A globális és lokális környezeti, valamint társadalmi változások növényvédelemre és az élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatásairól, a károsítók intenzív földrajzi elterjedésének következményeiről, továbbá az új, korszerű növényvédelmi lehetőségekről volt szó a 29. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon. A Debreceni Egyetem Növényvédelmi Intézete által szervezett nemzetközi szakmai rendezvényen hagyományosan átadták a Gulyás Antal-emlékérmet, amelyet idén Tarjányi József növényorvos vehetett át.

A Debreceni Egyetem cikkét szemléztük.

A globális és lokális környezeti, valamint társadalmi változások növényvédelemre és az élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatásairól is szó volt a 29. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon - képünk illusztráció
A globális és lokális környezeti, valamint társadalmi változások növényvédelemre és az élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatásairól is szó volt a 29. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon - képünk illusztráció

Intézményünk az oktatásban és kutatás-fejlesztésben megvalósítja a körforgásos gazdálkodás elveit. A mai világban a külső tényezők olyan gyorsan és olyan mértékben változnak, hogy az alkalmazkodáshoz minden tudásunkra és tapasztalatunkra szükség van. Elég csak a klímaváltozásra, a gazdasági válságra vagy éppen az uniós irányelvekre gondolni. A feladatunk ebben a helyzetben, hogy megfelelő minőségű tudással és információval lássuk el a térség ágazati szereplőit, gazdálkodóit. A mai konferencia egy, a mezőgazdaság jövőjét meghatározó témában gyűjtötte össze a szakembereket annak érdekében, hogy támogassa és segítse a nagy feladatok és kihívások előtt álló növényvédelemi szakmát – mondta a program megnyitóján Stündl László, a Debreceni Egyetem (DE) Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) dékánja.

Balázs Viktor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke a fórumon kiemelte: unikális a hazai növényvédőszer-használati szabályozás, hiszen Magyarországon a humán- és az állatorvosláshoz hasonlóan vényrendszer keretein belül történik az első forgalmi kategóriás készítmények felírása.

A világon az Európai Unióban a legszigorúbbak a növényvédőszerek engedélyezésére vonatkozó szabályok. Az ágazatban az elmúlt években egyre inkább fókuszba került a talaj védelme, a biodiverzitás megőrzése, a víztakarékos gazdálkodás támogatása és a digitalizáció. Az EU új irányelvei azonban teljesen egészében megváltoztatják a mezőgazdasági művelés módját és rendszerét. Magyarországon átlagosan hektáronként 1,6, míg az unióban több mint 2 kilogramm növényvédőszert használnak a gazdák. Amennyiben az uniós direktívának megfelelően hazánkban 50 százalékkal csökkentjük a növényvédőszerek használatát, akkor olyan technológia hiányosságok lépnek fel, amelyek következményében nem tudjuk biztosítani a megfelelő élelmezést a társadalom számára – fogalmazott Balázs Viktor.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke úgy véli, társadalmi érzékenyítésre is szükség van a növényvédőszerekkel kapcsolatban, ugyanis továbbra is rossz a növényi gyógyszerek megítélése a lakosság körében, pedig azok az okszerű felhasználás mellett hatékonyan megvédik a növényi kultúrákat a károkozóktól.

Termés és egészség

A növényvédelem az egyetemi képzésben fontos, meghatározó diszciplína. Egyre erőteljesebb a társadalom részéről az igény, hogy egészséges élelmiszereket állítsunk elő. Ennek két pillére van. Hogy legyen termés, amelyet sikeresen védtünk meg az egyre nagyobb számban megjelenő károsítókkal szemben, a másik alapfeltétel pedig, hogy az előállított termék egészséges legyen, ne legyen benne növényvédőszer, hatóanyag-maradékok, mikotoxinok. Ez is mutatja, hogy milyen összetett, komplex kérdésben szeretnénk a konferencia alkalmával a legfrissebb eredményeket, újításokat megmutatni – tette hozzá Tarcali Gábor, a DE MÉK Növényvédelmi Intézet tudományos főmunkatársa.

Tarcali Gábor elmondta, hogy a debreceni agrárkaron a növényorvosi mesterképzés mellett a növényvédelmi szakmérnök posztgraduális képzés keretében és angol nyelven is folyik a növényvédelmi szakemberek képzése.

Az idei Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon Tarjányi József növényorvos a növényvédelmi technológiák kidolgozásában, a herbalógia területén folytatott aktív szakmai és közéleti szervező munkássága elismeréseként vehette át a Gulyás Antal-emlékérem a növényvédelemért elismerést. A szakmai rendezvény keretében négy szekcióban mutatták be a szakemberek a legfrissebb tudományos eredményeket, újításokat - közölte az intézmény cikke.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A földalapú támogatások megváltoztatása csődbe vinné a családi gazdaságokat?

2024.11.06.

A gazdaszervezetek célja, hogy az uniós agrártámogatások átalakítása ellen indított online petícióhoz nemcsak a gazdatársadalom, hanem a fogyasztók támogatását is megszerezzék.

Milliárdos támogatások az öntözésfejlesztésre – Használja ki a lehetőséget!

2024.11.06.

A cél az öntözött területek arányának növelése, amire november elején 65,8 milliárd forint keretösszeggel újabb két pályázati konstrukció is elindult.

Szükséges-e a szójavetőmag oltása? Szakmai érvek és ellenérvek

2024.11.06.

A szójatermesztés során gyakran felmerül a kérdés, hogy szükséges-e oltani a vetőmagot az optimális fejlődés és termés érdekében.

Megoldások és megelőzési tippek az örökzöldek kopaszodásához

2024.11.06.

Ha az örökzöldek kopaszodni kezdenek, az nemcsak a kert esztétikáját rontja, de a növények egészségére is veszélyt jelenthet.

Országos erdészeti fórumsorozaton lehet kérdezni a NAK szakembereit

2024.11.06.

Aktív a NAK Erdészeti Szakértői Hálózatának 2024. őszi erdészeti tájékoztatási kampánya, több helyszínen lehet a témáról többet megtudni és kérdezni

5 tipp, hogy a ciklámen egész télen virágozzon

2024.11.06.

A ciklámen (Cyclamen spp.) az egyik legkedveltebb dísznövény, amely szépségével és változatos színeivel ékesíti az otthonokat és kerteket.

Partnerhírek
Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás