A globális mezőgazdaság termelékenysége az elmúlt 60 évben mintegy 21 százalékkal csökkent az éghajlatváltozás következtében, ez hét évnyi elvesztett termésnek felel meg, derült ki egy tanulmányból. A tanulmány figyelmeztet arra, hogy a mezőgazdaság a technológia fejlődése ellenére még érzékenyebbé válik az éghajlat–változással szemben.

A csökkenés leginkább a meleg övezethez tartozó régiókban volt megfigyelhető, például Afrikában (30%), Latin-Amerikában és a Karib-térségben (26%), mutatott rá a Nature Climate Change című folyóiratban publikált kutatás, amelyben a Cornell, a Maryland és a Stanford egyetemek tudósai az 1961 és 2020 közötti adatokat vizsgálták. Magyar nyelvű publikációjában a syngenta.hu irányította rá a figyelmet a tudósok által vizsgált jelenségre.

Ha egy adott év melegebb, hidegebb, nedvesebb vagy szárazabb volt,
mint általában... (Fotó: Pixabay)

Hiába a többlettermelés

„Vizsgálatunk szerint a globális mezőgazdasági termelékenység csaknem 21 százalékkal alacsonyabb, mint az éghajlatváltozás nélküli világban lehetett volna” – hangsúlyozta Ariel Ortiz-Bobea, a Cornell Egyetem alkalmazott közgazdaságtan professzora. – „Ezek a számok ugyanakkor nem azt jelentik, hogy kevesebbet állítunk elő, mint 1961-ben, valójában többet termelünk évről évre.”

A kutatók 172 országban elemezték a mezőgazdasági termelékenység adatait, valamint az éghajlati paramétereket. Ez megmutatta nekik, hogy a mezőgazdasági termelékenység nőtt vagy csökkent egy adott országban, ha egy adott év melegebb, hidegebb, nedvesebb vagy szárazabb volt, mint általában.

Miután megtalálták ezt az ökonometriai modellként ismert statisztikai kapcsolatot, mind a való világban, mind pedig egy olyan párhuzamos világban tesztelték, ahol antropogén klímaváltozás nem létezik.

Ezek összehasonlításakor a tudósok felfedezték, hogy az éghajlatváltozás a mezőgazdasági termelékenység hétéves stagnálásának felel meg. A termelékenység lassulása a mezőgazdaság jelentős javulása ellenére következik be, jelezve, hogy a tudományos és technológiai fejlődés nem eredményez az éghajlatváltozással szembeni nagyobb ellenálló-képességet.

Régiók, kisüzemek – tetten érhető a hátrány

Ennek oka lehet a beruházások hiánya, és hogy nem sikerült elérni az olyan régiókat, amelyeknek a legnagyobb szükségük lett volna rá, mint például Afrika vagy Latin-Amerika.

A kutatás nem veszi figyelembe a kisüzemi mezőgazdaságot, amely a világ különböző részein igen kiterjedt, valószínűleg azért, mert ez a fajta termelés általában nem szerepel a hivatalos nyilvántartásokban.  Pedig igen fontos lenne, hogy a jövőbeni kutatások figyelembe vegyék a kistermelőket, mivel ők a vetőmagok, technikák és növények hatalmas sokféleségének őrzői, amelyek segíthetnek az éghajlati válság jobb kezelésében.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Ne rontsa el a gyümölcsfák nyári végi gondozását

2024.09.08.

A nyár végén és kora ősszel számos fontos teendő vár a kertészekre. Korábban a gyümölcsfák lombjának megóvása a kórokozók elleni védekezést jelentette, hogy a levelek az őszi lombhullásig megfelelően működhessenek. Az idei aszály miatt azonban már az öntözés is létfontosságú a lomb megtartásához.

Földgázból takarmányfehérje – elindult az üzem Oroszországban

2024.09.08.

Az orosz Biopractica cég gázból fehérjét termelő üzemet indított a Kirov régióban, Moszkvától 650 km-re keletre. Bár az orosz takarmányiparnak ez az ágazata az elmúlt években elmaradt a fejlődéstől, a kilátások biztatóak, mivel a jövőbeni termelési volumen egy részét már lekötötték kínai cégek.

Az egészségtudatos fogyasztók adnak lendületet az aszalt gyümölcsök piacának

2024.09.08.

A ResearchAndMarkets.com jelentése szerint a szárított gyümölcsök piaca a 2023-as 10,98 milliárd dollárról 2024-re 11,60 milliárd dollárra nő. A piac az előrejelzések szerint 2030-ra eléri a 16,20 milliárd dollárt, az összetett éves növekedési ütem pedig az 5,70%-ot.

A szeptemberi kertészkedés kihívásai az elhúzódó nyár hatásai közepette

2024.09.08.

Szeptember beköszöntével a kertészek hagyományosan hűvösebb hőmérsékletet és az ősz megnyugtató ritmusát várják. Az elmúlt években azonban észrevehető változás történt. Úgy tűnik, hogy a nyarak meghosszabbítják tartózkodásukat, a meleg napokat és a korlátozott csapadékot jócskán áthozzák az átmeneti időszakba.

Kiskerti vetés szeptemberben: több zöldségnek is jó most az alkalom

2024.09.07.

A szeptemberi ültetés azért jó ötlet, mert így tavasszal hamarabb lesz termésünk és időt takaríthatunk meg a tavaszi ültetések idején.

A borászok figyelmét kéri a Nébih, veszélyes lehet az erjedés során keletkező mustgáz

2024.09.07.

Fokozottan kell figyelni a borászoknak, mert veszélyes lehet az erjedés során keletkező mustgáz a borkészítés során.

Partnerhírek
Partner

Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is

2024.09.06.

A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.

Partner

Hány aszályos év kell még, hogy a gondolkodás megváltozzon?

2024.09.05.

Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület, ahol a jelenlévő gazdálkodók az agrárium elismert képviselőinek előadásait hallgathatták meg impozáns környezetben augusztus végén.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 2.800 hirdetés 40 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás