Tizenegy éve indult a Mosonmagyaróvári Kossuth Lajos Gimnáziumban a KLG Goodeid Projekt, mely a magashegyi fogaspontyok fajmegőrzésével foglalkozik. Most az oktatási intézmény tizenkét ország szakembereinek részvételével európai konferenciának adott otthont a témában.

A Goodeid Working Group 11. Európai Nagykonferenciának adott otthont a mosonmagyaróvári Kossuth Gimnázium, az intézmény fiatal pedagógusa, Liziczai Márk főszervezésében - írta a Kisalföld.

Xenotoca lyonsi, Ilyodon whitei  Fotó: KLG Goodeid Projekt, Tropicarium, FB
Xenotoca lyonsi, Ilyodon whitei  Fotó: KLG Goodeid Projekt, Tropicarium, FB

A Goodeid Working Group 2009-ben alakult nemzetközi szervezet a világ legritkább halfajai közé tartozó mexikói magashegyi fogaspontyok megmentésére, kipusztulásuk megakadályozására. A Kossuth Gimnázium 2013-ban csatlakozott a programhoz. A szervezet minden évben más országban szervezi európai nagykonferenciáját, ezúttal először Magyarországon, és elsőként adhatunk otthont ennek a rendezvénynek iskolaként – mondta Liziczai Márk főszervező. 

Tizenkét országból érkeztek a háromnapos konferenciára a Lajta-parti városba biológusok, természetvédők, kutatók és haltenyésztők, továbbá tanárok és diákok is bekapcsolódtak a programba. Összesen 118-an vettek részt a rendezvényen, mely a Goodeid Working Group történetének valaha volt legnagyobb európai konferenciáját jelenti.

Az élővilág sokféleségéért dolgoznak

Az eseményen Szabó Miklós mosonmagyaróvári polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, reményeit fejezve ki, hogy a konferencia nem csak a szakmaisága miatt, hanem a város vendégszeretete miatt is emlékezetes lesz. A városvezető külön gratulált Liziczai Márknak a Fiatal Természettudományos Tanár (FITT) Alkotói Díj pályázat elnyeréséért.

Intézményünk számára különösen megtisztelő, hogy helyszínéül szolgálhat egy ilyen jelentős tudományos eseménynek, ahol nemzetközileg elismert szakemberek, kutatók és elhivatott természetvédők találkoznak, hogy a magashegyi fogaspontyok megőrzésére és védelmére irányuló kutatásaikat megosszák egymással – fogalmazott Makkosné Petz Brigitta, a Kossuth Gimnázium igazgatója. Hozzátette: a tudományos világban a fajok megőrzése és az élővilág sokféleségének fenntartás egyre fontosabbá válik.

– Büszkék vagyunk arra, hogy ezen a konferencián hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a következő generáció is részesévé váljon ennek az elhivatottságnak – tette hozzá az intézményvezető.

Előadások az eredményekről

A cseh, osztrák, mexikói, nagy-britanniai és hazai előadók a magashegyi fogaspontyok megőrzése terén elért eredményeikről számoltak be, de kerekasztal beszélgetés mellett workshopokat is szerveztek, illetve a konferencia utolsó napján a győri állatkertbe és a mosonmagyaróvári termálfürdőbe látogattak el. 

Arely Ramírez mexikói kutató arról is beszélt, hogy sikerült visszatelepíteniük a vadonból már kihalt Tequila-fogaspontyot. Ez volt a legelső hal a világon, ami egyszer már kihalt a vadonból és sikerült megmenteni. Dolgoznak továbbá egy másik faj, a fénylőtestű szkiffia visszatelepítésén, ami már fél évszázada nem fordul elő szabadon. A fiatal kutató arról is beszámolt, hogy az őshonos fajok védelme különösen fontos munkájuk során - írta a cikk.

Megosztás

További híreink

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Ők lettek a legjobb szaktanácsadók 2024-ben

2024.12.03.

Kihirdették a „2024. Év Szaktanácsadója” cím nyerteseit.

Pára és ónos szitálás lehet ma

2024.12.03.

A következő három napban többnyire borult, párás idő várható, helyenként szitálással vagy gyenge csapadékkal, míg csütörtökön nyugat felől fokozatosan felszakadozik a felhőzet, és rövid időre a nap is kisüthet; a hőmérséklet -3 és +7 fok között alakul.

Olcsó az ára, mégis bezuhant a romániai méz exportja

2024.12.03.

Az év első 6 hónapjában Románia 466 tonna mézet értékesített az Európai Unión kívüli piacokon, ez 51 százalékkal marad el a 2023 azonos időszakában exportált mennyiségtől.

A medvéknél nagyobb veszély hazánkban a kórt terjesztő kullancs és szúnyog

2024.12.02.

A magyarországi medvékkel kapcsolatos tudnivalókról, így a medveészlelésekről is beszélt Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai referense.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 101 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás