Új, kamerákkal gyűjtött adatokon alapuló szoftveres súlymérést dolgozott ki egy magyar startup, a megoldást a baromfitartásban lehet hasznosítani. A fejlesztők eljárását már sikeresen alkalmazzák a pecsenyekacsa-tartásban, a cég pedig rövid időn belül piacra lép a broilercsirke testsúlybecslő modelljével is. A szoftveres súlymérés segíthet az élőmunka kiváltásában, ráadásul a madarakat számukra észrevétlenül vizsgálja, amely állatjóléti előny, továbbá csökkenti az állományt ért stresszt is.

Az Agrárszektor anyagát szemléztük. Eszerint a baromfiágazatban alkalmazott precíziós technológiák egyre fontosabbá válnak, különösen a hústermelésnél, ahol a termelési folyamatok hatékonysága és pontossága kulcsfontosságú tényezők. Dr. Alexy Márta, a Birdwatcher Zrt. vezérigazgatója betekintést nyújtott abba, hogyan lehet az új technológiák segítségével növelni a termelékenységet és biztosítani a minőségi termelést.

Az ELTE Informatikai Kar egyetemi docense, az Óbudai Egyetem tudományos főmunkatársa, a Birdwatcher startup társalapítója, Dr. Alexy Márta agrármérnök - Forrás: MPGE
Az ELTE Informatikai Kar egyetemi docense, az Óbudai Egyetem tudományos főmunkatársa, a Birdwatcher startup társalapítója, Dr. Alexy Márta agrármérnök - Forrás: MPGE

Először adatokkal tanítják a szoftvert

A cégvezető a baromfihús-termelés alszektorára összpontosítva emelte ki a precíziós állattenyésztési megoldások fontosságát. Mint elmondta, egy baromfitartó gazda kereste meg őket azzal a kérdéssel, hogy lehetséges-e egyedi súlymérést végezni az istállóban tartott madarak esetében, ami három évvel ezelőtt elindította a kutatást. 

Az intenzív baromfitermelés során nagy légtérben több ezer egykorú és látszólag egyforma madarat tartanak, így a súlymeghatározás kulcsfontosságú, ez alapján lehet dönteni az optimális vágási időpontról. 

Az első kérdés az volt, hogy hogyan tudjuk felismerni az egyes madarakat, majd hogyan továbbítjuk, tároljuk és elemezzük a gyűjtött adatokat - fogalmazott dr. Alexy Márta.

Kamerákat kezdtek használni a madarak megfigyelésére. Az ötlet alapja az volt, hogy a függesztett madármérlegeket, melyeket a broilercsirke esetében széles körben alkalmaznak, összekapcsolják a kamerákkal. Így amikor egy madár a mérlegre lép, a kamera felülnézeti képet készít róla, és a két adat összekapcsolásával meghatározható az egyedi súly a kép alapján.

Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy a madarak súlyát automatikusan, emberi beavatkozás nélkül mérjük.

Felhőbe mennek az állattartási adatok

A folyamat lényege, hogy a kamerák által rögzített felvételek alapján a rendszer megtanulja, hogyan változik a madarak testfelépítése a hizlalási időszak alatt. Ahogy a madár növekszik, úgy változik a felülnézeti képe is, és a rendszer képes a képek alapján becsülni a súlyt. A modell addig tanul, amíg pontosan meg nem határozza a madár súlyát, anélkül, hogy további mérési eszközökre lenne szükség. 

A technológia további fejlesztési lehetőségei között szerepel, hogy a madár súlyából és testformájából az életkorára is következtetni tudjunk. Ennek abban van jelentősége, hogy elvileg az azonos életkorú és genetikai baromfiállomány súlyának is hasonlóan kell gyarapodnia. Ha a modell szerint az életkor kisebb – azaz több kisebb méretű madarat lát, akár állategészségügyi vagy más probléma is lehet a háttérben - fogalmazott a szakemner.

A kutatás során további kihívásokkal is szembesültek, mint például az adatok tárolása és továbbítása. 

„Naponta több százezer képet és súlyadatot gyűjtünk, így a helyi, baromfitelepen történő tárolás nem volt megoldható. Ezért a felhőalapú tárolási technológiák felé fordultunk, hogy biztonságosan és költséghatékonyan tudjuk kezelni az adatokat” – tette hozzá a vezérigazgató. 

A felhőszolgáltatás segítségével az adatokat tárolják, elemzik, majd visszajuttatják a gazdák számára. Egy egyszerű, webalapú applikáció révén a gazdák folyamatosan nyomon követhetik a madarak átlagsúlyát és annak változásait – akár kameránként -, valamint a rendszer szórásértéket is számol, ami segíti az állomány uniformitásának meghatározását - mondta.

Szórást is képes mérni a technológia

A gazdáknak nem csak az átlagsúly fontos, hanem az is, hogy mennyire kiegyenlített az állomány növekedése. Ha a szórásérték nagy, az jelezheti, hogy nem egyenletes a fejlődés, ami különböző problémákra – például egészségügyi gondokra – utalhat.

Ez a technológia különösen fontos a hizlalási időszak utolsó napjaiban, amikor a madarak súlya kulcsfontosságú a vágóhíd számára.

A rendszer képes a hizlalási időszak végéig pontos adatokat biztosítani, anélkül, hogy a madarakat zavarnák, ezzel minimalizálva a stresszt és maximalizálva a termelési hatékonyságot.

A kutatócsoport munkája során a rendszer becslési pontosságát a vágóhídon mért súlyokkal hitelesítette, és 97 százalékos pontosságot értek el. „Ez azt jelenti, hogy a kamerák által készített képek és a hozzájuk társított adatok mindössze 3 százalékos hibahatáron belül működnek, ami rendkívül jó eredménynek számít” – mondta el dr. Alexy Márta.

A rendszer jelenleg három-négy kamerával működik, de folyamatosan dolgoznak azon, hogy még kevesebb kamerával is hatékonyan lehessen adatot gyűjteni.

A jövőben elterjedhetnek a hasonló megoldások a precíziós állattartás gyakorlatában

A vezérigazgató szerint a jövőben az adatalapú technológiák szerepe tovább növekszik a baromfitermelésben, különösen a precíziós állattartás terén. 

„A baromfiszektorban szinte mindenhol kamerás megfigyelést alkalmaznak, de az adatok feldolgozása és továbbítása jelentős költségekkel járhat. Mi azon dolgozunk, hogy a lehető legkevesebb adatból is pontos eredményeket tudjunk biztosítani a gazdáknak.”

Az új technológiák alkalmazása nem csak a termelési hatékonyságot növeli, hanem a gazdák számára is kiszámíthatóbbá és biztonságosabbá teszi a termelési folyamatokat.

A precíziós megoldások révén a baromfitartók időt és pénzt takaríthatnak meg, továbbá a minőségi termelést is biztosítani tudják, ami a piac számára elengedhetetlen – tette hozzá dr. Alexy Márta.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Három ragadozót nézett farkasnak egy vadőr, lelőtte azokat, majd feljelentette magát

2024.12.09.

Súlyos szakmai hibát követett el egy svájci vadőr, aki egy éjszakai vadászat részeként lelőtt két fiatal és egy kifejlett hiúzt.

Problémás az adventi édesség: fontos figyelmeztetés vásárlóknak

2024.12.09.

A Lidl Magyarország Bt. termékvisszahívást kezdeményezett egy adventi kalendárium kapcsán, amelynél érzékszervi eltérést észleltek.

Partner

„Az a startmező, amikor a második traktornál is a te neved jut a gazda eszébe” – mezőgép-értékesítési titkok az AGROTEC Magyarország Kft.-nél

2024.12.09.

Janó Szabolcs 18 éve dolgozik a mezőgép-értékesítés világában, Illés Zoltán ügyvezetővel szinte egy időben érkezett az AGROTEC Magyarország Kft. csapatába, amelyben azóta is ugyanolyan töretlenül hisz, mint magában a New Hollandban.

Aggasztó a gazdák halálos baleseteinek száma

2024.12.09.

A gazdatársadalmat több kockázat is fenyegeti a súlyos vagy halálos kimenetelű balesetek szempontjából.

Jön a hó a Dunántúlra, de általában is felhős idő várható

2024.12.09.

A következő hét napban többnyire borult, párás idő várható, helyenként köddel és szórványos vegyes csapadékkal, különösen az északi és magasabban fekvő területeken, ahol havas eső és hószállingózás is előfordulhat.

A magyar-USA kettős adóztatási egyezmény megújításán dolgoznak

2024.12.09.

Egy nagy magyar-amerikai megállapodást terveznek jövőre, melynek a kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezmény is a része lesz.

Partnerhírek
Partner

„Az a startmező, amikor a második traktornál is a te neved jut a gazda eszébe” – mezőgép-értékesítési titkok az AGROTEC Magyarország Kft.-nél

2024.12.09.

Janó Szabolcs 18 éve dolgozik a mezőgép-értékesítés világában, Illés Zoltán ügyvezetővel szinte egy időben érkezett az AGROTEC Magyarország Kft. csapatába, amelyben azóta is ugyanolyan töretlenül hisz, mint magában a New Hollandban.

Partner

Mitől lesz jobb a minőség? - 1. rész

2024.12.07.

Az őszi vetésű növények 2024-ben jobb körülmények között kezdik meg az életüket, mint az elmúlt években. Mégis, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy valamelyest növeljük a termelt mennyiséget és jobb beltartalmi mutatókat érjünk el. Hol mentek el a mázsák és mi okozza a gyengébb minőséget?

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 111 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás