Hirdetés
„A talaj élete - amit egy szelvény el tud mondani magáról" országos figyelemfelkeltő kampánynap
2024. március 20-án a Magyar Talajtani Társaság (MTT) országos figyelemfelkeltő kampánynapot szervez „A TALAJ ÉLETE – amit egy szelvény el tud mondani magáról” címmel, amelyhez a Kukorica Kör Egyesület saját talajszelvénnyel csatlakozik Tarnabodon.
A kampány lényege, hogy felhívja a figyelmet a termőtalajaink állapotára és annak fontosságára nem csak a mezőgazdaságban, hanem az élet minden területén.
Az országos program során a MTT talajtanos szakemberei a kampányba bekapcsolódó helyszíneken talajszelvényt tárnak fel, és azokat minden helyszínen egyszerre délelőtt 10 órától mutatják be, mesélnek róla közérthetően.
Hirdetés
Az MTT szeretné, ha minél szélesebb társadalmi kört sikerülne aktivizálni, ezért egyértelmű volt, hogy Egyesületünk is kapcsolódik a kezdeményezéshez, hiszen tagjaink szakemberei is egyetértenek abban, hogy fontos a talajtani ismeretek terjesztése, bővítése és elengedhetetlen a talajtan, mint a mezőgazdasági termelés fő színterének, a talajnak a tudománya, népszerűsítése.
A program kiemelt célja, hogy élményszerű módon, szakemberektől kapjanak akár a laikus érdeklődők is olyan információt a talajról, ami ráirányítja a figyelmet annak fontosságára.
A talajok állapota a mezőgazdaságban kiemelt fontosságú, hiszen a talaj nem csak egy tartóközeg, hanem az élet kialakulásának helyszíne is. A megfelelő talajszerkezet, a humuszképződés elősegítése, a tápanyagok felvehető formába kerülése és a célszerű talajhasználati rendszer mind hozzájárul ahhoz, hogy a vetőmagokban lévő genetikai terméspotenciál a lehető legnagyobb mértékben ki tudjon fejeződni, ami a gazdálkodás működőképességének egyik alapja is.
Viszont a talajainkat nem mindig kezeljük megfelelően, aminek következtében az károsodást szenvedhet. Az ország teljes mezőgazdasági területén 2-4 talajdegradációs (tömörödés, szervesanyag csökkenés, savanyodás, lúgosodás, szikesedés stb.) folyamat hat egyszerre, aminek ismerete fontos, és nem kikerülhető kérdés a növénytermesztésben, ha hatékonyan és fenntartható módon akarunk növényt termeszteni. A gazdálkodónak jól kell ismernie a területén lévő különböző talajokat, azoknak típusát, állapotát és megfelelően beavatkozni, vagy épp be nem avatkozni, ha az szükséges, amihez viszont elengedhetetlen feltétel, hogy jól ismerjük a mezőgazdaság alapkövét, a talajt.
Mindezeknek ad teret és tanulási lehetőséget is a március 20-i program, ahol az Egyesület talajszelvényénél Prof. Dr. Dobos Endre, a Miskolci Egyetem Földrajz - Geoinformatikai Intézet tanszékvezető egyetemi tanára és a Magyar Talajtani Társaság elnöke lesz a talajtani szakértő, aki bemutatja a tarnabodi szelvényt. A helyszínen a talajszelvény megismerése mellett lesz lehetőség kérdezni is a szakértőtől.
A rendezvénynek Tarnabod 2.0, a Jövőgyár ad helyet, valamint laboratóriumában további mini talaj vizsgálódásnak is lehetőséget biztosít. Részleteket ebben a cikkünkben olvashat.
A rendezvényen való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Acélcsarnok-építés? Most dupla pályázati segítséget is kaphatnak az állattartók
Újra mezőgazdasági célú pályázatok nyílnak 2024 őszén, amelyek ez alkalommal az állattartó gazdaságok versenyképességének fokozását célozzák a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésének vagy éppen építési beruházás finanszírozásával. Az agrárszíntéren igen elterjedt acélcsarnokok utóbbihoz kínálnak, vállalkozásra szabott épületkonstrukciókat. Nézzük a modern acélcsarnokok előnyeit!
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag
Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 41 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés