A minőségi termeléshez elengedhetetlen, hogy minél többet vizsgáljunk és elemezzünk. A Noack által forgalmazott mérőkészülékek pedig lehetőséget teremtenek arra, hogy minél többet monitorozzunk, ezáltal sokkal pontosabb eredményeket kapjunk és hatékonyabban tudjuk értékesíteni a megtermelt termékeket. Így jobb eredményeket tudunk elérni az állattenyésztésben is. Mindezekről Takács Tamással, a Noack Magyarorzág Kft. értékesítési vezetőjével beszélgettünk.

A Noack neve legtöbbször az állatok takarmányozása kapcsán kerül szóba, pedig van a cégnek más üzletága is.

A gazdálkodók számára, talán, kevésbé ismert, hogy a Noack cégnek – a takarmányozási üzletága mellett - van egy analitikai készülékekkel foglalkozó részlege is. Itt a kézi nedvességmérőtől, a hektolitersúly- és nedvességmérőn át, az egészen komoly NIR-készülékekig számtalan eszközt forgalmazunk. Próbálunk mindig újdonságokat bevezetni a piacra. Mi az osztrák Schaller és a német Zeiss cégeket képviseljük, akik éves szinten közel 80 ezer nedvességmérőt értékesítenek szerte a világon, az élelemiszeripartól, beleértve a gabonaipart is, a műanyaggyártásig mindenhol megtalálhatók a készülékeik.

Milyen előnyökkel bírnak ezek az eszközök a piacon?

Ezeknek a nedvességmérőknek az a nagyon nagy előnye, hogy az eddig megszokottakhoz képest, sokkal kisebb magmennyiség mellett, akár 35-60 g esetén is, lehet vele mérni. Akár kint a szántóföldön kiszedhetjük a kalászból a magot, és ott helyben meg lehet mérni a nedvességtartalmát.

Takács Tamás a Noack Magyarország Kft. értékesítési vezetője

És amit szintén kiemelnék még, hogy nem kell évente kalibráltatni, hanem minden bekapcsoláskor önmagát kalibrálja. Ez igen költséghatékony jellemző, mert egy kalibráció ára, még egy kisebb nedvességmérőnél is, 20 ezer -100 ezer Ft is lehet.

Hogyan működik ez az „önkalibráció”?

Bekapcsoláskor az eszköz méri a környezeti hőmérsékletet, a maghőmérsékletet és a tömeget, és ezek alapján végzi el a kalibrációt. Nagyon sokféle növényt lehet egy-egy ilyen készülékkel vizsgálni, hiszen alkalmazható kukorica, búza, árpa, napraforgó, repce, szója, mustármag és köles esetében is.

Milyen mérőeszközöket emelne még ki a kínálatukból?

Forgalmazunk még hektolitertömeg-mérőt is. Ezt sem kell kalibrálni és hozzárendelhető számítógéphez vagy nyomtatóhoz. A nagyobb mennyiségek mérésére szolgál. Az újgenerációs NIR készülékünk, a Zeiss gyár terméke, ami azért hasznos, mert egyedi kalibrációt lehet vele létrehozni farm vagy cég szinten. Az eszköz online is tud működni. Toronysiló esetén, például, a betároló részre szerelhetjük, és így a betárolandó összes mag minden grammjának megismerhetjük minden fontos paraméterét, a fehérje-, nedvesség-, keményítő vagy sikértartalmát.

Korábban csak kevesen engedhették meg egy ilyen eszköz beszerzését.

Az online készülékek az elmúlt 10-20 évben valóban nagyon drágák voltak, 60-70 ezer euróba kerültek. Jelenleg már 20 ezer euró körüli áron megvásárolhatunk egy ilyen eszközt. Ráadásul kicsi a szervizigénye és nagyon stabilan működik. Az amerikai John Deere munkagépekre a NIR-készülékünk is megrendelhető. Az USA-beli farmerek már kombájnon is használják, és már a learatott gabonánál tudják pontosan a gabona összetételét. Ez létkérdés, mert nem mindegy, hogy takarmány- vagy étkezési gabona került learatásra. Egész más az ára.

Milyen mérésekben tudnak még segíteni a gazdálkodóknak?

Amiről még ismerik a Noackot az a toxinmérés. Ezen a téren is tudok újdonságot említeni. A NeoGennél tavaly jöttek ki a Raptor nevű készülékkel, aminek az az előnye a régebbiekhez képest, hogy nem csak egy mintát tudunk egy időben mérni, hanem akár többet is. Ez lehet azonos toxin vagy három különböző toxin ugyanabból a gabonából. Mindez gyorsítja betároláskor a mintavételezést, mert toxin azért majdnem mindig akad, még ha az idei év - eddig úgy tűnik - kivétel is lesz.

Hiába volt sok a csapadék, az idei nem tűnik toxinos évnek, az eddigi tapasztalatok alapján. Bár a kukoricában még lehetnek problémák, ha a szeptember csapadékos lesz.

Kevesebb az étkezési és több a takarmánybúza. Kérdés, hogy a tárolás alatt lesz-e toxindúsulás. Elsősorban a Nyugat-Dunántúlon sokáig húzódott az aratás. A búzánál a megfelelő növényvédelemmel sokat tudtak javítani a toxinproblémán.

Ha jól tudjuk, az említett készülékeket ki is lehet próbálni.

Abban s különbözünk a versenytársainktól, hogy a készülékeinket be tudjuk mutatni farmmérettől függetlenül. A kisebb partnerek is ugyanolyan fontosak, mint a nagyok. Ha komoly az érdeklődés, akkor kipróbálásra ott is tudjuk hagyni azokat. Vagy akár bérbe is vehetők egy kedvező díjért, amit később beszámítunk a vételárba, ha a végén meg is vásárolják a terméket.

Várható-e még valami újdonság a Noack háza tájáról a közeli jövőben?

A Zeiss készülékének segítségével az a célunk, hogy létrehozzunk egy olyan Noack-adatbázist, amivel jobban tudjuk segíteni a hazai termelőket. A cég 11 országban működik Lengyelországtól Bulgáriáig és egy olyan adatbázist szeretnénk növényenként létrehozni, hogy egy stabil alapkalibrációval tudjuk ezeket a készülékeket elvinni a partnereinkhez.

És szeretnénk létrehozni egy helyspecifikus, Közép-Európára vonatkozó toxintérképet is, ami például már az USA-ban elérhető. A toxinok viszonylatában ugyanis azt látjuk, hogy teljesen más a helyzet a Balaton északi és déli részén vagy akár az Alföldön. Például a Balaton déli részén, Enyingtől le egészen Pécsig, minden évben magasabb aflatoxin- és DON-toxinszinteket mérünk, mint máshol az országban. Ebben a Balaton, a Velencei-tó és a Duna határolta régióban sokkal melegebb és párásabb a levegő. A toxintérképpel 2021 tavaszán szeretnénk kijönni.

Segítséget tudunk nyújtani a toxinnal küzdő tejtermelő gazdaságoknak is, mert van olyan termékünk, amivel a toxint inaktiválni lehet. Most már tudjuk mérni tejben is egy olyan toxin gyorsvizsgáló segítségével, amivel ki tudjuk mutatni az aflatoxint.

Milyen eszközük van erre?

Megkaptuk a képviseleti engedélyt a TwinSensor forgalmazásához. Egy kit segítségével, megfelelő inkubáció mellett ki tudjuk mutatni az aflatoxin B1-et. Egyedül ez az egy toxin, ami megjelenik utána az élelemiszerben is.

És mi a teendő, ha aflatoxint találunk a tejben?

Toxinkötő és bontó terméket kell alkalmazni. Ez általában a bentonit, kiegészítve különböző biológiai anyagokkal. Például a mi termékünk, az Anco-Fit, egy gyógynövénykoktélt és nagyon jó minőségű bentonitot tartalmaz. A bentonit meg tudja kötni az aflatoxint, a gyógynövénykoktél pedig a DON-toxint, a zearalenont tudja inaktiválni, úgy hogy az oxidatív stresszt csökkenti.

További információt a termékekről kérjen az alábbi elérhetőségeken:
Dunántúl: Takács Tamás, ttakacs@noackgroup.com, +36 30 670 6797
Közép-Magyarország: Pászti Zoltán, zpaszti@noackgroup.com, +36 30 825 9814
Alföld: Matejcsik Márk, mmatejcsik@noackgroup.com, +36 30 949 3876


Víztartalomajánlás megállapítása:

A humimeter FS1 mérőkészülék megmutatja a víztartalmat, ami azt jelenti, hogy a nedvességet az összes tömegre számítja ki.

Mn =  átlagos víztartalmú próba tömege
Mt  =  száraz próba tömege
%F =  kiszámított víztartalom (EN ISO 712 normának megfelelően)

Termény név Töltősúly Mérési tartomány
 50 g kukorica 50 g 8 – 30 %-ig
 60 g rozs 60 g 8 – 23 %-ig
 60 g trikálé 60 g 8 – 23 %-ig
 60 g búza 60 g 8 – 23 %-ig
 50 g árpa 50 g 8 – 23 %-ig
 30 g zab 30 g 8 – 23 %-ig
 55 g repce 55 g 4 – 15 %-ig
 60 g szójabab 60 g 6 – 18 %-ig
 60 g lóbab 60 g 8 – 18 %-ig
 35 g napraforgómag 35 g 5 – 18 %-ig
 65 g hántolt rizs 65 g 8 – 18 %-ig
 50 g hajdina 50 g 8 – 18 %-ig
 60 g mustármag 60 g 5 – 18 %-ig
 60 g köles 60 g 8 – 18 %-ig
 Ajánlás

Nem méréshasználatra csak a készülék ellenőrzéséhez!

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Pusztuló fenyvesek Magyarországon – de a természet meglepő választ adott

2025.03.22.

A fenyveseket hazánkban sok helyen érinti negatívan a klímaváltozás. A jellemzően a múlt század első felének nagy országfásítása keretében telepített idegenhonos fenyvesek, amelyek sok helyen voltak a kopárfásítások megfelelő eszközei, mára leromlottak, károsítók támadják őket, egyedeik csúcsszáradás jeleit mutatják, máshol teljesen elpusztultak.

Évek óta nem látott, ritka faj bukkant fel a Vértesben, igazolva a hely kiemelkedő természeti értékét

2025.03.22.

Ezt a különleges lepkefajt Magyarországon, a mai Budapest területén fedezték fel először, és sokáig úgy hitték, hogy kizárólag itt fordul elő. Közel egy évtized után most ismét sikerült megtalálni a Vértesben a fokozottan védett Anker-araszolót, vagy régebbi nevén magyar téliaraszolót.

Több mázsa hal pusztult el a Balatonban – azonosították a felelőseket

2025.03.22.

Jelentős süllőpusztulás történt több balatoni kikötőben az elmúlt hetekben. A szakértők szerint a kárókatonák csoportos vadászata által kiváltott oxigénhiány okozhatta a halak tömeges elhullását, amelynek során összesen több mázsa hal pusztult el – derült ki a Balatoni Halgazdálkodás videójából.

Mit illik tudni a mák növényvédelme terén: hogyan óvjuk meg ültetvényeinket a betegségektől és kártevőktől?

2025.03.22.

A mák (Papaver somniferum) termesztése során számos betegség és kártevő veszélyezteti a növény egészségét és a termés mennyiségét. A hatékony növényvédelem érdekében elengedhetetlen a legfontosabb kórokozók és kártevők ismerete, valamint a megfelelő védekezési stratégiák alkalmazása.​

Összesen 50 milliárd forintért lehet pályázni a terménytárolók, tisztítók és vetőmagüzemek fejlesztéséhez

2025.03.22.

Megjelentek a terménytárolók, terménytisztítók és a vetőmagüzemek fejlesztésére irányuló pályázati felhívások a Közös Agrárpolitikai Stratégiai Terv keretében.

Megnyerte Az "Év Honlapja" díj Agrár kategóriáját a KITE Zrt.

2025.03.22.

„Az Év Honlapja” pályázat a digitális marketing legkiemelkedőbb versenyzőit díjazta, az agrár kategóriában a KITE Zrt. PGR honlapja nyert.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valtra T152 twintrac

Hitelesített telefonszám

21 500 000 HUF

+ áfa
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Kögel ZDKV 18 tandem

Hitelesített telefonszám

4 500 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás