Megbízható forrás a gabonatőzsde legfrissebb adataival és piaci információival.
Élelmiszerárak
A legfrissebb információk az élelmiszerek árainak alakulásáról és piaci tendenciákról. Kérjük, látogasson vissza később, és kövesse figyelemmel fejlődésünket!
Terményárak
A mezőgazdasági piac legfrissebb árinformációi és elemzései. Kérjük, látogasson vissza később, és kövesse figyelemmel fejlődésünket!
A malacok vére fiatalító csodaszer, 80 évesekből újra 25 éveseket csinálhat
A malacok vére fiatalító csodaszer, 80 évesekből újra 25 éveseket csinálhat
2024. július 14., 13:37
A malacok vérében olyan összetevőt fedeztek fel, amely képes lehet fiatalítani a szervezetet. Az egereknek beadva megfordította számos szerv öregedési folyamatát. A kutatás szerzői kijelentik, hogy ha hasonló hatást lehetne elérni embereknél, a 80 évesek visszatérhetnének a 25 évesek kondíciójába.
A fiatalodás lehetősége valósággá válik
Az öregedési folyamatot vizsgáló kutatásokat először állatokon végzik. Ha ígéretes eredményeket hoznak, áttérhetnek az embereken végzett klinikai vizsgálatok fázisába. Egy nemrégiben publikált tanulmányukban amerikai tudósok bemutatták áttörő kutatásukat, amely megfordította az egerek szöveteinek életkorát – új gyógyszert adtak nekik, amely sertésvérben található vegyületeken alapul. Úgy vélik, hogy ha az eredmények embereknél is hasonló hatást mutatnának, a 80 évesek visszatérhetnének 35 évvel ezelőtti kondíciójukhoz és egészségi állapotukhoz.
Az öregedési folyamatokat vizsgáló tudósok régóta tudják, hogy a fiatal állatok vérében van valami, ami képes fiatalítani az idősebb szervezeteket. Az első kísérletek, amelyek erre utaltak, az öregedő egerek fiatal állatok vérének beadásán alapultak. Hosszú ideig azonban nem volt ismert, hogy pontosan mely vérösszetevők felelősek a szervezet biológiai órájának visszafordításáért. A legújabb kutatások során a tudósok izolálták a vér olyan anyagait, amelyek részt vesznek ebben a folyamatban - olvastuk a cenyrolnicze.pl weboldalon.
Hirdetés
A gyógyszerek létrehozásának lehetősége különösen érdekli a gyógyszeripari vállalatokat. Az öregedéssel kapcsolatos betegségeket enyhítő vagy gyógyító terápiák, sőt a korábbi teljesítőképességhez visszatérő lehetőségek sok ember álma. Talán sikerül is megvalósítani – a sertések segítségével, akik értékes laboratóriumi állatok. Az ő segítségükkel célzottan fejlesztenek áttörő, fiatalító gyógyszereket.
A malacok véréből származó összetevők kulcsa a fiatalodáshoz
A kísérlet során az egereknek olyan gyógyszert adtak, amely sertésvér összetevőket tartalmazott. A fiatalító terápiás szert – a sertésvér plazmájából származó nanorészecskéket, amelyeket „E5”-nek neveztek – Harold Katcher és Akshay Sanghavi fejlesztették ki az amerikai Yuvan Research startup cégnél. Az E5-t fiatal, 6–7 hónapos sertések plazmájából nyerték, ami az az életkor, amikor általában levágják őket. Ebben a korban a házisertés szervezete a legjobb állapotban van – az állatok élete későbbi szakaszában már elkezdődnek az öregedési folyamatok. Ahogyan a tudósok büszkén hangsúlyozzák, az E5 áttörést jelent a világ minden részén folytatott öregedési folyamatokkal kapcsolatos kutatásokban.
A ritka összetevőket a Yorkshire fajtájú, indiai legelőkön tartott sertések véréből nyerték, amelyek nem kapnak testsúlygyarapodást elősegítő hormonokat. A kutatók megállapították, hogy az USA-ban tenyésztett sertések véréből nehéz E5-öt nyerni. Talán szervezetük állapota nem olyan jó, mint a kevésbé intenzív rendszerekben tartott házisertéseké.
A kutatók legutóbbi kísérletük során E5-öt adtak öregedő egereknek. Ezután megvizsgálták a test különböző szerveinek „biológiai életkorát”. Az emberektől származó szöveteket is felhasználták a kutatás során. Az eredmények alapján megállapították, hogy sikerült az egerek szöveteit átlagosan 70%-kal fiatalítani.
Fiatalabb máj, szív és agy
Annak érdekében, hogy megállapítsák, hogy a kísérletben megfigyelt változások valóban „fiatalítást” jelentenek-e a szövetekben, a kutatók összetett analíziseket végeztek. Különféle biokémiai, fiziológiai és molekuláris mutatókat vizsgáltak (beleértve a sejtekben zajló DNS-változásokat is a szervezet öregedési folyamata során) a különböző agyterületeken, májban, szívben és a vérben.
Ez alapján hat biológiai óra modellt alkottak. Ezek lehetővé tették annak becslését, hogy a szervek fiatalodtak-e, és ha igen, hány évet. Az egerek szerveinek biológiai órája alapján becsülték a humán biológiai óra változásait is, ha a gyógyszer hasonló hatást gyakorolt volna rájuk.
Az E5-kezelés több mint felével csökkentette a máj, a szív és a vér biológiai életkorát. Kevésbé kifejezett, de még mindig jelentős fiatalító hatást figyeltek meg az agyban. A kezeléshez a szervek működésének fokozatos javulása társult, amit fiziológiai vizsgálatokkal állapítottak meg. Az agyműködés javulását az egerek viselkedési kísérletei és különböző ingerekre adott reakciói alapján értékelték.
Vajon az eredmények embereknél is megismételhetők?
Általánosságban elmondható, hogy a felfedezés azt sugallja, hogy a fiatal sertések plazmáján alapuló gyógyszer jelentősen megfordítja az egerek öregedési folyamatát. Ahogyan a tudósok összegzik: „Megállapítottuk, hogy a plazmafrakcióval (E5) történő kezelés mind a hím, mind a nőstény egereknél következetesen hatékony, és drasztikusan csökkenti számos szövet biológiai korát.” Az egerek szöveteiben kevesebb DNS-változást figyeltek meg, amely az öregedéssel kapcsolatos, és kevesebb gyulladásos anyagot tartalmaztak.
Bár a gyógyszer még nem ment át humán teszteken, a tudósok úgy vélik, hogy lehetséges pozitív eredmények elérése. A jövőben olyan terápiák fejleszthetők, amelyek lehetővé teszik a szervek biológiai fiatalítását, ezáltal csökkentve az öregedéssel összefüggő betegségek kockázatát – az elv szerint „jobb megelőzni, mint gyógyítani”.
Vannak azonban okok a szkepticizmusra is ezeknek az eredményeknek az emberekre való jelentőségét illetően. A tudósok elismerték, hogy az öregedési markerek, amelyeket egereken vizsgáltak, jelentősen eltérhetnek az embereknél mért értékektől és mintázatoktól.
„Ami az egyik fajban működik, lehet, hogy egy másikban irreleváns” – mondták, utalva arra, hogy ez lehet az oka annak, hogy az eddig rágcsálókon kifejlesztett fiatalító terápiák nem váltak be embereknél. Van azonban helye az optimizmusnak is. Az új eredmények összehasonlítják az öregedési mechanizmusokat különböző emlős fajok között – olyan különbözőek, mint az egér és az ember. A további kutatások, amelyek bemutatják az öregedési folyamatok különbségeit rágcsálók és emberek között, kulcsfontosságúak lehetnek a fiatalító terápiák alkalmazásához.
Elege van abból, hogy a rágcsálók tönkreteszik értékes termékeit és virágait? Most nyolc olyan eljárást ismertetünk, amelyek révén különösebb erőfeszítés nélkül patkánymentes övezetté tehető a kert!
Az elmúlt tíz napban jelentős mennyiségű csapadék hullott országszerte, ami alaposan átnedvesítette a talaj felső rétegeit. Bár az időjárás a múlt héten hűvösebb volt, most visszatért a meleg, ami kedvező feltételeket teremt a mezőgazdasági munkákhoz. Az őszi káposztarepce vetése és kelése, valamint a nyári kapásnövények betakarítása is optimális körülmények között zajlik. A napos, száraz időjárás elősegíti a munkálatokat, így a gazdák hatékonyabban tudják folytatni a betakarítást.
A következő hét nap időjárása változatos arcát mutatja, a napos, száraz időtől kezdve az esős, felhős napokig minden megtalálható lesz. A hét elején még zavartalan napsütés várható, azonban a hét közepétől változékonyabbra fordul az idő, helyenként záporokkal és élénk széllel. Nézzük, mire számíthatunk naponta!
Hazánk vállalta, hogy 2023-ra legalább 1 millió hektáron alkalmaznak talajkímélő gazdálkodást, azonban a termelők összesen 3 millió hektáron vállalták a talajvédelmi szempontok érvényesítését.
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.