Hazánk termőtalajainak védelmét nagymértékben segítheti az optimális gumiabroncsnyomás beállítása. Az elv azon alapul, hogy az ember megnöveli a gumiabroncs talajjal történő érintkezési felületét a termőföldön végzett munkálatok során. Hála a modern technológiának, a gumiabroncs nyomása könnyen szabályozható anélkül, hogy kárt tennénk benne, viszont ezek az apró változtatások hatalmas különbséget és ezáltal segítséget jelenthetnek. 

A NAK írta meg, hogy a gyártók által meghatározottan létezik az optimális nyomás, amin az abroncsok csúcsteljesítményen teljesítenek és az is, amin még biztonságosan üzemeltethetőek. Ezt kihasználva optimalizálhatják a gazdálkodók gumiabroncsaik beállítását és használatát.

A művelt termőtalajok védelmét nagymértékben segítheti az optimális gumiabroncsnyomás beállítása
A művelt termőtalajok védelmét nagymértékben segítheti az optimális gumiabroncsnyomás beállítása

A magasabb abroncsnyomás nagyon jó a kiépített utakon, mert kevesebb energia felhasználásával (és ezáltal kevesebb üzemanyaggal), gyorsabban érhető el a célterület, ám amint a jármű megérkezik a termőföldre ez a nyomás már nem lesz optimális. A magasabb abroncsnyomás mellett ugyanis megnő a nyommélység, ezáltal jobban lesüllyed a kerék és sokkal nagyobb erőre lesz szükség a talajmunkálatok elvégzéséhez, azonban ennél jóval nagyobb probléma az ezáltal a talajainkban okozott kár.

Miért okoz ez kárt talajban? 

A gépek súlya nem elhanyagolható és abban az esetben, ha a kerekekben nagy a nyomás, akkor jóval kisebb területre összpontosul ez a súly. Az összpontosult terhelés összetömöríti a talajt, amely rengeteg kárt okoz:

  • károsítja a talajszerkezetet és talajéletet,
  • a mély keréknyom átforgatja a talajt és hozzájárul a szerves anyagok és a talaj felső részeinek nedvességtartalmának eltékozlásához,
  • létrehozhat egy vízzáró réteget, amely meggátolja azt, hogy a nedvesség lejusson a talajba, valamint azt is, hogy a növények gyökerei eljussanak a talaj mélyebben található vízkészleteihez

Talajaink számára az alacsonyabb keréknyomás hatalmas segítséget jelent azáltal, hogy az a kissé meglapult abroncsfelület révén sokkal nagyobb felületen oszlik el az a nyomás, ami egyébként feleakkora helyre összpontosulna. A talajszerkezet ezáltal jóval kevésbé károsodik. A talaj szerkezetességének megőrzése bizonyítottan sokat segít a vízmegőrzésben, a tápanyagok megfelelő tárolásában. A jó szerkezetesség védi a talajéletet is, mely nélkülözhetetlen talajaink folyamatos fejlődéséhez, hasznos funkcióinak betöltéséhez - írta a cikk.

A „laposabb” kerék a termőföldön nem süllyed be, hanem felfekszik a talaj tetejére, így kevésbé talajromboló az alkalmazása és ami szintén nagyon fontos a gazdálkodó számára, hogy ezáltal kevesebb energiát, üzemanyagot igényel a meghajtás, az időkihasználás is jobban tervezhető.

Érdemes megemlíteni, hogy a modern technológiák lehetővé teszik félautomata abroncsnyomás szabályozók használatát is, így még a beállítás sem okozhat különösebb gondot vagy kényelmetlenséget a gazdálkodók számára.

A megfelelő gumiabroncsnyomás alkalmazásának előnyei a talajon:

  • talajnyomáscsökkenés / sekélyebb nyomok
  • az alacsonyabb talajtömörítő hatásnak köszönhetően jobb víz és tápanyaggazdálkodás
  • csekélyebb gördülési ellenállás,
  • kisebb kerékcsúszás
  • növekvő területteljesítmény
  • jelentős üzemanyag-megtakarítás
  • hosszabb szezon kihasználtság

Két fontos - gumiabroncsokra vonatkozó - szabály, amelyeket érdemes betartani a talajművelés során:

  • Soha menjünk rá a nedves talajra: se a talajnak, se a gépeknek nem tesz jót,
  • Alacsony abroncsnyomással műveljük talajainkat.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Miért szeretnek az angol kertészek régi aprópénzeket ásni növényeik táptalajába?

2025.04.26.

A kertészek imádják kipróbálni a különleges módszereket, hogy egészségesen tartsák növényeiket. De van egy trükk, amire talán nem is gondolnánk: régi pennyk földbe ásása, különösen a kígyónövény körül. Nem, ez nem díszítés vagy szerencsehozás miatt van. Tudományos oka van, amely a fémekhez köthető.

Nagyjából 104 milliárd forintnyi agrártámogatás érkezett havonta a hazai gazdáknak 2024-ben

2025.04.26.

Az összes támogatási pénz csaknem 40 százalékát a növénytermesztők kapták, a kertészetek ennek a tizedét is alig.

4 különleges zöldség, amit érdemes áprilisban elültetni a nyári szezonra

2025.04.26.

Ha unjuk már a megszokott paradicsomot és babot minden nyáron, április a tökéletes időpont arra, hogy néhány hőséget kedvelő, különlegesebb zöldséget is elültessünk.

Hatszáz malac pusztult el egy német teherautóban egy baleset miatt

2025.04.26.

Súlyos baleset történt Németországban: 600 malac pusztult el, amikor az őket szállító kamion egy defekt miatt felborult.

Megkezdte a nyolcadik védekezési szezonját az országos jégkármérséklő rendszer

2025.04.26.

A NAK 2025. április 15-én beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte nyolcadik védekezési szezonját.

Május 31. a kulcsdátum, ha betartja, nem marad le a tavaszi fagy miatti kompenzációról

2025.04.25.

Az április eleji rendkívüli hidegfront súlyos károkat okozott a mezőgazdasági termelésben. Nagy István agrárminiszter most a káreseményt az egész ország területére kiterjedő vis maior eseményként ismerte el.

Partnerhírek
Partner

Erő, hatékonyság és precizitás egy gépben – Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi

2025.04.25.

A Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi nem pusztán egy gép, hanem egy komplett takarmányozási rendszer, amely egyesíti magában a felrakodás, a keverés és a kiosztás, valamint egyedülálló módon, az üzemeltetés összes műveletét.

Partner

Akár már drónnal is!

2025.04.25.

A Coragen® 20 SC és az Inecor® rovarölő szer is megkapta az engedélyt drónnal történő kijuttatásra különböző kukoricakultúrákban a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás