Hirdetés
A ma okos döntései alapozzák meg a közép és hosszú távon fenntartható gazdaságos termelést és termésbiztonságot
A mezőgazdaságban 3-5 év folyamatát nézve lehet valóban okos döntéseket hozni, következtetéseket levonni. A termésmaximalizálás helyett pedig a hektáronkénti profit maximalizálására kellene fókuszálni, amit az önköltségi oldal kontrolálásával tehetünk meg. Ennek egyik eszköze a tartamhatás kiaknázása – véli Daoda Zoltán, az AGRO.bio szakmai igazgatója, akivel arról beszélgetünk, hogy mik jó döntések az agráriumban.
Mitől lesz egy, a mezőgazdasággal kapcsolatos döntés okos?
Az okos döntéseket az AGRO.bio-nál a tápanyag, illetve a talaj és annak a szervesanyag-tartalma felől közelítjük meg. Az időtáv is kritikus faktor, mert lehet valami rövidtávon észszerű, de hosszú távon rossz döntés. A mezőgazdaságban mindig 3-5 év folyamatát kell nézni, és ekkor lehet valóban okos döntéseket hozni, következtetéseket levonni. Ehhez viszont sok információval, adattal kell rendelkezni egy adott területről vagy egy adott tábláról és annak talajáról.
Nézzük először a talaj irányából a kérdést!
Egy gazda végezhet szénvesztő, szénmegtartó, illetve széngyarapító vagy karbonmegkötő tevékenységet, ami hat bír a talaj szervesanyag-tartalmára. A nehézséget az jelenti, hogy ez egy adott pillanatban nem érezhető, hosszú távon lehet élvezni vagy elszenvedni a következményeit. Ha valaki egy szántást nem zár le, vagy egyáltalán szánt, széndioxidot juttat a levegőbe, és a talaj széntartalma, szervesanyag-tartalma szó szerint elég.
Ezzel szemben, a szénmegtartó, vagy klímakárcsökkentő művelés, azonnali lezárást igényel, de ide tartozik a bolygatás nélküli talajművelés is.
Mindez szorosan összefügg vízvesztéssel, illetve a vízmegtartással is. Tehát, ahol szénvesztés történik,
a talaj vízgazdálkodása is sérül. Erre láthattunk példát a közelmúltban: ott, ahol tavaly nagyon kiszáradtak a talajok, belvizek alakultak ki, mert a nem megfelelő művelésnek köszönhetően a vizet a talaj nem tudta felvenni, később pedig nem tudja majd megtartani a nedvességet a szervesanyaghiány miatt. Ezt a szervesanyagtartalmat lehet rossz műveléssel, rossz döntéssel csökkenteni, és okos döntésekkel, jó műveléssel, illetve a szármaradványok megfelelően irányított feltárásával, bontásával növelni.
A szerves széntartalom mérésére léteznek egyszerű és megbízható technikák. Ez fontos információ, azt jelzi, jó úton járok-e vagy a következő alkalommal módosítani kell. A szármaradványok bontása, a szerves trágya kijuttatása egy beruházás a termőtalajba, aminek az értéke ettől növekedni fog.
Hogyan kapcsolódik mindehhez a tápanyag-gazdálkodás?
Ha a tápanyagoldalról nézzük a kérdést, a talajoltó Bactofil termékcsaládunknak, az eredeti funkcióján túl, tápanyagszolgáltató képessége is van, ellenben ez az, ami a termelők számára mérhető és számolható. Optimális körülmények között 40-80 kg nitrogén hatóanyagot, 35 kg foszfor és ugyanennyi kálium hatóanyagot tudnak megkötni.
Kihangsúlyoznám, hogy a termelőknek a termésmaximalizálás helyett a hektáronkénti profit maximalizálására kellene fókuszálni, ami a bevételi vagy az önköltségi oldalon múlik, viszont mivel egy termény átvételi árát érdemben befolyásolni nem lehet, így az önköltségi oldal kontrolálása marad.
Ennek egyik eszköze a tartamhatás kiaknázása, amikor 2-5 éven keresztül irányított módon folytatjuk a talaj mikrobiológiai tevékenységnek a fölélesztését és támogatását, hogy más kedvező és költségcsökkentő hatások bekövetkezését elősegítsük. A ma okos döntései megalapozzák a közép és hosszú távon fenntartható gazdaságos termelést és termésbiztonságot. Mert ha ezeket a döntéseket nem kezdjük el meghozni, akkor folyamatosan ki vagyok téve a klimatikus kockázatoknak. A mi termékeink a talaj oldaláról jelentenek védelmet a nedvesség tartalom és hőstressz kezelésével. Az elmúlt évben is voltak olyan területek, ahol csak a 10-12 napig tartó légköri aszály okozott néhány tonnás terméskimaradást, de a tartós csapadékhiány okozta szárazságot a jól felkészített, jó vízháztartású talajok tudták kezelni.
Mivel az elmúlt időszakban a műtrágyaárak ingadoztak, akik rossz időben vásároltak, 400 ezer forintos műtrágyával kénytelenek kalkulálni az önköltséget, ami egy nagyon jelentős veszteséget vetít előre. Ezzel szemben, a termékeink alkalmazásával a termelőknek a műtrágyapiactól való kiszolgáltatottsága jelentősen csökkenthető. Azok hoztak okos döntést, akik a tápanyagot részben a termékeinkkel, azok jótékony hatásával helyettesítették.
Hogy tudnak ebben segíteni az AGRO.bio termékei?
Egy hektár fölött 56 ezer tonna légköri nitrogén található N2 formájában, amit a nitrogénkötő baktériumok képesek a talajban megkötni. Csak az a kérdés, hogy csak az őshonosokra hagyatkozunk, vagy oltótermékekkel ezt a hatást fokozzuk. Egy az ideihez hasonló évben nagyon érdemes a Bactofil termékcsaládunkat használni vagy kipróbálni, ráadásul most még az AÖP is támogatja mindezt. Számtalan előnye van. A tartamhatás révén csökkenő önköltségen túl, csökken a vonóerőigény és a gázolajfelhasználás, nő a talaj szervesanyag-tartalma, ezáltal nő a termésbiztonság is. Egy ilyen talaj a bő csapadékot is fel tudja venni, a gépek nem süllyednek el rajta, szemben azokkal a területekkel, ahol a rossz talajművelésnek köszönhetően eketalp alakult ki.
Kérem, mutassa be az alkalmazásra javasolt készítményeket!
Kétféle talajmikrobiológiai kategóriát kínálunk. Egyik a növényspecifikus talajoltó Bactofil termékcsaládunk, ami nemcsak a szójában, illetve a pillangósokban, de a négy fő kultúrában, a kukoricában, a kalászosokban, a repcében és a napraforgóban is használhatunk, ugyanakkor megmaradt az alap, az egyszikűekre, illetve a kétszikűekre.
Forgalmazzuk még a cellulózbontásban rendkívül gyors és hatékony Cellt, ami fél év alatt képes a kukorica-, illetve a napraforgó-szármaradványokat 80%-ban feltárni. Ráadásul a már említett oltótermékek baktériumai baktériumnyálkát alakítanak ki, és ami a talajszemcséket összeragasztja, lehetővé téve a vízmegőrzést.
A komplex Bactofil-technológiával először szármaradványt bontunk, majd építünk, és mellette tápanyagot is szolgáltatunk.
A termékeinknek ráadásul biokontroll hatása is van. A fonalas gombák (pl. fuzárium, szklerotínia) szaporodását akadályozzák.
Ezek a gombák mind a gabonáknál, mind az olajos növényeknél komoly problémát képesek okozni, most is fertőzött területek vannak kialakulóban.
A Trichomax készítményünk a nagyon intenzív és gyorsan ható trichoderma gombát tartalmazza. A gyökérzónából szorítja ki azokat a gomba alapú kórokozókat (pl. fuzárium, szklerotínia), amelyek növényvédelmi beavatkozást igényelnek. Preventíven csökkenti a fertőzéses nyomást.
A talajalga-tartalmú AlgaTer pedig egy teljesen unikális termék Európában. Ez egy olyan biológiai vízmegőrző és talajtakaró , biológiai szerves anyagépítő, illetve a vízgazdálkodást elősegítő technológia amivel jelentősen lehet az eróziós, deflációs kártételeket mérsékelni, megakadályozni. Méréseink szerint a termékünk által felépített algaréteg egy löszös, erózióra nagyon kényes területeken a talaj 50%-át visszafogta, illetve a víznek is az 50%-át visszatartotta.
(x)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
„Az a startmező, amikor a második traktornál is a te neved jut a gazda eszébe” – mezőgép-értékesítési titkok az AGROTEC Magyarország Kft.-nél
Janó Szabolcs 18 éve dolgozik a mezőgép-értékesítés világában, Illés Zoltán ügyvezetővel szinte egy időben érkezett az AGROTEC Magyarország Kft. csapatába, amelyben azóta is ugyanolyan töretlenül hisz, mint magában a New Hollandban.
Mitől lesz jobb a minőség? - 1. rész
Az őszi vetésű növények 2024-ben jobb körülmények között kezdik meg az életüket, mint az elmúlt években. Mégis, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy valamelyest növeljük a termelt mennyiséget és jobb beltartalmi mutatókat érjünk el. Hol mentek el a mázsák és mi okozza a gyengébb minőséget?
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatPK-004 Organikus Kukorica előrendelési AKCIÓ! - A nemesítés új iránya!
34 900 HUF
+ áfaPK-006 Organikus Kukorica előrendelési AKCIÓ! - Korai! - Akár ingyenes házhozszállítással!
34 900 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 111 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés