2021. október 13–14-én került sor a 2020-ban elhalasztott jubileumi és a 2021-es összevont 25-26. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumra a Debreceni Egyetemen. Az eseményen Imre László, a BASF Hungária Kft. szőlő-, gyümölcs értékesítési vezetője, valamint dr. Vanó Imre szőlő, gyümölcs termékfelelős a cég új, a hatóanyagkivonásokra adott fejlesztésüket, a Revysolt®-t tartalmazó új készítményüket mutatta be a résztvevőknek, amit a kertészeti kultúrákba szánnak. Az alábbiakban ezt az előadást foglaltuk össze.

Elhangzott, hogy a hatóanyagkivonások korát éljük a növényvédelemben. Ebben az évben olyan nagy felületen – önállóan vagy kombinációban – használt hatóanyag kerül kivonásra, mint a mankoceb. A kivonások azonban nem állnak meg a ditiokarbamátoknál. A triazolok közül is számos jól ismert hatóanyagtól kell búcsút vennünk. Felvetődhet a kérdés, hogy milyen ütemben követik a fejlesztések a hatóanyag-kivonásokat.

A Revysol® (Fotó: Pixabay) számos gombabetegség ellen nyújt megoldást a szőlőkultúrában

Az új hatóanyagok fejlesztését a K+F tevékenységet folytató vállalatoktól várjuk. Megtudhattuk, hogy az ilyen fejlesztés-orientált cégek száma kevés, így az új molekulák nem érkeznek olyan ütemben, mint ahogyan a kivonások történnek. A növényvédő szer hatóanyagok fejlesztése időigényes folyamat. A kiindulási 140 ezer molekula hatóanyag-várományos közül 10-12 éves fejlesztést követően marad egyetlen molekula, mely az egyre szigorodó humán- és ökotoxikológiai kísérleteknek megfelel és piacra kerülhet.

A BASF gombaölő szer fejlesztésének egyik legutóbbi eredménye az új triazol termékük, a Revysol® (mefentriflukonazol). A fejlesztések 2010-ben kezdődtek és a molekula kimagasló hatékonyságának köszönhetően a világon már több mint 40 növénykultúrában engedélyezték. Számos gombabetegség ellen nyújt megoldást a kalászosokban, napraforgóban, őszi káposztarepcében, szőlő-, zöldség- és gyümölcskultúrában. A kertészeti kultúrákban hosszú idő óta az első új triazol molekula bevezetését jelenti a mefentriflukonazol hatóanyag. 2020-ban az ország több pontján beállított technológiai kísérletben keresték a választ a Revysol®-t (75 g/liter mefentriflukonazol) tartalmazó készítménynek a szőlő feketerothadása elleni hatékonyságra.

Az egri Rác-hegy dűlő egyik ’Kékfrankos’ ültetvényén történt a kísérlet

Kihangsúlyozták, hogy a feketerothadás egyre nagyobb problémát jelent a gazdaságokban és vannak olyan évjáratok (2010, 20014, 2019, 2020), amikor – a peronoszpórát megelőzve -, a lisztharmat után a legnagyobb gazdasági kárt előidéző gombabetegséggé lépett elő. Az egri Rác-hegy dűlő egyik ’Kékfrankos’ ültetvényében sorozat-kezelésben, illetve Delan® Pro készítménnyel váltogatva egy technológiai kísérletben juttatták ki a terméket. A felső hajtástartó huzalpárra előző évi, piknídiumokkal borított fürtmúmiákat rögzítettek annak érdekében, hogy a csapadék hatására a kimosódó piknokonídiumok a kísérleti parcellákon a fertőzés elindulását segítsék. Érdemes tudni, hogy a kísérleti területen a májusi csapadékmennyiség messze átlag alatti volt (17 mm), majd a júniusi csapadék a sokéves átlagot meghaladta (134 mm), ezzel eszményi körülményeket teremtett a feketerothadás fertőzés létrejöttének. Az első feketerothadás tünetek levélen június 5-én, míg fürtön június 15-én jelentek meg. A fürttünetek június 26-tól tömegessé váltak. A júliusi magas csapadékmennyiség (73 mm) továbbra is kedvezett a feketerothadásnak. így a betegség olyannyira elhatalmasodott, hogy a kezeletlen kontroll parcellákban fertőzés mértéke a fürtön elérte a 62%-ot. A Revysol® kimagasló feketerothadás elleni hatékonysága mind a sorozatkezelésben, mind pedig a Delan® Pro-val végzett váltakozó kezelésben egyaránt 0,5% alatti maradt a fürtökön. A Revysol® tehát egy kimagasló feketerothadás elleni megoldást jelent a szőlő kultúrában.

További vizsgálatok ráadásul azt is igazolták, hogy a lisztharmat elleni hatékonysága is kiváló, illetve hogy a Revysol® a triazol rezisztens gombapopulációk ellen is hatékony. Mivel alacsony hőmérsékleten is kifejti a hatását, így a gazdálkodók kevésbé vannak kitéve az időjárási körülményeknek az alkalmazásakor. Dózisa a lombfal magasságának változásával növelhető. Kiváló humán- és ökotoxikológiai profil jellemzi.

(x)

További híreink

Apró kártevő, óriási veszteség – a burgonya-fonálféreg veszélyei és a megoldások

2025.03.19.

A burgonya-fonálféreg (Globodera rostochiensis) a burgonyatermesztés egyik legjelentősebb kártevője, amely világszerte komoly gazdasági károkat okoz. Ez a mikroszkopikus méretű fonálféreg a burgonya gyökereit támadja meg, ami a növények gyengüléséhez és a terméshozam csökkenéséhez vezet.

Szakmai útmutatót adott ki a tavaszi lemosó permetezéshez a Gazdahely

2025.03.19.

A megfelelő időben és szakszerűen végzett tavaszi lemosó permetezés segít a szezon során a fertőzési nyomás csökkentésében.

Nincs sok idő az eGN beadására: március 31-ig kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást

2025.03.19.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívta a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatás határideje 2025. március 31-e.

Újra kapható a legendás Traubisoda – magyar tulajdonban éled újjá az ikonikus üdítő

2025.03.19.

Újra elérhető a magyar piac egyik legismertebb üdítőitala: a Traubisoda ismét visszatér a boltok polcaira

Most még napsütés, de újra jönnek a záporok

2025.03.19.

Péntekig folytatódik a száraz, napos idő az ország nagy részén, de szombattól nedvesebb légtömegek érkeznek, így esőre, záporokra is számíthatunk.

Március 20-ig nyújthatóak be a zöldség-gyümölcs termelői szervezetek támogatási kérelmei

2025.03.19.

A zöldség-gyümölcs TÉSZ-ek támogatási rendszerének célja, hogy segítse a szervezetek működését, elősegítse a közös értékesítést, a termelés tervezését, valamint a piaci versenyképesség fokozását.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás