A globális és lokális környezeti, valamint társadalmi változások növényvédelemre és az élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatásairól, a károsítók intenzív földrajzi elterjedésének következményeiről, továbbá az új, korszerű növényvédelmi lehetőségekről volt szó a 29. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon. A Debreceni Egyetem Növényvédelmi Intézete által szervezett nemzetközi szakmai rendezvényen hagyományosan átadták a Gulyás Antal-emlékérmet, amelyet idén Tarjányi József növényorvos vehetett át.

A Debreceni Egyetem cikkét szemléztük.

A globális és lokális környezeti, valamint társadalmi változások növényvédelemre és az élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatásairól is szó volt a 29. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon - képünk illusztráció
A globális és lokális környezeti, valamint társadalmi változások növényvédelemre és az élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatásairól is szó volt a 29. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon - képünk illusztráció

Intézményünk az oktatásban és kutatás-fejlesztésben megvalósítja a körforgásos gazdálkodás elveit. A mai világban a külső tényezők olyan gyorsan és olyan mértékben változnak, hogy az alkalmazkodáshoz minden tudásunkra és tapasztalatunkra szükség van. Elég csak a klímaváltozásra, a gazdasági válságra vagy éppen az uniós irányelvekre gondolni. A feladatunk ebben a helyzetben, hogy megfelelő minőségű tudással és információval lássuk el a térség ágazati szereplőit, gazdálkodóit. A mai konferencia egy, a mezőgazdaság jövőjét meghatározó témában gyűjtötte össze a szakembereket annak érdekében, hogy támogassa és segítse a nagy feladatok és kihívások előtt álló növényvédelemi szakmát – mondta a program megnyitóján Stündl László, a Debreceni Egyetem (DE) Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) dékánja.

Balázs Viktor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke a fórumon kiemelte: unikális a hazai növényvédőszer-használati szabályozás, hiszen Magyarországon a humán- és az állatorvosláshoz hasonlóan vényrendszer keretein belül történik az első forgalmi kategóriás készítmények felírása.

A világon az Európai Unióban a legszigorúbbak a növényvédőszerek engedélyezésére vonatkozó szabályok. Az ágazatban az elmúlt években egyre inkább fókuszba került a talaj védelme, a biodiverzitás megőrzése, a víztakarékos gazdálkodás támogatása és a digitalizáció. Az EU új irányelvei azonban teljesen egészében megváltoztatják a mezőgazdasági művelés módját és rendszerét. Magyarországon átlagosan hektáronként 1,6, míg az unióban több mint 2 kilogramm növényvédőszert használnak a gazdák. Amennyiben az uniós direktívának megfelelően hazánkban 50 százalékkal csökkentjük a növényvédőszerek használatát, akkor olyan technológia hiányosságok lépnek fel, amelyek következményében nem tudjuk biztosítani a megfelelő élelmezést a társadalom számára – fogalmazott Balázs Viktor.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke úgy véli, társadalmi érzékenyítésre is szükség van a növényvédőszerekkel kapcsolatban, ugyanis továbbra is rossz a növényi gyógyszerek megítélése a lakosság körében, pedig azok az okszerű felhasználás mellett hatékonyan megvédik a növényi kultúrákat a károkozóktól.

Termés és egészség

A növényvédelem az egyetemi képzésben fontos, meghatározó diszciplína. Egyre erőteljesebb a társadalom részéről az igény, hogy egészséges élelmiszereket állítsunk elő. Ennek két pillére van. Hogy legyen termés, amelyet sikeresen védtünk meg az egyre nagyobb számban megjelenő károsítókkal szemben, a másik alapfeltétel pedig, hogy az előállított termék egészséges legyen, ne legyen benne növényvédőszer, hatóanyag-maradékok, mikotoxinok. Ez is mutatja, hogy milyen összetett, komplex kérdésben szeretnénk a konferencia alkalmával a legfrissebb eredményeket, újításokat megmutatni – tette hozzá Tarcali Gábor, a DE MÉK Növényvédelmi Intézet tudományos főmunkatársa.

Tarcali Gábor elmondta, hogy a debreceni agrárkaron a növényorvosi mesterképzés mellett a növényvédelmi szakmérnök posztgraduális képzés keretében és angol nyelven is folyik a növényvédelmi szakemberek képzése.

Az idei Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon Tarjányi József növényorvos a növényvédelmi technológiák kidolgozásában, a herbalógia területén folytatott aktív szakmai és közéleti szervező munkássága elismeréseként vehette át a Gulyás Antal-emlékérem a növényvédelemért elismerést. A szakmai rendezvény keretében négy szekcióban mutatták be a szakemberek a legfrissebb tudományos eredményeket, újításokat - közölte az intézmény cikke.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Jövő ilyenkor ki ne hagyja ezt az üzleti lehetőséget

2024.11.01.

Bár egyesek a létezését is tagadják, mára polgárjogot nyert a halloween Magyarországon is. Országszerte tízezrével tűnnek fel a töklámpások ezekben a napokban, gyerekek és felnőttek is ünneplik a kelta eredetű, amerikai közvetítéssel elterjedt napot. Az ünnep középpontjában a tök áll: a szépségéért termelt és az emberi fogyasztásra szánt fajták iránti megnövekedett kereslet jó lehetőség a termelőknek is.

Több lehetőség nyílt a családi gazdaságok fejlesztésére

2024.11.01.

A kisebb és a nagyobb üzemek számára is új pályázati felhívások jelennek meg, ebben támogatják a nagyobb és a kisebb léptékű fejlesztéseket is.

Soha ekkora vargányát nem találtak még Magyarországon

2024.11.01.

Soha ekkora vargányát nem talált még, mint a napokban! Az utólagos mérés szerint a méretes kalapos közel 1 kg-ot nyomott. Jelenleg a hazai erdőkben még kitart a gombaszezon, bőséggel lehet szedni rizikét, lila és szürkéslila pereszkét, vargányát, fenyőtinórut, kései laskagombát és sötét trombitagombát is. Az őzláb viszont már lecsengőben van.

Hogyan kell továbbszámlázni a földvédelmi járulékot?

2024.11.01.

Fontos kérdés, hogy a földvédelmi járulék tovább számlázásakor a számlát áfásan vagy áfa nélkül kell kiállítani.

Napelemmel, káros kibocsátás nélkül termelnek ammóniát szennyvízből a kutatók

2024.11.01.

Káros kibocsátás nélkül termelnek ammóniát szennyvízből, napelemmel a kutatók, a módszer a gyakorlatban is működik.

Partnerhírek
Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 72 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás