízmegtartását, az ezekhez kapcsolódó agrártámogatásokkal bejelentett területek aránya 2023-ról 2024-re csökkent. A leginkább kiszáradással veszélyeztetett régiókban pedig a csökkenés még drámaibb. Az alkalmazkodást segítő mezővédő fasorok szántóföldi aránya továbbra is elenyésző, miközben agrár-erdészeti rendszerek 2020 óta nem jöttek létre.
Hirdetés
Veszélyben az állatállomány
Az állattartás is súlyosan érintett. A hőstressz különösen a tenyészsertések és juhok esetében okoz jelentős problémát, de a szarvasmarhák esetében is gyakoriak a forró napok miatti elhullások. Korszerűtlen állattartó telepeken ezek az események gyakoribbak, azonban az elhullások mértékére vonatkozóan nincsenek pontos adatok.
A mezőgazdaság jövője
Magyarországon az éghajlati változások szempontjából leginkább kitett növények termesztése tovább nőtt az elmúlt évtizedekben, miközben az innovatív alkalmazkodási technikák lassan terjednek. A szektor számára az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogyan lehet az aszályhajlam és hőstressz közepette fenntartható termelési modelleket kialakítani.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Isterra tavaszi ajánlat - a szója végre elfoglalja megérdemelt helyét a hazai vetésszerkezetben
A szójakínálatunk legújabb fajtája a korai csoport elején érő Dorothy. Új, 2013-ban elismert fajta. Minősítésekor termése 10%-kal haladta meg a standard fajták szintjét.
InFolen - nitrogéntartalmú levéltrágya biostimulátorral
A TIMAC AGRO által fejlesztett InFolen olyan biostimulátor tartalmú lombtrágya, ami segíti a kijuttatott nitrogén felvételét és átalakulását.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 159 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés