Még nagyon sok felfedezésre váró dolog van. Ez a véleménye sok szakértőnek, aki a sertéstakarmányok szemcseméretét tanulmányozza. Bár már sok kutatás folyt annak kiderítésére, hogy létezik-e olyan szemcseméret, amelyet hengeres vagy kalapácsos malomban érnek el, és amely optimális a sertések teljesítménye szempontjából. A szemcseméret a baromfi teljesítményét is befolyásolja.

A hollandiai Wageningeni Egyetem szakértői szerint több oka is lehet annak, hogy az őrölt szemcseméretek tartománya miért eredményezhet ellentmondásos hatást a sertések teljesítményére és a gyomor egészségére.

A tápanyag-összetétel, az anyagok fizikai jellemzői és az emészthetőség a különböző szemcseméretű frakciók között változik (Fotó: Pixabay)

Nem biztos, hogy egyenletes a tápanyagtartalom-eloszlás

Egy 2021 novemberében megjelent tanulmányban azt feltételezték, hogy a különböző méretű szemcsék tápanyagtartalom-eloszlása nem biztos, hogy egyenletes. Azt is megjegyezték, hogy a különböző méretű részecskék jellemzői eltérhetnek. Ez eltérő emészthetőségi szintekhez és a sertések teljesítményére és bélrendszeri egészségére gyakorolt pozitív vagy negatív hatásokhoz vezethet.

A kalapácsos őrlésű kukorica- és szójalisztre vonatkozó vizsgálatukban azt találták, hogy a tápanyag-összetétel, az anyagok fizikai jellemzői és az emészthetőség a különböző szemcseméretű frakciók között változik. És mivel ezeket a különbségeket találták, a tápanyagok magasabb emészthetőségének elérése érdekében az alapanyagok meghatározott méretosztályokba történő őrlése elvégezhető.

A pellet részecskemérete

Fontos a pelletált takarmányok szerepe, amelyeket világszerte számos országban használnak, és amelyek Hollandiában az egyetlen sertéstakarmánytípusnak számítanak. A pelletekben a szemcseméret már nagyon finom, hogy jobb tápanyag-hasznosítást érjenek el. A pelletálási folyamat ezen felül még tovább csökkenti a szemcseméretet a pellet belsejében.

Mivel a pellet magas energiatartalmú, ezért kevesebbre van szükség belőle, mint más típusú cefretakarmányokból. Ezen túlmenően számos rost- és élelmiszeripari melléktermék áll itt rendelkezésre. Ezek a szemcseméret-csökkentés miatt növelik a tápanyag-felhasználást, ha pelletben etetik őket, mint például a szójahéj, a DDGS és a cukorrépapép. A pelletek használata esetén pedig kevesebb por és kevesebb hulladék keletkezik a gazdaság szintjén is, ezért gondosan kell kezelni őket a lebomlás megelőzése érdekében.

Gyomorfekély a sertéseknél és a kis szemcseméretű pellet

Fransesc Molist, a Schothorst Feed Research k+f menedzsere szerint világszerte ismert, hogy a finomra őrölt, nagyon kis szemcseméretű takarmányokkal etetett sertéseknél nagyobb a gyomorfekély kockázata.

„Megállapítottuk, hogy ez nagy valószínűséggel azért van, mert a finomabb részecskék gyorsabban távoznak a gyomorból, mint a nagyobbak” – mondja. „Ez azt eredményezi, hogy a pH alacsonyabb a gyomor egy részében, ahol a sósav leronthatja a már meglévő bélsérüléseket, amelyeket például az elválasztási stressz okozott.” Jó megoldás tehát a szerkezet arányának növelése a durva szemcsék felhasználásával a takarmányban, akár pelletált, akár nem pelletált.

Durva összetevők: inert rostok

Csak egy összetevőnek kell durva formában lennie, és ennek az összetevőnek inert rostnak kell lennie. Az inert rostok energiaszegények, ezért emészthetőségük alapvetően lényegtelen, és nincs értelme kisebb szemcsékre őrölni őket.

Az inert rostok közé tartozik a zabhéj, a búzaszalma, a napraforgóhéj és az árpamagliszt. A többi összetevőt a lehető legfinomabbra lehet őrölni az emészthetőségük maximalizálása érdekében. Ezzel az átfogó stratégiával mind a bélrendszer egészsége, mind a sertések teljesítménye javítható. Molist arról számol be, hogy körülbelül 3 évvel ezelőtt kezdődően „néhány hollandiai vállalat a nagyobb hengerlisztszemcséket nagyon apró kalapácsmalomszemcsékkel keveri, amelyek aztán a pelletgyártásba kerülnek”.

A durva szemcsék takarmányhoz való hozzáadásának előnyei

A kanadai Ontario állambeli Guelph Egyetem kutatói szerint a takarmányhoz való durva szemcsék hozzáadásának más lehetséges előnyei is vannak. Nemrégiben az All About Feed című szaklapban megjegyezték: lehetséges, hogy a durva szemcseméretű takarmány elősegítheti a rövid szénláncú zsírsavakat termelő baktériumpopulációk növekedését. Így hozzájárulhat a gyomor-bélrendszer egészségéhez azáltal, hogy megakadályozza a káros baktériumok, például a Salmonella spp. és az E. coli szaporodását és/vagy virulenciáját.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy „általában a meglévő szakirodalom alapján a finomabb részecskék (<0,4 mm) mennyiségének a lehető legalacsonyabbnak kell lennie a gyomor-bélrendszer egészségére gyakorolt negatív hatás miatt.

10 évvel ezelőtt csak keményítő, zsír és fehérje volt a sertések étrendjében, és a rostot emésztésellenes anyagnak tekintették (Fotó: Pixabay)

A legdurvább frakciók (>1,6 mm) minimális mennyiségére van szükségünk a gyomor visszatartásának és az optimális átjutási sebességnek a növeléséhez. A sertés emésztőrendszere számára optimálisnak tartott közepes méretű részecskék (>0,5 és <1,6 mm) arányának a lehető legmagasabbnak kell lennie”.

A takarmány szerkezetének nyomon követése

A takarmányszerkezet nyomon követése érdekében „a száraz szitálás a cefrees takarmányok pelletálása előtt működhet. De ahhoz, hogy tudjuk, mit esznek a sertések, a szemcseméret értékelésére a nedves szitálás a legmegfelelőbb módszer” – mondja Molist. „A második módszer költségesebb és munkaigényesebb, ezért a takarmánygyárak a pelletálás előtt a száraz szitálást szeretnék alkalmazni. Meg kell azonban vizsgálni, hogy a pelletálás mennyire csökkenti és módosítja a durva őrléssel létrehozott durvább szemcsék méretét és alakját.”

A tápanyagsűrűség növelése

Lehetőség van arra is, hogy a takarmány tápanyagsűrűségét módosított extrudálási eljárással (magas hőmérsékletet igénylő expanderrel) növeljék. A teljes takarmányt vagy csak egy részét, például a gabonaféléket vagy a kukoricát lehet expanziónak alávetni, hogy a bennük lévő keményítő nagyobb emészthetőségét érjük el.

Koncentrált rostos anyag

Egy másik lehetőség, hogy a pelletált takarmányokba „koncentrált rostos anyagot” is beletesznek, de ehhez még több kutatásra van szükség. „A sertések esetében egyre inkább azt látjuk, hogy a rostot be kell építeni az étrendbe” – mondja Molist. „10 évvel ezelőtt csak keményítő, zsír és fehérje volt a sertések étrendjében, és a rostot emésztésellenes anyagnak tekintették. De az elvégzett kutatások során láttuk, hogy a rostok módosíthatják az emésztőgomba fizikai-kémiai jellemzőit, és javíthatják a bél egészségét és a teljesítményt. Az alacsony fermentációjú, úgynevezett inert rostok, amelyek növelhetik a bélben a tranzitidőt – ez különösen a fiatal sertéseknél pozitív, ahol túl sok a fermentáció – kapcsolatban állnak az elválasztás utáni hasmenéssel”.

(Forrás: allaboutfeed.net)

További híreink

A hőség az idei bortermelést is hazavágta

2024.09.10.

Az idei szőlőtermést jelentősen befolyásolta a hőség, ezért a 2024-es borévjárat előreláthatólag nem éri el még a közepes mennyiséget sem. Az eddigi szüret különösen korai volt, és a forróság miatt komoly nehézségeket okozott, ugyanakkor a szőlő minősége jó lehet. Az e heti esőzések kedvezhetnek azoknak a fajtáknak, amelyek még a tőkéken vannak. A pontos termésmennyiséget még becsülni sem lehet, de valószínűleg maximum a tavalyi alacsony termést érhetik el a borászatok.

Indul a tűzifa szezonja, ezt a csalót kerülje

2024.09.10.

A székesfehérvári állami erdőgazdaság, a Vadex Zrt. nevét felhasználva hirdettek csalók olcsó tűzifát.

Megjelent a Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása című felhívás

2024.09.10.

Megjelent a Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása című felhívás, nem csak a díszkertészeknek van lehetőségük pályázni.

Egy térkép, ami mindent megmutat arról mekkora bajt okozott idén az aszály a magyar agráriumban

2024.09.10.

Gyökeresen átalakult időjárásunk, ma reggelre megérkezett az eső és a lehűlés. A héten csapadékból jelentős mennyiség várható, így jó eséllyel véget ér a hosszú aszály. A nyári kapás növényeink terméskilátásain ez már nem segít, de az őszi káposztarepce keléséhez égető szükség van a talaj (legalább fölső rétegének) átnedvesedésére.

Lehet, hogy Önt is érinti a kárenyhítő juttatás újraszámítása?

2024.09.10.

A Magyar Közlönyben megjelentek a kárenyhítő juttatás újraszámítására való jogosultság feltételei.

A héten a kánikulából késő őszire vált időjárásunk

2024.09.10.

Kedden a Dunántúlon gomolyfelhők zavarják időszakosan a napsütést, és már a keleti országrészben is szakadozik a felhőzet, de arrafelé maradnak tartósan borult tájak is. A csapadékrendszer fokozatosan gyengül, a tartós eső legtovább északkeleten tart ki.

Partnerhírek
Partner

Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia

2024.09.09.

A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.

Partner

Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is

2024.09.06.

A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Goes Iron max limited
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goes Iron max limited

Hitelesített telefonszám

2 250 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás