Hirdetés
A megoldás felé közeledik a védett ragadozók és a legelő állatok konfliktusainak rendezése
A farkasok, a hiúzok, a medvék és a hódok is védett állatok, viszont egyre nagyobb gondot okoznak a lengyel állattartó gazdáknak és méhészeknek. Ezért változtatnak az ellenük való védekezésen, hatékonyabbá teszik a tevékenységet Lengyelországban. A legelőkön állatokat tartó gazdák, de a tavak vagy méhcsaládok tulajdonosai is kapnak olyan mezőgazdasági berendezéseket, amelyek segítenek távol tartani a ragadozókat a haszonállataiktól.
A lengyel Nemzeti Környezetvédelmi és Vízügyi Alap (NKVA) a gazdáknak szánt berendezések beszerzésével kívánja kezelni az országban növekvő farkaspopuláció problémáját - írta a Topagrar cikkét szemlézve a Magyar Mezőgazdaság. Egyes védett fajok egyre nagyobb veszteségeket okoznak az állatállományokban, és a program célja, hogy segítsen megoldani ezt a konfliktushelyzeteket.
A farkasok miatti konfliktusok eredményezték a ragadozók elleni védekezés intenzitásának fokozását
A Katowicei Regionális Környezetvédelmi Igazgatóság 450 ezer zlotyt (közel 36 millió forint) költ erre a célra 2023 novemberéig. A támogatást az ország déli területein található gazdaságok kaphatják meg. Ezen a vidéken természetvédelmi területek és nemzeti parkok találhatók. Az intézkedést azért vezetik be, mert az elmúlt években a Sziléziai vajdaság déli részén megnőtt a farkasok által az állatállományban, elsősorban a juhokban okozott kár. Amennyiben a helyzet nem változik, az a legelőterület csökkenését eredményezheti, ami hátrányosan befolyásolja az ottani rétek védelmét és fenntartását.
Hirdetés
Az eszközök a ragadozók távoltartására
A programban az állatállomány megvédésre például fladereket (kötelek, amelyekre élénk színű anyagdarabokat kötnek), villanypásztorokat, a méhészetek pedig a medvék elriasztására szolgáló eszközöket, valamint ragadozók elriasztására alkalmas berendezéseket szereznek be. A felszereléseket 3 éven keresztül osztják szét azon tenyésztők között, akik hajlandóak együttműködni a katowicei regionális környezetvédelmi igazgatósággal a gazdaságaik ragadozók elleni védelmében. Ezenkívül a Regionális Környezetvédelmi Igazgatóság munkatársai aktívan részt vesznek a tájékoztató kampányban, amely arról szól, hogyan védjék meg sikeresen az állatállományokat. Elsősorban a tenyészállat-állományok, juh, szarvasmarha, dámszarvas és a méhészeti gazdaságok biztosítását tervezik. A hódokat is bevették a programba, ahol gyümölcsösökben, erdei faiskolákban, mezőgazdasági területeken, valamint tenyésztavakban okoznak veszteségeket a termelőknek. A gazdák hamarosan hozzájuthatnak az állataikat védő eszközökhöz - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Acélcsarnok-építés? Most dupla pályázati segítséget is kaphatnak az állattartók
Újra mezőgazdasági célú pályázatok nyílnak 2024 őszén, amelyek ez alkalommal az állattartó gazdaságok versenyképességének fokozását célozzák a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésének vagy éppen építési beruházás finanszírozásával. Az agrárszíntéren igen elterjedt acélcsarnokok utóbbihoz kínálnak, vállalkozásra szabott épületkonstrukciókat. Nézzük a modern acélcsarnokok előnyeit!
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag
Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatPerard Optium CL SL
35 000 000 HUF
+ áfaTöbb mint 2.900 hirdetés 68 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés