Megjelent az ELTE Energiaföldrajzi Kutatócsoportjának állásfoglalása a megújuló energiaforrások jelentőségéről egy BMGE-kutatás sajtóvisszhangja kapcsán. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatóinak publikációja nyomán megjelent néhány sajtóhír, amelyek üzenete félrevezetheti a közvéleményt a megújuló energiaforrások magyarországi alkalmazási lehetőségeiről. Erre reagált az ELTE energiaföldrajzzal és energiatervezéssel foglalkozó kutatócsoportja.

Pontokba szedve reagált a BMGE kutatóinak publikációjának értelmezéséről az ELTE kutatócsoportja. Egyértelműsíteni kívántak néhány dolgot a megújuló energiaforrások témájával kapcsolatban. A Greenfo oldalán megjelent írást változtatás nélkül közöljük.

A megújuló energiaforrásokról és az atomenergiáról végzett BMGE-kutatást kritizálta az ELTE kutatócsoportja

Az ELTE Energiaföldrajzi Kutatócsoportjának állásfoglalása szerint “állításaink a következő pontokban foglalhatók össze:”

  • 1. A BMGE-kutatás egy új módszertannal vizsgált egy lényeges kérdést, a napsugárzás és a szélsebesség változásainak hatását a napelemes és szélerőműves villamosenergia-termelés vonatkozásában;
  • 2. A kutatás megállapításokat fogalmazott meg azoknak az időszakoknak a hosszát illetően, amelyek nem vehetők számításba a napelemes és szélerőművi termelés szempontjából (mert például éjszakai szélcsendes időszakok).

Ugyanakkor úgy látják, hogy

  • 3. a szerzők nem vizsgálták a „nem időjárásfüggő” megújuló energiaforrásokra támaszkodó technológiák lehetséges szerepét ezekben a kritikus időszakokban a 2. pontban szereplő műszaki kihívás megoldására;
  • 4. A kutatást szerzők felvetették, de nem vizsgálták a már a 20. században is általánosan alkalmazott lehetőségek, így a villamosenergia-kereskedelem vagy az energiatárolás lehetséges szerepét a 2. pontban szereplő műszaki kihívás megoldására;
  • 5. A szerzők felvetették, de nem vizsgálták a napjainkban, tehát a 21. század harmadik évtizedében széles körben alkalmazott lehetőségek, így a rugalmas tarifa, a kereslet oldali szabályozás (demand side management), a szektorok összekapcsolásából (sector coupling) eredő szinergiák lehetséges szerepét a 2. pontban szereplő kihívás megoldására.

A villamosenergia-igények mennyiségi alakulása meghatározóan befolyásolja a 2. pontban megfogalmazott műszaki kihívás mértékét. Ezzel összefüggésben állításaink az alábbiak:

  • 6. A kutatás nem vizsgálta, hogy az energiahatékonyság és az energiatudatosság eszközeivel milyen mértékben fékezhető a villamosenergia-fogyasztás várható bővülése;
  • 7. A kutatás nem vizsgálta, hogy a villamosenergia-gazdálkodás szűken értelmezett területein túlmutató környezetgazdálkodási megoldásokkal, így egyebek mellett a közlekedésszervezés vagy a hulladékgazdálkodás környezet- és társadalomközpontú átalakításával, milyen mértékben volna lehetséges a villamosenergia-fogyasztás mérséklése;
  • 8. A kutatás nem vizsgálta azt sem, hogy az ország természeti adottságaihoz alkalmazkodó racionális ipartelepítési stratégia (tehát a nagy energiafogyasztó ipari üzemek telepítésének korlátozása) révén milyen mértékben volna lehetséges a villamosenergia-fogyasztás növekedésének mérséklése – tekintettel arra, hogy még a középtávú tervekben is aggasztóan magas, 70-80% körüli importtal számol a kormányzat (az Oroszországból érkező atomerőművi fűtőelemeket is beleértve).

A következtetések összefoglalása

A kutatási dokumentum végső következtetései tehát arra a furcsa helyzetre vonatkoznak, amikor a jelenleg rendelkezésünkre álló eszközrendszer kulcsfontosságú elemeit nem vesszük figyelembe az időjárásfüggő megújuló energiaforrások rendszerintegrációjában. Az elemzés fentiekben felsorolt hiányosságainak tükrében az a konklúzió, hogy az időjárásfüggő villamosenergia-termelés sajátosságaiból fakadó kihívás (a „sötétszélcsend”) kezelésének leginkább kézenfekvő módja az atomenergia alkalmazása (aminek hangsúlyozására az írásban a szerzők külön fejezetet szántak), nyilvánvalóan helytelen. 

Energiamodellek sokasága igazolja, hogy a fentiekben felsorolt, ám a BMGE kutatásban figyelembe nem vett eszközök széleskörű alkalmazásával megoldható a szél- és naperőművi termelés rendszerintergrációja, az atomenergia nélkül.

Az atomenergia kritikája

Az atomenergia magyarországi hasznosítása 100%-ban orosz import erőforrásból történik, tehát energiafüggőségünket jelentős mértékben fokozza, így nemzetstratégiai szempontból mindenképpen kerülendő volna. Az atomenergia okozta hulladékkezelési problémákat még egyetlen ország sem oldotta meg, az ezzel kapcsolatos sokszázezer éves időtávlatban keletkező tényleges költségeket externáliaként kezeljük, vagyis nem jelenítjük meg megfelelő módon a villamos energia árában. Ennek ellenére az atomerőművi energiatermelés mára az egyik legdrágább villamosenergia-termelési technológia, ami állami támogatások (értsd: adófizetői finanszírozás) nélkül nem működőképes. Az atomenergia által dominált centralizált energiarendszer nemzetvédelmi szempontból is súlyos kockázatot jelent, ami a termelés decentralizációjával radikálisan mérsékelhető lenne. Ennek kikerülhetetlen eleme – egyebek mellett – a szélerőművek telepítésének újraengedélyezése és a napelemekkel összemérhető szélturbina-teljesítmény mielőbbi telepítése (természetesen az ökológiai szempontok érvényesítésével) - fogalmaztak.

A saját tevékenységüket is bemutatták

Kutatócsoportunk – sok egyéb mellett – ezekre az érvekre hivatkozva foglalkozik több mint egy évtizede a fenntartható energiarendszerbe való átmenet lehetőségeivel. Olyan multidiszciplináris, szektorokon átívelő megközelítést alkalmazunk, amelynek révén a 21. századi elvárásokhoz igazodva vizsgálható az, hogy a magyar energiarendszerből miképpen zárható ki az atomenergia és a fosszilis-alapú energiatermelés egyaránt. Ennek a munkának legújabb állomásaként veszünk részt egy európai léptékű, 24 kutatóhely együttműködésében megvalósuló energiatervezési projektben, a CLEVER-ben. 

Az ő kutatásaik célja

Ez a kutatás azt igazolja, hogy a jelenleg rendelkezésünkre álló eszközrendszerrel, a valóban olcsón és kevés környezetterheléssel működő megújulóenergia-alapú technológiákra támaszkodva, európai szintű együttműködéssel, 2050-re akár teljes mértékben fedezhető volna kontinensünk teljes energiaigénye. A kutatás részleteiről a közeljövőben számos fórumon, így nemzetközi tudományos publikáció formájában számolunk majd be - írták 2023. március 9-én az alábbi aláírásokkal.
Eötvös Loránd Tudományegyetem, Energiaföldrajzi Kutatócsoport
Környezeti Tervezési és Nevelési Hálózat, Munkácsy Béla

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Rég nem látott esőt hoznak a következő napok, jelentős lehűléssel

2024.09.11.

Pénteken nyugat felől tovább növekszik, vastagszik a felhőtakaró. Főként a nap első felében keleten még kisüthet a nap, délutánra viszont az ország többi részéhez hasonlóan már arrafelé is erősen felhős vagy borult idő valószínű. Többfelé kell számítani esőre, záporra, keleten akár zivatar is kialakulhat. Kiadós mennyiségű csapadék várható.

Elindult a Digitális Állampolgárság Program Magyarországon

2024.09.11.

A Digitális Állampolgárság Program lelke egy mobiltelefonos alkalmazás, amivel fokozatosan egyre több ügyet lehet intézni sorban állás nélkül.

A 10 legjobb táplálékkiegészítő, amelyek elősegítik a sertések bélrendszerének egészségét

2024.09.10.

A sertések bélrendszerének egészsége alapvető fontosságú az optimális növekedéshez és a jó immunrendszerhez. A megfelelő bélmikrobióta fenntartása, az emésztőrendszer védelme és a kórokozók elleni védekezés kulcsfontosságú tényezők a sertéstenyésztés sikerességéhez. Az alábbiakban bemutatjuk azt a 10 legjobb táplálékkiegészítőt, amelyek segítik a sertések bélrendszerének egészségét.

Erdei pinty: az ismeretlen ismerős

2024.09.10.

Az erdei pinty (Fringilla coelebs) az egyik leggyakoribb énekesmadár Európában, amely nemcsak színes tollazatával, de élénk énekével is könnyen felhívja magára a figyelmet. Ez a madár számos kérdést vet fel az emberekben, legyen szó élőhelyéről, táplálkozásáról vagy védelméről. Nézzük meg a leggyakrabban feltett kérdéseket az erdei pinttyel kapcsolatban!

Szeptember van! El ne felejtse elültetni ezt az öt zöldséget!

2024.09.10.

Ahogy rövidülnek a nappalok, és hűvösebbre fordul az idő, sok kertész úgy gondolja, hogy vége az ültetési szezonnak. A kora ősz azonban kiváló alkalom arra, hogy különféle egyedi vagy elfeledett zöldségeket ültessünk.

Gazdabaráttá formálná az EU agrárpolitikáját a magyar elnökség

2024.09.10.

Budapesten megkezdődött az uniós agrárminiszterek informális találkozója a Várkert Bazárban. A magyar EU-elnökség fő célja, hogy a közös agrárpolitika gazdabarát és gazdaközpontú legyen – mondta Nagy István agrárminiszter a rendezvény előtt. Hangsúlyozta, hogy az EU mezőgazdaságának versenyképesnek, válságállónak, fenntarthatónak és tudásalapúnak kell lennie.

Partnerhírek
Partner

Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia

2024.09.09.

A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.

Partner

Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is

2024.09.06.

A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Goes Iron max limited
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goes Iron max limited

Hitelesített telefonszám

2 250 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás