Hirdetés
A növényvédőszer-függőség csökkentéséről egyeztettek Budapesten
A gyorsan változó világban az élelmiszer-biztonság egyre fontosabbá válik, melynek alapját a növényvédelem jelenti. Az Európai Unió jelenleg az egyik legszigorúbb növényvédőszer-engedélyezési rendszert működteti, és elkötelezett az integrált növényvédelem mellett- jelentette ki dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium államtitkára „ Egy reziliens európai mezőgazdaság felé – A növényvédőszer-függőség csökkentése” című konferencián, Budapesten.
Az államtitkár elmondta, hogy az EU szabályozási környezetének olyan egyensúlyt kell teremtenie, amely támogatja a környezeti és klímacélokat anélkül, hogy veszélyeztetné az élelmezésbiztonságot. Majd kifejtette, hogy Magyarország az uniós átlagnál kevesebb növényvédőszert használ: míg az Európai Unióban 2012-2020 között átlagosan 2,2 kg/ha növényvédőszer került felhasználásra, addig Magyarországon csak 1,65 kg/ha. Ez az alacsonyabb felhasználási szint is megerősíti hazánk elkötelezettségét a fenntartható növényvédelem mellett, és a 2024 elején visszavont SUR javaslat tükrében is fontos szempont - fogalmazott az Agrárminisztérium anyaga szerint.
Az államtitkár elmondta, hogy Magyarország 2022-ben Cselekvési Tervet dolgozott ki, amely célja az ökológiai gazdálkodás területének megduplázása 2027-ig. Ez jelentős lépés a növényvédőszerek használatának csökkentésére és a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok megerősítésére, amit az új Közös Agrárpolitikai Program támogatásai is elősegítenek.
Hirdetés
Dr. Nobilis Márton elmondta, hogy a növényvédő szerek kockázatainak csökkentését az integrált növényvédelemre kell alapozni, amelyet Magyarországon a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvos Kamara szakértői támogatnak. Az államtitkár kiemelte, hogy a növényorvosi szakma kulcsfontosságú a fenntartható és biztonságos mezőgazdaság megvalósításában.
A rendezvény háttere és lényege
Az európai zöld megállapodáson belül mind “A termőföldtől a fogyasztóig” stratégia, mind az EU 2030-ig szóló Biodiverzitás stratégiája a növényvédőszer-használat 50%-os csökkentését tűzte ki célul. Jelenleg a növényvédőszerek fenntartható használatáról szóló irányelv (SUD) a növényvédőszerek használatának csökkentését irányozza elő a mezőgazdaságban az integrált növényvédelem megvalósítása révén, valamint a növényvédőszerek használatának szigorú korlátozásával ott, ahol veszélyeztetett csoportokra lehetnek hatással, továbbá a víz és a biológiai sokféleség védelme érdekében.
Mindenki egyetért abban, hogy a tagállamok elégtelenül hajtják végre az irányelvet. Mivel a Bizottság visszavonta a növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló rendeletjavaslatot, az EU döntéshozóin múlik, hogyan teljesítik ezt a kötelezettséget: vagy egy új jogszabály alkotásával, vagy a tagállamok által végrehajtott SUD alapos felülvizsgálatával, hogy az megfeleljen a célkitűzéseknek. Mivel a magyar EU elnökség az első elnökség az uniós választások után, kulcsszerepe van az előkészítésben és annak biztosításában, hogy a Bizottság megfelelő jogszabályokat javasoljon a csökkentési célok elérése érdekében - írta a program.
10.00 - 12.00 A növényvédőszer-használat csökkentésének jelenlegi helyzete és a következő lépések
Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója – megnyitó
Nobilis Márton, államtitkár, Agrárminisztérium – magyar EU elnökségi hozzászólása
Claire Bury, főigazgató-helyettes, DG Sante (video-előadás – felkérés alatt) – Az EU Bizottság álláspontja
Martin Dermine, ügyvezető igazgató, PAN Europe – civil szervezeti álláspont
Kérdés-válaszok
Levezető: Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója
12.00 - 12.45 Ebédszünet
12.45 - 14.10 A növényvédőszer-használat csökkentése – tudományos és gyakorlati kérdések
Székács András, The European Network of Scientists for Social and Environmental Responsibility (ENSSER) – Peszticidek hatásai a gazdák és a közelben lakók egészségére
Bekecs Mátyás, gazdálkodó – A növényvédőszer-mentesítés a gyakorlatban
Podmanczky László, közgazdász – A növényvédőszer-függőség csökkentésének pénzügyi fenntarthatósága
Fidrich Róbert, programvezető, Magyar Természetvédők Szövetsége – Az EU növényvédőszer-politikájának hatásai a globális Délre
14.10 - 14.40 Kávészünet
14.40 - 15.50 Panelbeszélgetés: Hogyan csökkenthető Európa növényvédőszer-függősége?
Balázs Viktor, alelnök, Magyar Agrárkamara
Háhn Judit, MATE Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet, Környezetbiztonsági Tanszék
Simon Gergely, PAN Europe
Tóthné Lippai Edit, alelnök, Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal,
Moderátor: Farkas István Tamás, társelnök, Magyar Természetvédők Szövetsége
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés