Egy csúcskategóriás mezőgazdasági traktor magasabb, mint egy afrikai elefánt. Egy gabonával teljesen megrakott kombájn pedig akár 36 tonnát is nyomhat – annyit, mint egy kisebb vastagbőrű csorda. Ahogy ezek a gépi vadállatok végig száguldanak a földeken, rendkívüli súlyuk lassan összezúzhatja a talajt, és megnehezítheti a növények gyökereinek növekedését.

Egy új tanulmány szerint ezek a hatások a következő évtizedekben a globális termőterületek 20%-án csökkenthetik a termést.

A mai traktorok súlya nagyobb, mint egyes sauropoda dinoszauruszoké, a valaha élt legnagyobb szárazföldi élőlényeké volt (Fotó: Pixabay)

A traktorok az 1960-as évek óta egyre nagyobbak lettek, és súlyuk ma már majdnem tízszerese az akkoriakénak. Ez nehezebb, mint egyes sauropoda dinoszauruszoké, a valaha élt legnagyobb szárazföldi élőlényeké volt. (A Wikipédia szerint a sauropodák, a hüllőmedencéjű – Saurischia –dinoszauruszok egyik alrendága vagy kládja, amelybe nagy testű növényevők tartoztak.) Bár a gépek méretük miatt hatékonyabbak, ennek a többletsúlynak ára van.

Hogy kiderítsék, hogyan változtak a mezőgazdasági járművek – és milyen hatással lehetnek a talajra –, Thomas Keller, a Svéd Agrártudományi Egyetem munkatársa és Dani Or, a Sivatagi Kutatóintézet munkatársa összegyűjtötte az iparág 1958-ig visszamenőleg közzétett adatait. Ezután modellezték a gumiabroncsok által a talajra különböző mélységben kifejtett erőket.

Tömörödés: túl a határértéken az 50 centiméter alatti talajrétegekben

A gépesített mezőgazdaságban a talaj tömörödése régóta a felső talajban, az 50 centiméternél sekélyebb rétegekben történik. Sok gazdaságban ezt a felső talajt minden évszakban felszántják vagy megművelik, hogy előkészítsék a talajt a vetéshez, így az ilyen nyomások nagyrészt nem jelentenek problémát. A kutatók szerint a probléma most mélyebben van, mivel az 50 centiméter alatti rétegekben a tömörödés gyakran meghaladja a biztonságos határértékeket.

Ez a tömörödés összenyomhatja a talajrészecskék közötti apró tereket, így kevesebb víz és levegő jut a mélyebb talajba. Összességében ezek a változások 10-20%-kal csökkenthetik a terméshozamot. És a hatások valószínűleg hosszú távúak lennének: A földigilisztáknak és más élőlényeknek évtizedekbe telhet, mire fellazítják a talaj mélyét.  

Nem csak a kombájnokról van szó. A szántáshoz és a műtrágya kiszórásához használt egyéb mezőgazdasági gépek is nehezebbek lesznek, csakúgy, mint a fakitermeléshez használt járművek. A világ mezőgazdasági földterületeinek mintegy 20%-át nagymértékben veszélyezteti a mély talajtömörödés okozta alacsonyabb terméshozam – jelentették a szerzők a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban. Ezeken a területeken, például Brazília szavannáin és Ausztrália délkeleti részén, sérülékeny a talaj és a nehéz gépek - és ezek a világ kenyérkosarai.

Vannak módszerek a talajtömörödés minimalizálására

Thomas Way, az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának agrármérnöke szerint vannak módszerek a talajtömörödés minimalizálására. Az egyik az, hogy nem szabad nedves földeken közlekedni, ami a talajt sérülékenyebbé teszi. Száraz időjárás esetén pedig a GPS segíthet a gazdáknak abban, hogy minden alkalommal ugyanazokat az útvonalakat járják be, így csökkentve a nyomás alatt álló teljes területet.

Az új tanulmány felveti azt is, amit a tanulmány szerzői "őskori paradoxonnak" neveznek. Ha a modern mezőgazdasági berendezések ilyen mértékben csökkentik a növények termelékenységét, mi történt akkor, amikor a sauropod dinoszauruszok a Földön barangoltak? Talán a jól kitaposott ösvényeken maradtak, találgatják a kutatók, vagy talán a partok mentén gázoltak a vízben. Bármi is legyen a válasz, az biztos, hogy a modern mezőgazdasági gépeket a talaj szilárdságának figyelembevételével kell tervezni, különben a dinoszauruszok útját járják.

(Forrás: science.org)

Megosztás

További híreink

Kevesebb szenet tárol a mezőgazdasági művelésű terület, mint a más típusú földhasználat

2024.10.13.

Legyen szó gyepekről, erdőkről, természeti területekről, parkokról vagy kertekről, ezek a földtípusok hasonló mennyiségű szenet tárolnak hektáronként. A Flandria (Belgium) legnagyobb területét lefedő mezőgazdasági területek azonban lényegesen kevesebb szenet tárolnak.

A növényi betegségek kimutatásában is segít a mesterséges intelligencia

2024.10.12.

A ChatGPT-től az időjárás-előrejelzésig a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazásai folyamatosan bővülnek. A londoni székhelyű növénytermesztéssel foglalkozó HSAT cég a közelmúltban bejelentett egy „úttörő technológiát”, amely képes javítani a betegségek észlelését és a termés előrejelzését az AI segítségével.

Teljes robotizáció válthatja fel a munkásokat a baromfiágazatban

2024.10.12.

A robotizáció, illetve a mesterséges intelligencia sok kihívásra hoz megoldást a baromfi termékpályán is

Készül a „lazacfilé” a világ legnagyobb 3D élelmiszer-nyomtató üzemében

2024.10.12.

Az élelmiszeripar rohamosan halad a fejlett digitális gyártási technológiák bevezetésével. A Steakholder Foods éppen nemrégiben nyitotta meg bemutatóközpontját Rehovotban. A Revo Foods Bécsben található „ízgyárában” megismerhető, hogy a 3D-s élelmiszer-nyomtatás hogyan tervezi forradalmasíani az élelmiszerek előállítását és fogyasztását.

Közös magyar fejlesztéssel segítik a tehenészetek digitalizációját a szakemberek

2024.10.12.

A tejtermelő gazdaságok munkáját, a beteg egyedek gyors elkülönítését lehetővé tevő, a tartástechnológiai elemek optimalizálását segítő rendszert fejleszt a Milkmen Földesi Tejtermelő Kft. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).

Diákvetélkedőt indított a Nébih, a KonyhaKontroll a tudatos fogyasztást segíti

2024.10.12.

Nagyszabású online diákvetélkedőt indított a Nébih az Okos Doboz felületén, amelynek alapját a hivatal újonnan összeállított interaktív tananyaga és animációs videói adják.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus AATK zúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus AATK zúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás