Hirdetés
A takarmánygazdálkodás 5 vezérelve
A takarmánygazdálkodásba kiterjed a faj- és fajtaválasztásra, a telepítésre, a trágyázásra és a tápanyagkezelésre, a kártevők elleni védekezésre és a lombtalanítás kezelésére , amelynek általános célja a kiváló minőségű takarmány előállítása, ami aztán hatékony módon állati termékké alakul át. De mégis, mit várjunk a takarmányainktól? Hogyan garantálhatjuk, hogy a legtöbbet hozzuk ki belőlük? Az alábbiakban bemutatjuk a takarmánykezelés öt vezérelvét.
1. vezérelv: A termelés diverzifikálásához több fajra van szükség
Az előállított takarmány a talajtípustól függ. Mindegyik talajon tudunk azonosítani egy egy olyan domináns takarmányfüvet, amely a vetésterület nagy részét teszi ki. Viszont mindegyiknek van gyenge pontja is, amikor nem tudja támogatni a gazdasága céljait, hogy az állatok minél több napot legelhessenek. A lényeg: győződjön meg arról, hogy rendszere jól kiegyensúlyozott.
2. vezérelv: Jól határozza meg a takarmánytermesztéssel kapcsolatos elvárásait
A gazdálkodók általában optimisták – valószínűleg ez tartja őket a mezőgazdaságban. Ha viszont a takarmánytermelésről van szó, érdemes az optimizmust a realizmusra cserélni. Ésszerűtlen azt hinni, hogy bármi, amit elültetünk (egynyári vagy évelő), 30 napon belül legeltethető lesz. Néha előfordulhat, amikor tökéletesek voltak a vetési körülmények, tökéletes volt a termékenység, és 30 nap alatt legelhető egy egynyári növényt, de nem szabad számolni azzal, hogy ez megbízhatóan mindig megtörténik. Tehát mi a reális? Általánosságban elmondható, hogy a vetés után egynyári növények esetében legalább 60 nappal, évelő növények esetében 6 hónapra kell számítani. A fő probléma az, hogy a növények nem ismerik az időt, csak az energiaállapotot. Tervezhet előre, de a magasság alapján határozza meg, hogy a növények mikor állnak legeltetésre készen.
3. vezérelv: Reálisan határozza meg az elvárásait a takarmány tartósságára vonatkozóan
Ha ritkulnak vagy tönkremennek az évelő füves állományok, fel kell tenni a kérdést, hogy miért – ha ezen nem lehet változtatni, akkor az elvárásokon kell. Évelő állományt sokkal könnyebb megtartani, mint újat létesíteni, ezért kezelni kell az évelő takarmányokat a tartósság érdekében.
4. vezérelv: Azt lehet kihozni a takarmányból, amit beleteszünk
Munka nélkül nincs siker, és ez igaz a takarmányokra is – erőfeszítést igényel, de a nagyszerű eredmények eléréséhez alaposan át kell gondolni a teendőket. Ügyelni kell a takarmányok növekedési sebességére, érdemes mintát venni a műtrágya iránti igény értékeléséhez és pótolni a legeltetéssel vagy szénatermeléssel "eltávolított" tápanyagokat. Szálljon le a vetőgépről vetés közben, hogy értékelje a mélységet, és kritikusan gondolja át, mit csinál. A megfelelő fajta vetőmag vásárlása, a vetőgép megfelelő beállítása és a megfelelő időben történő vetés, mind-mind egy nagy kirakós egy-egy darabja. Az összes darab nélkül a takarmányok nem tudják kihozni magukból a legtöbbet.
5. vezérelv: Az évelő nem állandó
Általános tévhit, hogy az évelő legelő azt jelenti, hogy állandó és változatlan. A valóság nem is állhat távolabb ettől! Az évelő legelő tele van többnyire évelő fűfélékkel, de az évelő fűfélék, hüvelyesek és fűfélék mennyisége az év során változik, gyarapszik és fogy, és évről évre is eltérő lesz. Természetesen az időjárás jelentős hatással van erre a tevékenységre, de a gazdálkodó tettei változtathatják meg a legelő összetételét is. A röviddel a legeltetés vagy kaszálás után kialakuló körülmények, a műtrágyázás időzítése és a gyomirtó szerek alkalmazása mind tükröződik a legelőn termelődő takarmányban.
Forrás: southeastagriseeds.com
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO
A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 100 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés