Hirdetés
A klímaváltozásnak nemcsak vesztesi vannak, ez a gyümölcs a nyertese lehet
Az utóbbi évek hektikus időjárása miatt a gyümölcstermesztés egyre kiszámíthatatlanabbá vált, azonban a csemegeszőlő termesztése kevesebb környezeti kockázatot hordoz magában, és jobban alkalmazkodik a változó ökológiai körülményekhez. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) szerint ugyanakkor a gazdasági és piaci kihívások leküzdése is elengedhetetlen az ágazat további fejlődése érdekében. Hazánkban hagyományosan nagy jelentőséggel bír a szőlőtermesztés, ám a legtöbb gazdálkodó továbbra is borszőlővel foglalkozik, ami főként Magyarország szőlőtermesztési határainak és éghajlatának köszönhető. A klímaváltozás azonban új lehetőségeket nyithat meg a csemegeszőlő-termesztés terén.
Jelenleg Magyarországon mintegy 370 hektáron folyik csemegeszőlő-termesztés, a legnagyobb termelési központok Bács-Kiskun, Heves és Tolna vármegyékben találhatók. Emellett számos borszőlőfajta is friss fogyasztásra kerül, így az összes csemegeszőlő-terület évente eléri a 900-1 000 hektárt. Ez azonban nem ideális helyzet, hiszen az étkezési célra szánt szőlőt kifejezetten erre a célra nemesített fajtákból kellene előállítani. Az éves termés tíz évvel ezelőtt még meghaladta a 10 ezer tonnát, de az elmúlt években 5-10 ezer tonna között mozgott. A hazai fogyasztás 20-25 ezer tonna, ezért évente 10-12 ezer tonnát importálunk, ami helyettesíthető lenne hazai termeléssel.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a FruitVeB optimistán látja a jövőt, és bíznak benne, hogy a csemegeszőlő-területek növekedni fognak. Ehhez a támogatási programok és a kertészeti ültetvénytelepítési pályázatok is hozzájárulhatnak. Noha a klímaváltozás számos növényt kedvezőtlenül érint, a csemegeszőlő jól viseli a szélsőséges körülményeket. A növény késői virágzása miatt elkerüli a tavaszi fagyokat, mély gyökérzete jól tűri a nyári hőséget és aszályt, és az őszi hosszú, meleg időszakban is beérik.
Hirdetés
Magyarországon jelenleg 43 csemegeszőlő-fajta szerepel a Nemzeti Fajtajegyzékben, és a folyamatos nemesítések révén ezek érési ideje egymásra épül, így a termés július végétől október végéig elérhető. A fogyasztói igények azonban folyamatosan változnak, ma már szinte alapkövetelmény, hogy a csemegeszőlő magnélküli legyen, ezért a hazai fajták nemesítésekor ezt az elvárást is figyelembe kell venni.
Az országban az egy főre jutó csemegeszőlő-fogyasztás évente 2,5-3 kilogramm, ami folyamatosan növekszik. Azonban a versenyt csak akkor tudjuk felvenni a nagy csemegeszőlő-termelő országokkal, mint Olaszország, Spanyolország és Görögország, ha jelentősen javítjuk a termelékenységet. Emellett az ágazat szervezettségének növelésére is szükség van, mivel a kis termelők nem tudják hatékonyan felvenni a versenyt a koncentrált kiskereskedelmi láncokkal szemben.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon
A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.
Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra
A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatGea lucerna vetőmag, fémzárolt, nem szarvasi, kezelt, olasz, AKG, AÖP
Több mint 1.000 hirdetés 103 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés