Talajaink rendszeres monitoringja, a növény számára felvehető tápelemek ismerete nélkülözhetetlen, amennyiben szeretnének kiegyensúlyozott táplálást biztosítani növényeik számára, maximális hozamot és egészséges növényeket látni. A hatékony tápanyag-gazdálkodás egyik legsarkalatosabb kérdése a növény számára felvehető, közvetlenül hasznosuló tápanyagok talajban való rendelkezésre állásának ismerete és nyomon követése.

A talaj egy térben és időben is változó rendszer, mely a felszínen mintázatot/foltosságot, a felszín alatt pedig rétegzettséget mutat. Amennyiben szeretnének kiegyensúlyozott táplálást biztosítani növényeik számára, maximális hozamot és egészséges növényeket látni a precíz talajtani vizsgálatok nem korlátozódhatnak kizárólag a legfelső 30 cm-es réteg tápanyag-vizsgálataira. A 30-60 cm-es talajréteg tápanyag tartalmának rendszeres (nem 5 évenkénti) monitoringja a növénytáplálás, illetve környezetet lehető legkevésbé termelő megoldások alkalmazása érdekében is indokolt.

A hatékony tápanyag-gazdálkodás egyik legsarkalatosabb kérdése a növény számára felvehető, közvetlenül hasznosuló tápanyagok talajban való rendelkezésre állásának ismerete és megfigyelése.

Az őszi vetésű növények számára különösen aktuális témában tart élő, online előadást a gazdák és a téma iránt érdeklődők számára, 2021. augusztus 5.-én, 17.00 órai kezdettel az ICL és a Csernozjom Kft.

Rácz Gábor szaktanácsadó, területi képviselő "Ami a talajnak és a növénynek természetesen szükséges – tápanyag-utánpótlás terv készítése" címmel tartja meg prezentációját, míg Dorka-Vona Viktória tápanyag-gazdálkodási szakértő a rendszeres, mért talajtani adatokon alapuló tápanyag-gazdálkodásről beszél majd.

Csatlakozzon az alábbi linken, telefonról vagy számítógépről:

Tápanyag-gazdálkodási tervezés során a talajban/ gyökérzónában lezajló kémiai folyamatok ismerete, mért adatokra alapozott szaktanácsadás a precíziós, zóna alapú kijuttatási tervezés egyik alappillére. Ehhez szükség van olyan talajvizsgálatokra, amelyek a felvehető tápelemek rendelkezésre állását mutatják, illetve olyan ásványi eredetű műtrágyákra is, amelyekből a tápelemek a növény számára könnyen hozzáférhetőek.

A mezőgazdaságban általában a nitrogén utánpótlásáról szoktak gondoskodni (pétisó, ammónium nitrát), míg a többi tápelemről sajnos sokszor elfelejtkeznek. A foszfor és a kálium nélkülözhetetlenek a csírázás során a gyökérfejlődés serkentésére. Ezekben a legelső életszakaszokban kevés szükség van nitrogénre, azonban foszfor és kálium szükséges a korai növekedéshez és az optimális fejlődéshez. A kénhiány súlyosan csökkenti a nitrogénfelhasználás hatékonyságát és korlátozza a fehérjeszintézist. A növények megfelelő nitrogénfelvételének érdekében ajánlott a talajban elérhető szulfátkészlet évenkénti utánpótlása is. Mindezek mellett a megfelelő arányú kalcium és magnézium tartalom is fontos az egészséges fejlődéshez.

Az ICL bemutatja új termékcsaládját, amely a talaj tápanyag-utánpótlásának világon egyedülálló új módját nyújta a gazdálkodók számára. A termékcsalád alapja az Északi-tenger megkövesedett rétegéből kivont ásványi anyag, a polyhalite, amely 14% KO-t, 6% MgO-t, 17% CaO 48% SO3-t tartalmazó, komplex ásvány, komoly mikroelem tartalommal. Gyakorlatilag 225 millió éves anyagról van szó, ami az akkori tengeri élővilág maradványa. Ez az összetett, komplex ásványtrágya, négy makroelem és jelentős természetes eredetű mikroelem tartalmával gazdag tápanyag forrásként alkalmazható. A természetes eredetű polyhalite ásvány finomítatlan formában, Polysulphate kereskedelmi márkanéven került be az ICL portfóliójába. Az Anglia partvidékén bányászott, kis karbonlábnyomú termék kiváló tápanyagforrást biztosít. A kitermelést követően az ásványt zúzzák, megtisztítják és csomagolják, semmilyen kémiai kezelésnek nincs alávetve. A Polysulphate megfelel az EC 889/2008 organikus termesztésről szóló szabályozásnak. Magyarországon a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. engedélyezte a Polysulphate alkalmazását organikus termesztésben az EC 834/2007 szabályzásnak és az EC 889/2008 szabályozásnak megfelelően.  Teljesen természetes, kémiai kezelésektől mentes termék, mely szemcsés és por formában is kapható. A 2-4 mm átmérőjű szemcsék egyenletesen szóródnak, és tökéletes alaptrágyaként használhatóak a növény igényeinek megfelelő, kiegészítő nitrogéntáplálással. Alacsony klorid tartalma miatt alkalmazható az arra érzékeny növényekhez is. Alkalmazásával könnyű betartani az esetleges széndioxid-kvótákat, amelyeket sok helyen megkövetelnek a termelőktől.

Az ICL PK Plus Polysulphate alapú, továbbfejlesztett, egyenletes szemcseméretű, granulált indító starter műtrágyája pedig hozzáadott foszforsav tartalma révén azonnal elérhető foszforforrást is biztosít.

  1. Foszfortartalma elősegíti a gyökeresedést, főleg a többi tápelem felvételét is segítő hajszálgyökerek mennyiségére van pozitív hatással, és nélkülözhetetlen szerepe van a nukleinsavak és fehérjék felépítésében.
  2. Káliumtartalma növeli a növények ellenálló képességét, fagy- és szárazságtűrését. A könnyen felvehető kálium jelentősége az olajos növényeknél és kálium igényes kultúrákban igen jelentős.
  3. Magnéziumtartalma segíti az aktív fotoszintézist. Közel ideális (3:1) kálium/magnézium arányban (2,3:1) van jelen a termékben, ami a kálium felvételét nagymértékben elősegíti.
  4. Kalciumtartalma felel az egészséges és szilárd szövetekért. A kalcium azonnal felvehető, szulfátos formában van jelen. A kalcium jótékony hatásai mellett igen fontos az a tény, hogy a kalcium-szulfát kémiai úton képes megkötni, és csökkenteni a talajok nátrium szintjét. Ezáltal a szikesedő talajokat képes javítani, és a kezdődő szikesedési folyamatokat akár vissza is fordítani.
  5. Kéntartalma segít az aminosavak felépítésében és a tápanyaghasznosulásban. Szembetűnő egyedülállóan magas kén tartalma, ami azonnal felvehető formában van jelen a komplexben, mégis stabilitása, elérhetősége a talajban közel 60 napig megmarad, és nem mosódik ki a gyökérzónából.
  6. Gazdag mikroelem-tartalommal rendelkezik.

A Polysulphate illetve az ICL PK Plus termékek használatával rugalmasan, a nitrogén-utánpótlástól függetlenül is egy menetben gondoskodhatunk a korai fejlődéshez, az egészséges állományhoz, a jobb télállósághoz, és a minőségi terméshez szükséges tápelemek hosszan tartó pótlásáról.

További információért, szaktanácsért, megrendeléshez hívja Rácz Gábor területi képviselőt a +36304881479 mobilszámon!

(x)

További híreink

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Ma újra jelentős mennyiségű csapadék hullhat, de már látszik mikortól lehet nagy változás

2024.10.04.

Pénteken borult idő várható, ugyanakkor a déli, délkeleti részeken elvékonyodhat a felhőzet, de legfeljebb csak kevés helyen bukkanhat elő a nap.

Tudáspénzek: kevesebb lett az agrárkutatás támogatása

2024.10.04.

Ha sokat spórolunk a kutatáson, a tudáson, mélyül a magyar gazdaság válsága és romlik a versenyképessége

Telítődik csapadékkal a talaj, de hátráltatja a betakarítást

2024.10.04.

Pár napos átmeneti száraz időjárás után, a hét közepétől ismét csapadékos idő hátráltatja a még hátralévő betakarítást. Péntek estig újabb jelentős mennyiségű esőre van kilátás, majd a hétvégén csökken a csapadékhajlam. A talaj őszi feltöltődése elkezdődött, egyre mélyebb rétegekbe is jut a nedvességből, az őszi gabonák vetését pedig országszerte telített felső talajréteg várja.

Jelentősen rontja a teljes idei GDP-t az aszály hatása

2024.10.04.

A második negyedéves GDP-adatok csalódást okozak, az első negyedévhez képest nem tudott bővülni a hazai gazdaság, végül 0,2 százalékos visszaesést mért a Központi Statisztikai Hivatal.

Győzött a globális nyomás: Az EU kénytelen volt elhalasztani a kritikus törvényt

2024.10.03.

Az erdőirtásról szóló törvény végrehajtását egy évvel elhalasztják, mivel a globális partnerek és az érintett ipari szereplők arra hivatkoztak, hogy nincsenek megfelelően felkészülve a jogszabály időbeni alkalmazására.

Partnerhírek
Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Partner

A csapadék csak fél siker, legyen ott a tápanyag is - gyökértömeg-növelés és növénykondicionálás repcében

2024.10.01.

Az őszi kezeléssel a gyökértömeg növelésére nyújthatunk támogatást növényeinknek, biostimulátor tartalmú lombtrágyaoldatokkal, melyek a talajról is hasznosulni képesek. A TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldat termékcsaládjába tartozó FERTIACTYL RADICAL magas bórtartalmával és mangánnal az olajos növények kezdeti bórpótlására, gyökeresedésének támogatására és ellenálló képességének fokozására lett kifejlesztve.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás