A sarkantyúka (Tropaeolum) nem csak a kertészet szerelmesei között népszerű, hanem azok körében is, akik gyógyhatásai és kulináris felhasználási lehetőségei miatt kedvelik. Egy újabb olyan növény, amiről elég keveset tud az átlagember.

Hogyan ültessük és gondozzuk a sarkantyúkát?

A sarkantyúka ültetése nem bonyolult, de néhány dologra érdemes odafigyelni. A magokat legjobb közvetlenül a szabadföldbe vetni a tavasz utolsó fagyos napjai után, amikor a talaj már kellően meleg. A magokat érdemes 1,5 cm mélyre és körülbelül 25 cm távolságra ültetni egymástól. Előcsíráztatás esetén beltérben, edényekben nevelhetők elő, majd a fagyok után ültethetők ki a kertbe.

sarkantyúka
Forrás: Pixabay

Kedveli a napos helyeket, de részleges árnyékban is jól növekszik. Fontos, hogy a talaj jó vízelvezetésű legyen, mivel a növény nem szereti a túl nedves talajt. Az öntözést a növekedési időszakban rendszeresen kell végezni, de ügyeljünk rá, hogy a talaj kiszáradjon az öntözések között​.

Milyen kártevők támadhatják meg a sarkantyúkát?

A sarkantyúkát néha levéltetvek, meztelen csigák és hernyók támadhatják meg. A levéltetvek elleni védekezés során a növény leveleit szappanos vízzel ajánlott lemosni. A növény kiválóan vonzza a katicabogarakat és más jótékony rovarokat is, amelyek segítenek a kártevők elleni küzdelemben​.

Hogyan használhatjuk fel a sarkantyúkát a konyhában?

A sarkantyúka nem csak dísznövényként hasznos. Virágai és levelei ehetőek, és borsos, fűszeres ízük miatt kiválóak salátákhoz, köretekhez, vagy akár ételdekorációként. A virágokat kora reggel érdemes leszedni, amikor még friss harmat van rajtuk, így sokáig megőrzik frissességüket. A magokat is felhasználhatjuk, ha kiszárítjuk és sós vízben elrakjuk, hasonlóan a kapribogyóhoz​.

Hogyan szaporítsuk a sarkantyúkát?

A sarkantyúka leggyakrabban magvetéssel szaporítható, de szárdugványokról is nevelhetők új növények. Ehhez egy 7 cm-es szárrészt kell levágni, az alsó leveleket eltávolítani, majd nedves perlitbe vagy homokba helyezni. A gyökerek körülbelül 2-3 hét alatt fejlődnek ki​.

Meddig virágzik a sarkantyúka, és hogyan lehet meghosszabbítani a virágzási időszakot?

A sarkantyúka virágzási ideje júniustól egészen az első fagyokig, általában októberig tart. A virágzási időszak meghosszabbítása érdekében rendszeresen távolítsuk el az elhervadt virágokat (első szakasz virágzás), hogy a növény több energiát tudjon fordítani új virágok képzésére. Továbbá, a túlzott öntözés és trágyázás elkerülése szintén segít, hogy a növény több virágot hozzon.

A sarkantyúka szinte minden kertben megállja a helyét, legyen az egy díszkert vagy zöldséges ágyás. Színpompás virágai nemcsak gyönyörködtetnek, hanem egészségünkre is pozitív hatással vannak, miközben ízletes, fűszeres ízt adnak ételeinknek. Gondozása egyszerű, és ha figyelünk a megfelelő ültetési és öntözési technikákra, sok örömöt hozhat a kertünkbe.

Megosztás

További híreink

Közösen fejleszt algoritmust a precíziós gazdálkodáshoz a MATE és a TERRA-COOP

2024.10.14.

Halad a „Szántóföldi növénytermesztés permetezési hatékonyságának növelése, a növényi növekedési periódusok konvolúciós neurális hálózat alkalmazásával történő felismerésével” – című projekt.

A hét második felében éjszaka már megjelenhetnek a mínuszok

2024.10.14.

A hét elején változékony idő várható, napos és felhős időszakok váltakoznak, kisebb eső csak szórványosan fordulhat elő. A hét második felében több napsütésre számíthatunk, de a hőmérséklet reggelente 0 fok köré is hűlhet, míg nappal 12 és 19 fok között alakul.

Az agrártámogatási rendszerben az első lépés a gazdákkal való egyeztetés lenne a MAGOSZ főtitkára szerint

2024.10.14.

A gazdákkal együttműködésben kialakított, a termelőket nem hibáztató, hanem partnerként kezelő agrártámogatási rendszert szeretne látni a közeljövőben Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára.

Alapvető útmutató a savas talajba ültetéshez – a kerti talajok pH-értékének megértése

2024.10.13.

Ahogy a csípős őszi levegő beköszönt az ültetési szezonba, előfordulhat, hogy különféle növényekkel bővíthető a kert, beleértve azokat is, amelyek a savanyú talajban virágoznak. Alapvető fontosságú, hogy megértsük, hogyan teremtsünk megfelelő környezetet ezeknek a savkedvelő növényeknek, hogy virágozhassanak, és életet vigyenek a környezetünkbe.

GNSS antennák robotfűnyírókhoz

2024.10.13.

A helymeghatározás, a navigáció és az akadálykerülés a robotfűnyírók működésének kulcspontjai. A fúziós pozicionálási technológia pedig, mint például az RTK+ultrason/IMU/vision, az egyik főbb technológia.

Az űrben termesztik a paradicsomot, a római saláta után másodikként

2024.10.13.

„Jelenleg a NASA-val közös kísérleti tervünk véglegesítésén dolgozunk” – mondja Martha L. Orozco-Cardenas, Ph.D., a Riverside-i Kaliforniai Egyetem Növénytranszformációs Kutatóközpontjának igazgatója. „Célunk, hogy a paradicsomot az Advanced Plant Habitat Mission 08 (APH08) során dobjuk piacra” – mondta Orozco-Cardenas, aki Robert Jinkerson docenssel együttműködve fejlesztette ki a paradicsomot.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 600 hirdetés 100 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás