A mai időjárási anomáliák és az egyre inkább csökkenő vegyszerhasználat mellett, szinte már vitán felüli tény, hogy a növények levélen keresztüli tápanyag utánpótlására és kondicionálására nagy hangsúlyt kell fektetni. A szőlő esetében sincs ez másképp.

A május végi és június eleji csapadékhiányos, hűvös reggeleket hozó időjárás nem kedvezett a szőlészeknek. A kötődés kezdetétől kiemelt figyelmet kell fordítani a szőlő tápanyag utánpótlására, hiszen a kötődés után a bogyófejlődés mellett intenzív hajtásnövekedés kezdődik. Ebben az időszakban a növény már nem képes pusztán a tőkében felhalmozott tartaléktápanyagokból fedezni minden igényét. A további szükségleteit lombon keresztül tudjuk leghatékonyabban pótolni. Kiemelten fontos ebben a fenológiában a hasznosítható formátumú (lehetőleg kelatizált) tápelemek kijuttatása, mivel a virágzás után kezdetét veszi a bogyót alkotó sejtek osztódása, intenzív differenciálódása. Mivel az elkövetkezendő időszakban a legintenzívebb a tápanyag-beépülés, ezért érdemes többszöri kezeléssel, komplex lombtrágyákkal foglalkozunk.

Kalcium

A kalciumnak a sejtfalképződésben jelentős szerepe van, ezért gyümölcs- és zöldségféléknél minőséget is meghatározó elem. A termés héj- és hússzerkezetének minősége ugyanis alapvetően befolyásolja a szállíthatóságot, pultállóságot, a tárolhatóságot és a betegségekkel szembeni ellenállóságot. Lassan mozog a növényben, az idősebb levelekben felhalmozódik, és nem, vagy csak minimális mennyiségben helyeződik át más részekbe. A hiányt jellemzően kiváltó közvetett okok közül tehát az egyik, hogy az idős levelek általában felhalmozzák, megkötik a kalciumot, és a fiatal, gyorsan növekedő részek nem kapnak eleget. Éppen ezért nagyon fontos a levélen keresztüli pótlása, ugyanis így 10-szer, 20-szor gyorsabban hasznosul, és a növény minden részéhez eljut. A kalciumért folytatott versenyben a levelek vannak előnyösebb helyzetben.

Bór

A bór szerepe sokrétű, elősegíti a tápelemfelvételt, a virág- és termésképzést, a szénhidrátok szállítását, felhalmozódását, a pozitív vízmérleget. A bór mozgékonysága a növényben korlátozott. A virág- és termésképzésre gyakorolt hatása miatt a mikroelemek közül a bór befolyásolja legnagyobb mértékben a termés mennyiségét. A termés minőségére is kedvező hatású a jó bórellátás. A bórtartalmú levéltrágyázást már a tenyészidő kezdetén, majd a virágzás időpontjában, s azt követően rendszeresen célszerű elvégezni.

Magnézium

A magnézium a növényi klorofill központi eleme, és mint ilyen, egyedül álló szerepet játszik a növények anyagcseréjében. Magnéziumhiány esetében az anyagcserénél fellépő zavar miatt, lassul a fehérjeképződés. Csökken a fotoszintézis aktivitása, és az asszimilálták hiánya miatt lassul a növekedés. Az általában érközi szövetek sárgulásával induló tünetek súlyosabb hiány esetén akár a lemezszáradásig is erősödhetnek. A magnézium lombtrágyánkénti pótlásával a fotoszintézis stimulálását érjük el, ami a növekedés serkentésével jár. Szőlő esetében különösen fontos preventív jelleggel, mivel használatával a fürtkocsánybénulás megelőzhető.

Cink

Kevésbé elterjedt tény, de a szőlő is cinkigényes növény. Hiánya virágképződési zavarokat vált ki, amelyek akár 80%-os termésképzési zavarokat is okozhatnak. Legtipikusabb tünete a rozettásodás. A cink jelentős enzimaktivátor és enzim alkotórész. Auxintermelő képessége révén elengedhetetlen fontossága van a növények növekedés szabályozásában.

Vas

A vashiány esetében általános jelenség a növekedéscsökkenés, a gyenge virágkötés, a levelek klorózisa. Szőlő esetében súlyosabb tünetként bogyóelrúgást és csökkent vesszőnövekedést tapasztalhatunk. Ez esetben már nagyon nehéz a fellépő problémát kezelni, ezért különösen fontos a preventív felhasználása.

További információ:

Tánczos István, igazgató
+36-30/233-3593
tanczos.istvan@alphaplant.hu

Közép-Magyarország
Szűcs Pál
szaktanácsadó
+36-30/511-2836
szucs.pal@alphaplant.hu
Dél-Dunántúl
Bödör Bence
szaktanácsadó
+36-30/179-1842
bodor.bence@alphaplant.hu
Dél-Alföld
Lengyel Tibor
szaktanácsadó

+36-30/994-5925
lengyel.tibor@alphaplant.hu

Írta: Bödör Bence

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A medvéknél nagyobb veszély hazánkban a kórt terjesztő kullancs és szúnyog

2024.12.02.

A magyarországi medvékkel kapcsolatos tudnivalókról, így a medveészlelésekről is beszélt Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai referense.

Kézikönyvvel segíti a gazdákat az új Agrár-környezetgazdálkodási támogatás igénylésében a NAK

2024.12.02.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egy kézikönyvben foglalta össze az AKG-val kapcsolatos tudnivalókat.

A világon elsőként Dánia adóztatja meg a tehenek károsanyag-kibocsátását

2024.12.02.

A dán parlament megszavazta a törvényjavaslatot, ami 2030-tól kezdve környezetvédelmi adót vet ki a mezőgazdaságra a károsanyag-kibocsátás után.

Nagy sebességű robotültetők a precíziós palántaneveléshez

2024.12.01.

A holland TTS vállalat kifejlesztett egy sor nagysebességű automata robotot, amelyeket a fiatal palánták hatékony és pontos átültetésére terveztek. Az öt különböző modellt kínáló TTS gépek akár 10 centiméteres sortávolságot is képesek kezelni, így a legkülönfélébb ültetési igényeknek is megfelelnek.

Az ecet, ami több ezer éve velünk van – és még mindig meglepődünk, mire képes

2024.12.01.

Ha kimondjuk az ecet szót ma Magyarországon, többségünknek a zöld flakonos, iparilag előállított ecetsav, egy savanyú, „maró anyag” jut az eszébe. Mire is használjuk az ecetet manapság? Kávéfőző tisztítására, vízkőmentesítésre és óvatosan mérve a jól ismert ételecettel savanyúbb ízt adunk a bablevesnek vagy a lencsefőzeléknek.

Teff: az egészségtudatosak és gluténérzékenyek új gabonája

2024.12.01.

Mérete alig nagyobb egy mákszemnél, de tápértéke kiemelkedő. Az etióp konyhában az „injera" nevű savanykás, lapos kenyér alapanyaga, de lisztként, teljes magként vagy pehelyként is elérhető.

Partnerhírek
Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Partner

Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO

2024.11.28.

A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 94 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás