Hirdetés
A kutyáknak megtiltani nem lehet? Vizeletüktől sárgul a fű
A zöldellő fűben kialakuló sárgásbarna foltok nagy valószínűséggel a háztartás négylábú tagjától, a kutyától származnak. Többféle egyszerű módszerrel is megmenthetjük a füvet a kiégéstől. Az eb idomítása lehet az első, de mást is ajánlható. A fűben kialakuló károsodott foltok a kutya vizeletében lévő tejsavtól és karbamidtól származnak, ezek az anyagok nagyobb töménységben elpusztítják a fűszálakat.
Mind a karbamidban, mind a tejsavban sok nitrogén és só van. Bár a nitrogén tápanyag a növények számára, a túl sok káros lehet belőle.
Veszélyesebbek a gyepre a szukák
Általában a nőstény kutyák vizelete jelent nagyobb veszélyt a gyepre, mert savasabb kémhatású, mint a hímeké, ráadásul a szukák hajlamosabbak ugyanarra a helyre pisilni, és mint a kölykök, guggolva, kis helyre koncentrálódva végzik el a dolgukat. Ebből a szempontból a hímek inkább a bokrokra és a fákra veszélyesek, amiket rendszeresen, lábemelve megjelölnek.
Hirdetés
Egy gondozott kertben mindenképpen érdemes megtanítani a négylábú családtagokat, hogy milyen útvonalon közlekedjenek. Ez az oktatás kiegészíthető azzal, hogy amikor kimennek a kertbe, minél hamarabb ürítsék ki a hólyagjukat egy erre a célra kijelölt helyen.
Be lehet öntözni a helyét
Gyors, átmeneti megoldásként úgy tudjuk közömbösíteni a kutyapisit, hogy alaposan beöntözzük a helyét, így felhígítva és nagyobb területre mosva azt.
A legjobb eredményt az azonnali beavatkozással érhetjük el, ha észrevesszük az akciót. A köztudat szerint a sütőpor vagy a gipsz semlegesítheti a káros anyagokat, de sajnos nem igazán válnak be a gyakorlatban.
Ha már kialakultak a sárguló foltok, szerencsés esetben idővel magától kinövi a gyep, ellenkező esetben ősszel vagy tavasszal újra kell vetni vagy gyepkockával pótolni az érintett területet. Önmagában az is segít a helyzeten, ha magasabbra hagyjuk a füvet, mert a hosszabb fűszálak ellenállóbbak a külső behatásokkal szemben, és kevésbé szárad ki a gyep.
Sótűrő fűfélék
Amerikai ajánlások szerint néhány fűfaj jobban elviseli a magas sótartalmat, ezek tehát a kutyapisire is kevésbé érzékenyek.
Ilyen a csillagpázsit (Cynodon dactylon), a hazánkban kevéssé ismert Zoysia nemzetség fajai és a Stenotaphrum secundatum, a csenkeszfajok (Festuca) többsége, valamint a réti perje (Poa pratensis). Az utóbbi fajok általában megtalálhatók a nálunk kapható fűmagkeverékekben.
A felsorolásból figyelmet érdemel a Zoysia, ami egy sűrű, szőnyegszerű állományt alkotó. lassan növő fűfaj, Délkelet-Ázsiában és Ausztráliában honos. Gyakran használják golfpályákon is, mert elég nagy a tűrőképessége és alacsony növekedésű.
(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer ad, aki gyorsan ad
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés