Hirdetés
A tejelő tehenek stresszének csökkentése pozitív megerősítéssel
A pozitív megerősítő tréning (PRT) ígéretesnek bizonyult a társfajok stresszének csökkentésében és az állatok jólétének javításában, de kevés kutatást szentelnek a haszonállatoknak, például a tejelő tehenek viselkedésének.
Ez arra késztette a British Columbia Egyetem kutatóit, hogy megnézzék, vajon a tejelő tehenek megtanulhatják-e csökkenteni az olyan eljárásokra adott stresszreakciókat, mint az állatorvosi ellátás, csökkenteni a sérülések kockázatát, és segíteni őket abban, hogy jól érezzék magukat az új ingerekkel.
Jennifer Heinsius, a Föld- és Élelmiszerrendszerek Karának PhD hallgatója elmondta: "Eddig nagyon kevés kutatást szenteltünk a haszonállatoknak, ezért elhatároztuk, hogy teszteljük a tejelő tehenek kifutóban történő pozitív megerősítéssel történő irányításának hatásait - ez gyakori tapasztalat az állatorvosi gondozásban vagy tartásban részesülő tejelő tehenek számára."
Hirdetés

Holstein üszők
A csapat egy 20 fős, 3-6 hónapos Holstein tejelő üszőből álló csoporttal kezdte, amelyek már rendelkeztek tapasztalattal a szarvasmarha kifutók terén és az emberi kezelésben. Azt jósolták, hogy a PRT-vel kezelt üszők játékos viselkedést mutatnak majd, mint a kontroll üszők a kifutóhoz való hozzáférés előtti időszakban. Az állatokat véletlenszerűen osztották be egy pozitív megerősítő kezelésben részesülő csoportba vagy egy kontrollcsoportba, amely a megszokott kezelést kapta a kifutóban.
A vizsgálat 28 kezelést tartalmazott minden állat számára heti 4 napon keresztül, napi 1 alkalommal. Az üszőket először egy váróterembe vitték, majd beengedték őket a gyakorlóterületre. A képzési csoport számára a gabonát élelmiszer-megerősítésként használták a szakaszokon való előrehaladáshoz. Az üszőket arra képezték ki, hogy pofájukkal megérintsenek egy célpontot – ezt a célpontot fokozatosan mozgatták, amíg az állatok teljesen be nem léptek a kifutóba.
A kontroll üszőket is megismerték ugyanezzel a kifutóval, de nem kaptak jutalmat, ehelyett egy kezelő vezette őket, bátorító szavakkal, nyugodt testmozgásokkal és gyengéd bökdöséssel, hogy megakadályozza őket a hátrálásban.
A kutatók értékelték a tapasztalataikat, feljegyezve a viselkedésüket abban az időszakban, amikor várakoztak, mielőtt elkezdték a napi foglalkozásaikat.
Mit fedezett fel a csapat?
Heinsius elmondta: "Összességében a pozitív megerősítéssel edzett tejelő üszők előrelátóbb viselkedést mutattak a rajthelyen, mint a kontrollcsoport – gyakrabban váltottak viselkedést, jelezve, hogy várták a tréning kezdetét és a jutalmukat."
Az állatcsoport több játékos viselkedésformát is mutatott, beleértve a futást és az ugrást, ami azt mutatja, hogy pozitívnak tartják az élményt. "A játékviselkedés növekedése arra utal, hogy a pozitív megerősítő tréning pozitív hatással volt az állatok érzelmi állapotára a kezelés előtt" - jegyezte meg Heinsius - olvastuk a dairyglobal.net-en.
A kutatócsoport szerint további kutatásokra van szükség, például a képzés hosszú távú előnyeinek vizsgálatára.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés