Hirdetés
A takarmány mikrobiális terhelésének csökkentése javítja a bélrendszer egészségét és teljesítményét
A baromfi egészségét, immunitását és teljesítményét jelentősen befolyásolja a bélrendszer egészsége és a bélben található érzékeny mikrobiális egyensúly, ismertebb nevén a mikrobiom. A kiegyensúlyozott mikrobiom fenntartása és támogatása alapvető fontosságú a bélszövet-integritás védelmének és a betegségek enyhítésének szempontjából.
A takarmányban lévő változó mikrobiális terhelés kihívás elé állítja a mikrobiomot, és egyes esetekben a mikrobiális populáció eltolódásához vezet, ami diszbiózist eredményez.
„Tudjuk, hogy a takarmány a madárpatogének fótiuma, és hogy a baromfiadagok mikrobiális terhelése változó” – magyarázza Dr. Enrique Montiel, az Anitox globális takarmányozási és élőállat-előállítási igazgatója. „Ha abnormálisan magas mikrobiális terhelésnek vannak kitéve, a GIT-ben lévő pókhálósejtek elszaporodnak, és nyálkát termelnek, ami jelentős egészségügyi és teljesítménybeli kihívásokhoz vezet.
Hirdetés
A mikrobiom egyensúlyban tartása biztosítja, hogy a GIT a felszívódás állapotában maradjon, szemben a védekező üzemmóddal, amely a kihívás leküzdéséhez energiaeltérítést igényel. A takarmányban lévő mikrobiális terhelés szabályozása segít a teljesítmény javításában és a változó mikrobiális terhelés kockázatának minimalizálásában. A takarmányban lévő kórokozók nagyobb mértékű előfordulása növeli a kórokozó-kolonizáció és a diszbiózis kockázatát, ami negatív hatással van a madarak egészségére és teljesítményére.
Pelletált vs. nem pelletált takarmány
„A szalmonella, az E. coli és a Clostridia olyan kórokozók, amelyeket többször hoztak összefüggésbe a takarmányokkal. Az Anitox Global Feed Database több mint 2000 takarmány- és nyersanyagmintájának elemzése azt mutatja, hogy a C. perfringens előfordulása a takarmányban változó, és eltér a pelletált és a nem pelletált takarmányok között.
A pelletált takarmányok előfordulása jellemzően alacsonyabb, körülbelül 3,65%, míg a nem pelletált takarmányoké lényegesen magasabb, 55%. Bár a pelletált takarmányok előfordulása alacsony, fontos tudomásul venni, hogy a pelletálás során keletkező hő nem elegendő a Clostridium eltávolításához, de kiválthatja a sporulációt. Az Anitox globális adatbázisának tendenciái azt is mutatják, hogy a magasabb mikrobiális terhelésű takarmányok és nyersanyagok jellemzően magasabb kórokozó-prevalenciát mutatnak, ami arra utal, hogy a mikrobiális terhelés növekedése mellett a baktériumpopuláció összetétele is megváltozhat.”
„Jó példa ezekre a mikrobiális populációváltozásokra a C. perfringens, amely normális béllakó, de a mikrobiom egyensúlyának felborulása során abnormálisan elszaporodhat, és nekrotikus bélgyulladást okozhat. Ez az utóbbi években egyre problémásabbá vált az antibiotikummentes termelés miatt, ami a baromfitenyésztők számára valós költségekkel jár.
A legújabb adatok azonban arra utalnak, hogy a brojlerek takarmányában a mikrobiális terhelés csökkentése, különösen az élet első 2 hetében, támogatja az egészséges mikroflóra kialakulását, és csökkenti a kihívásból származó elváltozások súlyosságát és az elhullást.”
Fertőtlenített takarmány
„Az elmúlt évben az Anitox valódi előrelépést tett annak megértésében, hogy a tiszta takarmány milyen hatást gyakorol a baromfi egészségére és teljesítményére. A legújabb kísérletek kifejezetten azt vizsgálják, hogy a takarmány mikrobiális terhelésének csökkentése hogyan befolyásolja pozitívan a súlygyarapodást és a takarmányhasznosítást NE-kihívás során a brojlercsirkéknél, és hogyan csökkenti a brojlerek mortalitását, a tojáshéj szennyeződését és a csibék minőségét 25-60 hetes kortól” – mondja Dr. Montiel.
„Az első kísérletben a brojlerekkel a termelési ciklus különböző szakaszaiban, az első 2 hetes korban, a teljes termelési ciklus alatt vagy az életciklus utolsó két hetében fertőtlenített takarmányt etettek. A kontrolltáplálékkal etetett brojlerekhez képest a fertőtlenített takarmányt kapott brojlerek kisebb takarmánymikrobiális terhelésnek voltak kitéve, és jobb takarmányhasznosítást, növekedési rátát és elhullást mutattak.
A vizsgálatban használt takarmányfertőtlenítőszer a Termin-8 volt. Mégis azt kell feltételezni, hogy a nem formaldehidtartalmú takarmányfertőtlenítő, a Finio hasonló eredményeket hozna, mivel ezen előnyök mögött az áll, hogy a takarmányfertőtlenítő a csökkentett mikrobiális terhelés révén javítja a takarmány mikrobiális minőségét.”
Pozitív javulás a csibék minőségében
„A takarmányfertőtlenítőszert, a Termin-8-at a Georgia Egyetem által közzétett kísérletben is értékelték. A brojlerek 25 és 65 hetes koruk között kaptak fertőtlenített takarmányt. A kutatók megállapították, hogy a fertőtlenített takarmányadaggal etetett tyúkok összességében csökkentett elhullást mutattak, de a késői tojóidőben a tyúkok elhullása közel 50%-kal csökkent a kontrolltáplálékkal etetett tyúkokhoz képest. Továbbá a csibék minőségében is javulást tapasztaltak.
A fertőtlenített takarmányt fogyasztó tyúkok jelentősen kisebb mikrobiális terhelésnek voltak kitéve, és tisztább tojásokat termeltek, ami valószínűleg hozzájárult a csibék minőségében megfigyelt javuláshoz. Egy újabb példa arra, hogy a takarmányhigiénia és a takarmányban lévő csökkentett mikrobiális terhelés hogyan támogatja a madarak egészségét és teljesítményét.”
A takarmányfertőtlenítő szereket kifejezetten erre a célra tervezték, és alacsony beépítési arányban alkalmazzák a takarmányra, hatékonyan csökkentve a takarmány mikrobiális terhelését, és hosszú távú védelmet nyújtva az újraszennyeződéssel szemben. Az Anitox takarmánykórokozó-ellenőrzési portfóliója két különböző takarmányfertőtlenítőt tartalmaz, mindkettő a legmagasabb szintű kórokozó-ellenőrzést biztosítja a takarmányban.
„Még több munka vár ránk, de izgalmas látni, hogy a jellemzően takarmánypatogén-ellenőrzésre és élelmiszerbiztonsági célokra használt technológiánk hogyan hat pozitívan a baromfi egészségére és teljesítményére is. Az eddigi munkák azt bizonyítják, hogy a mikrobiális terhelés csökkentése viszont segíthet csökkenteni a kórokozók előfordulását a takarmányban, és támogathatja az egészséges mikrobiom kialakulását, következésképpen javulást eredményezhet a madarak egészségében és teljesítményében. Ezek az előnyök a termelők számára közvetlenül valós bevételt jelentenek, így a tiszta takarmány költséghatékony élelmiszerbiztonsági és baromfiteljesítmény-stratégiává válik.”
(Forrás: poultryworld.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon
A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.
Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra
A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 1.000 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés