Az Erópai Unió 2030-ra célul tűzte ki, hogy mezőgazdasági területeinek 25 százaléka ökológiai művelés alá kerüljön. Magyarország 2027-re 10 százalékos arányt határozott meg, míg 2030-ra a biodiverzitási stratégia 15 százalékot irányoz elő. Jelenleg a hazai ökológiai területek nagy része legelő és szántóföld, ahol főként exportra termelnek, bár a gyümölcsök feldolgozása hazai szintén történik. Dr. Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) ügyvezetője beszélt a biogazdálkodáshoz kapcsolódó tudnivalókról és lehetőségekről.

Az ökológiai gazdálkodásban a szintetikus anyagok kerülése és a vetésforgó elősegíti a fenntarthatóságot, és segít a klímaváltozás elleni küzdelemben is - írta az Agrárszektor.

2030-ig az EU azt tűzte maga elé, hogy a mezőgazdasági területeinek 25 százaléka ökológiai művelés alatt fog állni
Az Erópai Unió 2030-ra célul tűzte ki, hogy mezőgazdasági területeinek 25 százaléka ökológiai művelés alá kerüljön

2030-ig az EU azt tűzte maga elé, hogy a mezőgazdasági területeinek 25 százaléka ökológiai művelés alatt fog állni, ez a Közös Agrárpolitikába is belekerült, nem csak a Green Deal vagy a Farm to Fork stratégia tartalmazza. Ezáltal válik kötelezővé a tagállamok számára, hogy a saját KAP stratégiai tervükben is kitűzzenek ilyen jellegű célt - fogalmazott dr. Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) ügyvezetője.

Magyarország a 10 százalékos ökológiai területarány elérését tűzte ki 2027-ig a mostani KAP stratégiában, és ez a 10 százalék szerepel a hazai ökogazdálkodási akciótervben is. Jelenleg 6,3 százaléknál, körülbelül 320 000 hektárnál tartunk. Létezik egy biodiverzitás stratégia is, az pedig 15 százalékot említ már 2030-ra, ami megint egy rövid idő alatti nagy ugrást feltételez.

Az ökológiai területek jellemzői

Magyarországon jelenleg az ökológiai területek kicsivel több mint fele gyepterület. A második a sorban a szántóföldi gazdálkodás, jelentősek még az ültetvényterületek, legkisebb területen pedig jelenleg a kertészeti kultúrák vannak. A hazai ökológiai gazdálkodásra jellemző, hogy exportra termel. Ez főleg a szántóföldi termelésre igaz, ahol egyes becslések szerint, - mivel nincsen pontos adat - a szántóföldi terményeket 80 százalék fölötti arányban feldolgozatlan állapotban exportra értékesítjük. Ez általában a külföldön kínált magasabb piaci ár, illetve sokszor a hosszabb távú termelési szerződések miatt van így. 

A gyümölcstermesztésben valamivel jobb az integráció, ebben az esetben a feldolgozás gyakran hazánkban valósul meg, viszont az is jellemző, hogy az elsődleges feldolgozás után ezek a termékek, mint gyümölcssűrítmény, vagy fagyasztott gyümölcs, exportra kerülnek.

Az is egy érdekes tény, hogy bár a legelő állatok jelentős részét, így például minden negyedik szarvasmarhát ökológiailag minősített területen tartanak idehaza, az állatok maguk legtöbbször nem öko tanúsítottak, ezért sokszor az ökológiai gyepről végső soron nem keletkezik minősített bioélelmiszer - vélekedett a szakértő.

Ezek nagyon fontos fejlesztendő területek annak érdekében, hogy a hozzáadott érték itthon maradjon és hogy lehetőleg a hazai piacon, a hazai fogyasztók is hozzá tudjanak jutni az itthon megtermelt bio élelmiszerhez.

Az ökológiai gazdálkodás szerepe klímaváltozásban

Az ökológiai gazdálkodásnak az alapvetése a vetésforgó használata. Ez az agrotechnikai növényvédelemnek is egy fontos része. Az ökológiai termelésben természetes hatóanyagú növényvédő szereket lehet használni egy pozitív lista alapján, szintetikus kémiai növényvédelem gyakorlatilag nincsen. A tápanyag-utánpótlásban is a szerves megoldás a megengedett, a műtrágya nem.

Ennélfogva sokkal kisebb a környezet kémiai inputanyag terhelése ökológiai gazdálkodásban, mely a termények jóval alacsonyabb szermaradvány értékeiben is tetten érhető - mondta el dr. Drexler Dóra. Az ökológiai gazdálkodás másik fontos alapvetése a talajtermékenység fokozása. Fosszilis alapú műtrágya egyáltalán nem jelenik meg ebben a termelési rendszerben, tehát ilyen formán is a klímavédelemhez erősen hozzájárul az ökogazdálkodás. A talajtermékenység természetes úton történő fokozása szintén ide tartozik, ami a talaj szénmegkötő, illetve vízmegtartó képességét növeli, hozzájárulva ezzel a klímaváltozás elleni védelemhez.

A vetésforgó, az ökológiai növényvédelem és a szerves tápanyag utánpótlás okán, illetve amiatt is, hogy az ökológiai gazdálkodók mechanikai gyomszabályozást végeznek és nem használnak gyomirtó szereket, több az ökogazdaságokban a természetes élőhely, nagyobb  a biológiai sokféleség, mellyel szintén hozzá tudnak járulni az ökológiai termelők ahhoz, hogy a hazai mezőgazdaság ellenállóbb legyen a klímaszélsőségeknek - mondta a szakértő.

Érdemes bekapcsolódni az öko pályázat miatt is

Az "Ökológiai gazdálkodás támogatása" (ÖKO) című pályázati felhívás a következő öt évre tervezett területalapú támogatást kínál azok számára, akik földjeiket ökológiai gazdálkodásba vonják, illetve azoknak is, akik már ökológiai termeléssel foglalkoznak.

A 64 milliárd forintos, vissza nem térítendő támogatást kínáló ÖKO program 2025. január 1-jétől 2029. december 31-ig segíti a jelenlegi és leendő ökológiai gazdálkodókat. A pályázatokat 2024. november 25. és december 23. között lehet benyújtani.

A végleges felhívás szerint a legnagyobb összegű, hektáronként évi 1801 eurós (kb. 730 ezer forint) támogatás az átállás alatti, intenzív gyümölcsültetvényekre jár, míg más kategóriákban szintén több száz eurós összeget biztosítanak.

Az érdeklődőknek érdemes most bekapcsolódni, azaz megkezdeni az átállást ökológiai termelésre, mert az átállási támogatás jóval magasabb, mint a fenntartási és ez kompenzálja azt a rizikót, amit a termelő ez első években vállal, amíg elsajátítja az ökológiai technológiákat, illetve azt az időt, amíg bioként tudja eladni a termékét - fogalmazott az ÖMKI ügyvezetője.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Újból ellátási aggályok merültek fel – megugrottak a kakaó- és kávéárak

2025.01.19.

A Világbank italárindexe 18 százalékkal emelkedett decemberben, miután a kávé és a kakaó ára is megugrott az újból felmerülő ellátási aggályok hatására. Az index, amely 2024 harmadik negyedévében (negyedéves összevetésben) 6 százalékkal csökkent, továbbra is körülbelül 91 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi szintnél.

Kutyák és macskák – házi kedvenceinket sem kíméli a cukorbetegség

2025.01.19.

Egy háziállat cukorbetegségének diagnózisa sokkoló lehet. Sajnos a cukorbeteg macskák és kutyák körülbelül 20%-át elaltatják a diagnózist követő egy éven belül, mivel ez hatással van az állatok egészségére, valamint a gazdáik életmódjára és pénzügyeire.

4 alacsony szénhidráttartalmú étel, ami növeli az energiát, elősegíti a fogyást és javítja az emésztést

2025.01.19.

Az alacsony szénhidráttartalmú ételek alapvetővé váltak azok számára, akik javítani szeretnék egészségüket, és nem véletlenül. A megfelelő alacsony szénhidráttartalmú lehetőségek beépítése az étrendbe számos előnnyel járhat, például növeli az energiaszintet, elősegíti a fogyást, és javítja az emésztést. Ha tápanyagban gazdag, alacsony szénhidráttartalmú hozzávalókra összpontosítunk, hatékonyan táplálhatjuk a testünket, miközben támogatjuk az általános jóllétünket.

Új nagyhatalom született a szőlő világpiacán

2025.01.18.

A perui asztali szőlőé az egyik leggyorsabban növekvő ágazat, amelynek termelése a 2019–2020-as 400 000 tonnáról 2022–2023-ra 622 000 tonnára emelkedett. A Fluctuante piackutató cég nemrégiben közzétett egy jelentést az agrárexportokról, ez elemzi a perui szektor jelenlegi állapotát.

 Hilda, a génmódosított marha, kevesebb gázt fog kiengedni magából a környezetvédelem érdekében

2025.01.18.

 Hilda, a génmódosított marha kevesebb gázt fog kiengedni magából a környezetvédelem érdekében.

Feltámadt a herpeszvírus

2025.01.18.

Sajnos hazánkban is ismét megjelent a lovak körében világszerte elterjedt herpeszvírus. A Nemzeti Lovarda novemberi közleménye szerint Fóton egy sportistállóban több ló is lázas/légúti és idegrendszeri tüneteket mutatott.

Partnerhírek
Partner

Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal

2025.01.16.

2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.

Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Agromésztej
Pest, Nagytarcsa

Agromésztej

7 075 HUF / flakon

+ áfa
Kiemelt
FitoNatur Huminart
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur Huminart

18 120 HUF / flakon

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 155 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás