Új, kamerákkal gyűjtött adatokon alapuló szoftveres súlymérést dolgozott ki egy magyar startup, a megoldást a baromfitartásban lehet hasznosítani. A fejlesztők eljárását már sikeresen alkalmazzák a pecsenyekacsa-tartásban, a cég pedig rövid időn belül piacra lép a broilercsirke testsúlybecslő modelljével is. A szoftveres súlymérés segíthet az élőmunka kiváltásában, ráadásul a madarakat számukra észrevétlenül vizsgálja, amely állatjóléti előny, továbbá csökkenti az állományt ért stresszt is.

Az Agrárszektor anyagát szemléztük. Eszerint a baromfiágazatban alkalmazott precíziós technológiák egyre fontosabbá válnak, különösen a hústermelésnél, ahol a termelési folyamatok hatékonysága és pontossága kulcsfontosságú tényezők. Dr. Alexy Márta, a Birdwatcher Zrt. vezérigazgatója betekintést nyújtott abba, hogyan lehet az új technológiák segítségével növelni a termelékenységet és biztosítani a minőségi termelést.

Az ELTE Informatikai Kar egyetemi docense, az Óbudai Egyetem tudományos főmunkatársa, a Birdwatcher startup társalapítója, Dr. Alexy Márta agrármérnök - Forrás: MPGE
Az ELTE Informatikai Kar egyetemi docense, az Óbudai Egyetem tudományos főmunkatársa, a Birdwatcher startup társalapítója, Dr. Alexy Márta agrármérnök - Forrás: MPGE

Először adatokkal tanítják a szoftvert

A cégvezető a baromfihús-termelés alszektorára összpontosítva emelte ki a precíziós állattenyésztési megoldások fontosságát. Mint elmondta, egy baromfitartó gazda kereste meg őket azzal a kérdéssel, hogy lehetséges-e egyedi súlymérést végezni az istállóban tartott madarak esetében, ami három évvel ezelőtt elindította a kutatást. 

Az intenzív baromfitermelés során nagy légtérben több ezer egykorú és látszólag egyforma madarat tartanak, így a súlymeghatározás kulcsfontosságú, ez alapján lehet dönteni az optimális vágási időpontról. 

Az első kérdés az volt, hogy hogyan tudjuk felismerni az egyes madarakat, majd hogyan továbbítjuk, tároljuk és elemezzük a gyűjtött adatokat - fogalmazott dr. Alexy Márta.

Kamerákat kezdtek használni a madarak megfigyelésére. Az ötlet alapja az volt, hogy a függesztett madármérlegeket, melyeket a broilercsirke esetében széles körben alkalmaznak, összekapcsolják a kamerákkal. Így amikor egy madár a mérlegre lép, a kamera felülnézeti képet készít róla, és a két adat összekapcsolásával meghatározható az egyedi súly a kép alapján.

Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy a madarak súlyát automatikusan, emberi beavatkozás nélkül mérjük.

Felhőbe mennek az állattartási adatok

A folyamat lényege, hogy a kamerák által rögzített felvételek alapján a rendszer megtanulja, hogyan változik a madarak testfelépítése a hizlalási időszak alatt. Ahogy a madár növekszik, úgy változik a felülnézeti képe is, és a rendszer képes a képek alapján becsülni a súlyt. A modell addig tanul, amíg pontosan meg nem határozza a madár súlyát, anélkül, hogy további mérési eszközökre lenne szükség. 

A technológia további fejlesztési lehetőségei között szerepel, hogy a madár súlyából és testformájából az életkorára is következtetni tudjunk. Ennek abban van jelentősége, hogy elvileg az azonos életkorú és genetikai baromfiállomány súlyának is hasonlóan kell gyarapodnia. Ha a modell szerint az életkor kisebb – azaz több kisebb méretű madarat lát, akár állategészségügyi vagy más probléma is lehet a háttérben - fogalmazott a szakemner.

A kutatás során további kihívásokkal is szembesültek, mint például az adatok tárolása és továbbítása. 

„Naponta több százezer képet és súlyadatot gyűjtünk, így a helyi, baromfitelepen történő tárolás nem volt megoldható. Ezért a felhőalapú tárolási technológiák felé fordultunk, hogy biztonságosan és költséghatékonyan tudjuk kezelni az adatokat” – tette hozzá a vezérigazgató. 

A felhőszolgáltatás segítségével az adatokat tárolják, elemzik, majd visszajuttatják a gazdák számára. Egy egyszerű, webalapú applikáció révén a gazdák folyamatosan nyomon követhetik a madarak átlagsúlyát és annak változásait – akár kameránként -, valamint a rendszer szórásértéket is számol, ami segíti az állomány uniformitásának meghatározását - mondta.

Szórást is képes mérni a technológia

A gazdáknak nem csak az átlagsúly fontos, hanem az is, hogy mennyire kiegyenlített az állomány növekedése. Ha a szórásérték nagy, az jelezheti, hogy nem egyenletes a fejlődés, ami különböző problémákra – például egészségügyi gondokra – utalhat.

Ez a technológia különösen fontos a hizlalási időszak utolsó napjaiban, amikor a madarak súlya kulcsfontosságú a vágóhíd számára.

A rendszer képes a hizlalási időszak végéig pontos adatokat biztosítani, anélkül, hogy a madarakat zavarnák, ezzel minimalizálva a stresszt és maximalizálva a termelési hatékonyságot.

A kutatócsoport munkája során a rendszer becslési pontosságát a vágóhídon mért súlyokkal hitelesítette, és 97 százalékos pontosságot értek el. „Ez azt jelenti, hogy a kamerák által készített képek és a hozzájuk társított adatok mindössze 3 százalékos hibahatáron belül működnek, ami rendkívül jó eredménynek számít” – mondta el dr. Alexy Márta.

A rendszer jelenleg három-négy kamerával működik, de folyamatosan dolgoznak azon, hogy még kevesebb kamerával is hatékonyan lehessen adatot gyűjteni.

A jövőben elterjedhetnek a hasonló megoldások a precíziós állattartás gyakorlatában

A vezérigazgató szerint a jövőben az adatalapú technológiák szerepe tovább növekszik a baromfitermelésben, különösen a precíziós állattartás terén. 

„A baromfiszektorban szinte mindenhol kamerás megfigyelést alkalmaznak, de az adatok feldolgozása és továbbítása jelentős költségekkel járhat. Mi azon dolgozunk, hogy a lehető legkevesebb adatból is pontos eredményeket tudjunk biztosítani a gazdáknak.”

Az új technológiák alkalmazása nem csak a termelési hatékonyságot növeli, hanem a gazdák számára is kiszámíthatóbbá és biztonságosabbá teszi a termelési folyamatokat.

A precíziós megoldások révén a baromfitartók időt és pénzt takaríthatnak meg, továbbá a minőségi termelést is biztosítani tudják, ami a piac számára elengedhetetlen – tette hozzá dr. Alexy Márta.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A trükk garantálja, hogy kerted minden évben pompázóbb legyen – egy ültetés, örök virágzás

2025.06.14.

Ezek az évelő virágok minden évben visszatérnek, egyre nagyobbak és szebbek lesznek anélkül, hogy újra kellene őket ültetni.

Partner

A szoptató kocák ad libitum takarmányozása

2025.06.14.

Több és nagyobb súlyú malac lett le választva az ad-libitum etetett kocáktól.

A hűvös május miatt elhúzódott a 2025-ös szamócaszüret

2025.06.14.

Jó szezonban bíztak idén a hazai szamócatermesztéssel foglalkozó gazdálkodók, de május végéig felemás volt a szedési időszak

Élsportolókként tekintenek a tehenekre a jó tejtermelés érdekében

2025.06.14.

A tej egészségmegőrzést támogató szerepére hívta fel a figyelmet a FINO-FOOD Kft.

A román gazdasági miniszter szerint a környezetvédők és a hódok tehetnek arról, hogy Parajdon beomlott a sóbánya

2025.06.13.

A környezetvédelmi civil szervezeteket okolja a sóbánya beomlását megelőző munkálatok elmaradásáért Bogdan Ivan gazdasági miniszter.

A digitális megoldásokat és precíziós szolgáltatásokat összefoglaló platformot indít a NAK

2025.06.13.

Új információs platformot indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, amelynek célja összefoglalni a mezőgazdaságban elérhető digitális megoldásokat

Partnerhírek
Partner

A szoptató kocák ad libitum takarmányozása

2025.06.14.

Több és nagyobb súlyú malac lett le választva az ad-libitum etetett kocáktól.

Partner

Mit tehetsz még most az idei jó napraforgótermésért?

2025.06.12.

ACTIVSTART SZÁNTÓFÖLDI +B kezelések a napraforgó életerejének a növelésével, a növény fiatalon tartásával a szélsőséges időszakok jobb átvészelését és a termésbiztonságot segítik elő.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Zöld dió vásárolnék

Hitelesített telefonszám

300 HUF

Kiemelt
Multiva DiscMaster 400+ tárcsa, függesztett, csőpálcás hengerrel

Multiva DiscMaster 400+ tárcsa, függesztett, csőpálcás hengerrel

Hitelesített telefonszám

7 400 000 HUF

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás