A NÉBIH a közelmúltban tette közzé felhívását, melyben a parlagfű elleni időben történő védekezésre hívja fel a termelők figyelmét. A hatályos jogszabály szerint pedig „a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani”. A parlagfű elleni sikeres harc alapja a megfelelő agrotechnika és az időben, 2-4 leveles korban elvégzett kémiai védekezés. A Gazdahely foglalta össze, melyek a parlagfű elleni védekezés teendői. A termesztett növénykultúra jelentősen befolyásolja a parlagfű megjelenését és károsítását, mivel fényigényes növényként elsősorban a kapás kultúrákban fordul elő. Ezek közül a napraforgóban a legnehezebb kémiai módszerekkel fellépni ellene, mivel a parlagfű is fészkes, akárcsak a napraforgó. Ráadásul a fejlődésük kezdetén a napraforgónövények rossz gyomelnyomó képességgel rendelkeznek, emiatt a folyamatosan csírázó, fénykedvelő gyomok hamar túl is nőhetik a kultúrnövényt. Az ősszel vetett, sűrű térállású kalászosokban a tavaszra zárt állomány kedvezőtlen a fényigényes parlagfűnek.
Már 2-4 leveles korban ajánlott a parlagfű elleni védekezés
Mikor időszerű a parlagfű elleni védekezés?
Már a tarlón meg kell kezdeni a gyomirtást a korán lekerülő növényállományoknál. Nem csupán a tarlóhántással és tarlóápolással, hanem a forgatásos talajműveléssel is megelőzheti a parlagfűmagvak nyári folyamatos csírázását. Később, 2 vagy 3 alkalommal a kezdeti gyomkelés visszaszorítására a sorközművelő kultivátor vagy a gyomfésű alkalmazható sikerrel. Különösen az ideihez hasonló száraz tavaszokon fontos ez, mert a preemergens gyomirtók sok helyen nem kapták meg a megfelelő bemosó csapadékot.
Milyen szerekkel védekezhet?
A napraforgó és a parlagfű rokonsága miatt szűkös a rendelkezésre álló herbicidek választéka. A keléstől számított 4-6 hét a kritikus időszaka a napraforgó gyomirtásának, amíg a kultúrnövény még nem éri el a 35-40 cm-es fejlettséget. A növényvédő szerek kijuttatásának időpontját a gyomfejlettség szabja meg, alapvetően a parlagfű 2-4 leveles állapotában lehet a legnagyobb sikerrel védekezni. Bár napraforgóban léteznek jó alapkezelést adó hatóanyagok, mint például a fluorkloridon vagy a flumioxazin. Ezek megfelelő hatásához 30-40 mm bemosó csapadékra van szükség, másrészt pedig fontos, hogy a parlagfű ezeknek a szereknek a bemosódási zónájától mélyebbről is kikel. Az imidazolinon- és tribenuron-metil-toleráns napraforgóhibridek termesztésénél a forgalmazók által előírt technológiai elemek betartásával kell dolgozni - írja a Gazdahely.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

16 vármegyében zivatar, 6-ban köd miatt van ma riasztás érvényben

2025.03.25.

Elsőfokú figyelmeztető előrejelzés van érvényben Magyarország teljes területén 2025.03.25. kedd éjfélig.

Veszélyes vízi kombinációt kutattak két magyar egyetem szakértői

2025.03.25.

A kutatók a kombinált szennyezés által okozott letális elváltozások értékelése mellett nagyfelbontású képalkotó berendezésekkel vizsgálták a hallárvákat és a szennyezőanyagok által okozott szervi elváltozásokat is nyomon követték.

Három helyen is kitört a veszélyes állatvírus: durvul a helyzet és szigorodnak a szabályok Szlovákiában

2025.03.24.

Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosított a szlovák hatóság, a járvány kitörésében három, a magyar határ közelében lévő telep is érintett

A hazai tejfogyasztás és a tejipar támogatásáért is kapott miniszteri kitüntetést a kaposvári FINO ügyvezetője

2025.03.24.

Szommerné Egyed Linda, a Fino-Food Kft. ügyvezetője Pro Alimentis Hungariae Díjat vehetett át Budapesten

Több mint 440 milliárd forint értékben igényelhetnek pályázati támogatást a hazai vállalatok az Energetikai Programban

2025.03.24.

A Jedlik Ányos energetikai program legfontosabb hatása az lesz, hogy csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás