A leander (Nerium oleander) évszázados múltja során mindvégig megtartotta népszerűségét a mediterrán kertek és városi erkélyek dísznövényeként, hiszen kiválóan alkalmazkodik a meleg, napos környezethez, ugyanakkor rövid aszályos időszakokat is elvisel. A dézsás kultúrákban leggyakrabban előforduló fajták piros, rózsaszín, fehér vagy sárga virágaikkal júniustól októberig ontják a színeket, miközben fagytűrésüknek köszönhetően mínusz tíz fok körül sem pusztulnak el.

A dús, egész nyáron tartó virágözön titka azonban nem csupán a napsütés és a bőséges tápanyag-utánpótlás. A metszés is meghatározó szerepet játszik: az ősszel végzett visszavágás segít eltávolítani az elvirágzott és a sérült hajtásokat, formába hozza a bokrot, valamint csökkenti a téli betegségek kockázatát. Ha ősszel kimaradt ez a lépés, a kora tavaszi, kíméletes visszametszés sem késlelteti túlzottan a virágzást, feltéve, hogy nem vágjuk le az összes virágrügyöt.

leander
Fotó: Pixabay

A leander rendszeres öntözést igényel: ha a talaj kiszárad, képes alkalmazkodni, de a bőséges virágzás érdekében érdemes heti rendszerességgel, nagyobb adag vízzel locsolni, és hetente egyszer magas kálium‑ és foszfortartalmú virágos tápoldatot is adni. Kétévente ajánlott a dézsaföld cseréje vagy kiegészítése homokos-komposztos keverékkel, ami megőrzi a jó vízáteresztést, ugyanakkor elegendő tápanyagot tartalmaz.

A leander szaporítása hagyományosan hajtásdugványról történik: június-júliusi sarjhajtások végéből vett 15–20 cm-es dugványokat hagyunk pár napig szikkadni, majd homokkal és tőzeggel kevert földbe ültetjük. Ez a módszer gyors és biztos eredményt ad, noha a kísérletezőbb kertészek tavasszal a magról való szaporítást is kipróbálhatják, amikor a korábban begyűjtött, sötétbarna magtokok magvai vízben áztatva csírázásnak indulnak.

Betegségek és kártevők sem kerülik el a leandert: a nyirkos időszakokban előforduló levélfoltosságot kénes vagy réztartalmú gombaölő szerekkel, míg a liszteskét és tripszet rovarölő szappannal vagy esetenként kontakt rovarölő szerrel védekezhetjük ki. A rendszeres ellenőrzés és a beteg hajtások gyors eltávolítása segít fenntartani a növény egészségét.

Míg a mediterrán éghajlathoz tartozó pálmák és banánfák manapság egyre gyakrabban fordulnak elő a Dél‑Alföldön, addig a leander kivadult tövei hazánk homokhátsági élőhelyein is megjelentek: az inváziós jellegű, agresszíven terjedő növény a természetvédelmi szempontból értékes lápi és homoki fajokat kiszorítja. A Kiskunsági Nemzeti Park és az Ökológiai Kutatóközpont önkéntes „Leandermentő Napokat” szervez, ahol a helyiek begyűjtik a kivadult töveket és biztonságos módon hasznosítják tovább.

A klímaváltozás is a mediterrán növények iránti érdeklődés fellendülését támogatja: a leander rezisztens és könnyen tartható, de felelősségteljes gondozást és időnkénti metszést, valamint megfelelő téli védelmet igényel. A jövőben azok a kertészek maradnak igazán sikeresek, akik a hagyományos mediterrán technikákat ötvözik a modern biokertészeti eljárásokkal, és aktívan részt vesznek a kivadult egyedek visszaszorításában is.

Megosztás

További híreink

A hazánkban őshonos lódarázs is nagyon ijesztő, hát még az ázsiai fajtatársa!

2025.06.22.

Az agresszív és emberre is veszélyes ázsiai lódarázs első magyarországi megjelenésének híre nem véletlenül járta be futótűzként a hazai sajtót. Bár ez az invazív faj 2004-ben mindössze néhány szállítmányozással behurcolt anyával indult el európai hódító útjára, mára olyan mértékben elszaporodott, hogy egyes francia városokban a méhészkedést szinte teljesen ellehetetlenítette.

Elképedés a világpiacon: Brazília mostantól védőoltás nélkül is mentessé vált a száj- és körömfájástól

2025.06.22.

Az Állat-egészségügyi Világszervezet (WOAH) elismerte Brazíliát – a világ vezető marhahúsexportőrét – mint olyan országot, amely száj- és körömfájástól mentes státusszal rendelkezik, oltás alkalmazása nélkül. Ezt egy brazil hivatalos személy és a nemzetközi szervezet szóvivője közölte.

725 kilónyi őshonos halat mentettek meg a Tiszában – közel két tonna inváziósat távolítva el a vízterületről

2025.06.22.

Újabb drámai halmentés zajlott a Tiszán: több mázsa őshonos halat sikerült megóvni, miközben tonnányi inváziós fajt távolítottak el a vízből.

A légy, ami pillanatok alatt romba dönthet egy egész gazdaságot

2025.06.22.

Egy igen tanulságos emlék felidézésével kezdte írását a téma avatott szakértője, Joao Pereira állatorvos, kereskedelmi alelnök (EMEA / APAC régiók), ügyfélélmény-szakértő (milkrite | InterPuls). Az idei húsvétkor egy autós utazáson vett részt – olyan volt, mintha egy európai regény fejezetein keresztül haladt volna: Prága, Brno, Bécs.

Hat olyan fűszernövény, amely meghálálja a visszametszést – jobban fejlődik tőle

2025.06.22.

Tegyük fel, hogy elkészült a kedvenc receptje, és kiszalad a fűszerkertbe egy kis friss zöldfűszerért – de csak megnyúlt, kókadt hajtásokat talál ott, ahol korábban egészséges növények voltak. Ez a kép elkerülhető, ha a növényeket már fiatal korban, néhány valódi levélpár megjelenése után, és később is rendszeresen visszametszi.

Vigyázat! Nem minden szamóca, ami annak látszik!

2025.06.21.

Bár az indiai szamóca (Potentilla indica) vonzó, élénk piros bogyóival könnyen megtéveszti a szemlélőt, messze áll attól, hogy a kertek finom gyümölcse legyen.

Partnerhírek
Partner

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025.06.19.

A nyári aratások után talajaink víz- és tápanyagtartalmának megőrzése vagy növelése kulcsfontosságú az őszi vetések sikerességének érdekében.

Partner

Advanta Seeds × K-Adriatica: Partnerség, ami átformálhatja az európai vetőmagpiacot

2025.06.18.

Az Advanta Seeds új stratégiai együttműködésre lépett a K-Adriatica-val, hogy tovább erősítse az európai termékkínálatát.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.500 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás