Több tényező összetett rendszerétől függ a méhek egészsége. Úgynevezett „rendszergyógyászatnak” tekinthető. A méhek egészségének megértése magában foglalja a genetika, a táplálkozás, a mikrobiológia, az állat- és növénybiológia (a rovarok mint egyéni és társadalmi szervezet), a környezettudomány, az agronómia, a toxikológia, a biokémia, a méhészeti technikák stb. tanulmányozását és kombinálását.

A fitonutriensekkel (speciális növényi táplálékkiegészítők) és illóolajokkal végzett vizsgálatok kimutatták, hogy alkalmazásuk jótékony hatással van a méhek anyagcseréjére és immunitására, illetve a méhcsaládok kórokozókkal szembeni ellenálló képességének kialakítására.,

Több tényező összetett rendszerétől függ a méhek egészsége. Úgynevezett „rendszergyógyászatnak” tekinthető (Fotó: Pixabay)

A legfontosabbnak ítélt és a vizsgálatban szereplő kórokozók

A baktériumok közül a Paenibacillus larvae (amerikai méhállomány) és a Melissococcus plutonius (európai méhállomány). A legagresszívabb vírusokat, a szárnytorzulást okozó vírust (DWV) és az idült méhbénulás vírusát (ABPV) az atkák terjesztik. A gombák is érintettek, mint intracelluláris élősködők: Ascosphera apis, Nosema ceranae és Nosema apis. A különféle veszélyek közül az élősködő Varroa destructor méhatka az egyik legfontosabb.

A méhek természetes környezetükben való evolúciójuk kezdete óta mindig sokféle, növények által termelt tápanyagot gyűjtöttek össze. Ezek biztosítják az anyagcseréjük, az immunrendszerük és a szaporodásuk egyensúlyát, valamint a földrajzi elhelyezkedéstől és az éghajlattól függően változó évszakokkal járó cirkanuális ritmusukat.

A szénhidrátoktól a flavoniodokig

Az elmúlt évtizedek kutatási eredményei igazolták, hogy a növényekben található különböző molekulák – mint a nektárban a szénhidrátok, a virágpor fehérjéi és zsírsavai, a polifenolok vagy a nektárokból, növényi gyantákból és virágporból származó flavonoidok alapvető szerepet játszanak a méhcsaládok egészségében.

Ha az élőhelyi környezet elszegényedett, illetve a méz emberi begyűjtése (méhészeti tevékenység) történik, szükség lehet az említett tápanyagok étrend-kiegészítőként történő adagolására, hogy ilyen módon specifikus támogatást nyújtsunk a méhcsaládoknak.

Illóolajok és fitonutriensek

Ma már széles körben elfogadott, hogy az illóolajok és fitonutriensek (polifenolok, flavonoidok, zsírsavak és pollenfehérjék) antimikrobiális hatásúak, meghosszabbíthatják a méhek élettartamát, és jelentősen csökkenthetik a Nosema szaporodását. Ezeket a hatásokat olyan növényi illóolajoknál figyelték meg, mint a menta, a citromfű, a koriander, a kakukkfű vagy a propolisz és a szegfűszegolaj, vagy olyan növényi kivonatoknál, mint a koffein, kempferol, galluszsav, kumarinsav, kvercetin és fokhagyma.

A baktériumokra ható illóolajok közül a Thymus vulgarisból származó kakukkfű-illóolaj az egyik leghatékonyabb.

A propolisz jelenléte a kaptárban

A méhek összegyűjtik az antimikrobiális növényi gyantákat a környezetükben, majd propolisz formájában alkalmazzák a kaptáron belül. A propolisz jelenléte a kaptárban számos előnnyel jár, különösen a kórokozókkal szembeni ellenállás terén.

A propolisz botanikai eredete fontosnak tűnik. A propolisz egyes molekulái (flavonoidjai) különösen hatékonyak lehetnek a baktériumfertőzések és az Asco­sphaera apis okozta költésmeszesedés ellen.

A rendkívül fertőző vírusok hullámai végigsöpörtek az egész világ méhállományain, hozzájárulva a méhek egészségi állapotának közelmúltbeli tömeges romlásához.

Alkalmanként gombamicéliumokon táplálkoznak

Megfigyelték, hogy a méhek alkalmanként gombamicéliumokon táplálkoznak. Bármilyen meglepőnek tűnik, ez nem véletlen! A gombákról ismert, hogy antimikrobiális hatású vegyületek széles skáláját állítják elő, beleértve a baktériumok, más gombák vagy vírusok ellen ható anyagokat is.

Feltételezték, hogy ez lehet az oka ennek a meglepő táplálkozási viselkedésnek. Olyan gombafajok micéliumából származó kivonatokat teszteltek, amelyekről ismert, hogy vírusellenes tulajdonságokkal rendelkeznek. Az amadou (Fomes) és reishi (Ganoderma) gombákból származó kivonatok dózisfüggő módon csökkentették a méhek szárnytorzulását okozó vírus (DWV) és a Lake Sinai-vírus (LSV) szintjét.

A szabadföldi kísérletekben a Ganoderma resinaceum-kivonattal táplált méhcsaládokban a DWV-ben 79-szeres, az LSV-ben pedig 45 000-szeres csökkenést mutattak a kontrollhoz képest. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a méhek egészségére előnyösen hathat a gombákból származó antimikrobiális vegyületek fogyasztása.

Pontos dózisok kellenének

Amint az irodalomból kiderül, egyre több olyan adat áll rendelkezésre, amelyek alátámasztják a különböző táplálkozási megközelítések terápiás vagy megelőző célú alkalmazását. Mindazonáltal még mindig hiányosak az ismereteink a fertőzött méhcsaládok kezelésében használható pontos dózisokról és a megelőzés módjairól, például arról, amit a méhek természetes fitonutrienseikben találnak. Ezenkívül az illóolajok összetétele a növény típusától, a talajtól, a termesztési körülményektől, a földrajzi elhelyezkedéstől és az éghajlattól függően változik, és kémiai összetételükben is nagy eltérések lehetnek.

Mindazonáltal megfontolandó a telelő méhcsaládok számára összetettebb táplálékkiegészítők kifejlesztése. Egyes méhek táplálékkiegészítőit már értékelték, figyelembe véve a család növekedését, a Nosema-spórák csökkentését, az atkafertőzést, a vírusterhelést és az immunválaszt.

Tudósok, méhészek és gazdálkodók közötti együttműködés szükséges

A kutatócsoportok hangsúlyozzák és támogatják a tudósok, méhészek és gazdálkodók közötti együttműködést a jövőbeni szántóföldi kísérletek érdekében, hogy lehetővé tegyék a méhcsaládok egészségét és betegségeit alakító komplex biotikus, abiotikus és szociális mátrixok jobb megértését.

A további kutatásoknak integrálniuk kell a megfigyeléseket, valamint a méhészek és gazdálkodók együttműködését a méhek egészségével foglalkozó kutatókkal. Mára már léteznek olyan kutatások, amelyek célja a biológiai védekezés (feromonok, endoszimbionták és entomopatogének), valamint gyógyszerek, szerves savak vagy fitoterápiás kiegészítők fejlesztése az élősködő leküzdésében.

 A kutatók és a méhészek közös álláspontja természetesen a rezisztens családok szelektálása, a VSH (varroa sensitive hygiene, varroa-érzékeny higiéniával rendelkező) méhek tenyésztése.

Reconnecting for our Future

A „Reconnecting for our Future” (Újracsatlakozás a jövőnkért) című cikkben az One Health Commission elmagyarázza, hogyan dolgoznak több lehetséges megközelítésen az „állat–környezet–ember” rendszer három különálló, de egymással összefüggő dimenzióval történő vizsgálatára. Az első az, hogy az emberek és az állatok hogyan osztoznak ugyanazon a környezeten, és ez milyen következményekkel jár. A második a biztonságos élelmiszerekről és az élelmiszerrendszerekről szól. A harmadik a közös gyógyászat és a beavatkozások.

A méhcsaládoknak, mint fő beporzóknak, kiemelkedő szerepük van a rendszerben.

A növények beporzásával hozzájárulnak az élelmiszer-ellátáshoz; a méhek egészségét azonban veszélyezteti az éghajlatváltozás, a fajgazdagság csökkenése, a kórokozók, ragadozók és méreganyagok okozta megterhelés.

Bagóné dr. Vántus Viola tudományos munkatárs (PTE ÁOK Biokémiai és Orvosi Kémiai Intézet) írását a magyarmezogazdasag.hu oldalon megjelent cikk alapján szemléztük.

Megosztás

További híreink

Hogy kikerülhessen a tábla a kertre: PATKÁNYMENTES ÖVEZET!

2024.09.20.

Elege van abból, hogy a rágcsálók tönkreteszik értékes termékeit és virágait? Most nyolc olyan eljárást ismertetünk, amelyek révén különösebb erőfeszítés nélkül patkánymentes övezetté tehető a kert!

Újabb árucikkekkel bővítette lejárati útmutatóját a Nébih

2024.09.20.

További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának lejárati útmutatója

A hirtelen jött esők mindent megváltoztattak, de hogyan alakul a termés minősége?

2024.09.20.

Az elmúlt tíz napban jelentős mennyiségű csapadék hullott országszerte, ami alaposan átnedvesítette a talaj felső rétegeit. Bár az időjárás a múlt héten hűvösebb volt, most visszatért a meleg, ami kedvező feltételeket teremt a mezőgazdasági munkákhoz. Az őszi káposztarepce vetése és kelése, valamint a nyári kapásnövények betakarítása is optimális körülmények között zajlik. A napos, száraz időjárás elősegíti a munkálatokat, így a gazdák hatékonyabban tudják folytatni a betakarítást.

Kedden újra fordulat áll be az időjárásunkban

2024.09.20.

A következő hét nap időjárása változatos arcát mutatja, a napos, száraz időtől kezdve az esős, felhős napokig minden megtalálható lesz. A hét elején még zavartalan napsütés várható, azonban a hét közepétől változékonyabbra fordul az idő, helyenként záporokkal és élénk széllel. Nézzük, mire számíthatunk naponta!

A talajvédelem új korszaka: 3 millió hektáron indul talajkímélő gazdálkodás

2024.09.20.

Hazánk vállalta, hogy 2023-ra legalább 1 millió hektáron alkalmaznak talajkímélő gazdálkodást, azonban a termelők összesen 3 millió hektáron vállalták a talajvédelmi szempontok érvényesítését.

Közös az EU-s és a magyar érdek: az európai mezőgazdaság erősítéséről tárgyaltak Budapesten

2024.09.20.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett szeptember 5-6-i budapesti KAP Konferencián a Közös Agrárpolitika volt a fő téma.

Partnerhírek
Partner

Kétszer ad, aki gyorsan ad

2024.09.20.

El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.

Partner

Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok

2024.09.19.

A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon. 

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás