Hirdetés
Adatalapú, szarvasmarha diagnosztikai döntéstámogató rendszert fejlesztettek Békés vármegyében
A MATE és a Béke Agrár Kft. együttműködésében „A klímaváltozás hatásait integráló adatalapú, szarvasmarha diagnosztikai döntéstámogató rendszer fejlesztése” című, GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00164 azonosítószámú projekt egy innovatív megoldást fejlesztett a modern szarvasmarha-tenyésztés egyik jelentős problémájára.
A nagyobb tehenészetekben gyakori jelenség az úgynevezett „elveszett tehén szindróma”, amikor egyes állatokat, amelyek valamilyen beavatkozást igényelnének (állategészségügyi vizsgálat, mesterséges termékenyítés vagy ellési segítség), nem vesznek észre időben a munkaerő hiánya vagy a szakképzetlenség miatt. Bár a precíziós állattartási rendszerek jobbára már képesek kezelni ezt a problémát, hőstressz idején ezek hatékonysága jelentősen csökken. A hőségben ugyanis megváltozik az állatok viselkedése és mozgási aktivitása, amit a rendszerek gyakran félreértelmeznek, így téves riasztásokat küldenek a gazdáknak – írta az intézmény közleménye.

A projekt célja egy olyan új monitoring rendszer kifejlesztése volt, amely az állat testhőmérsékletét, mozgási aktivitását és szívműködését méri egyetlen szenzortömbbel.
Hirdetés
A begyűjtött adatok komplex elemzésével a rendszer képes megbízhatóan előre jelezni az ivarzás és az ellés időpontját még a hőstressz időszakában is, amikor a hagyományos rendszerek pontatlanabbá válnak. A fejlesztés lehetővé teszi a betegségek korai, akut szakaszban történő felismerését, valamint az állatok stresszállapotának folyamatos nyomon követését életük teljes időtartama alatt.
A projektben kifejlesztett szenzoregységeket fejőházi és istállói környezetben tesztelték, hogy különböző körülmények között biztosítsák a megbízható működésüket. A rendszer hardveres és szoftveres komponenseinek optimalizálása kritikus fontosságú volt a megbízható adatgyűjtés szempontjából.

A kifejlesztett technológia nem csak hazai, hanem nemzetközi szinten is hozzájárulhat az állattenyésztés hatékonyságának és az állatok jóllétének javításához, különösen a mind gyakoribbá váló extrém időjárási körülmények között.
A projekt 2022.04.01. és 2025.03.23. közötti időszakban az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg. A szerződött támogatási összeg 604 403 846 forint. A Béke Agrár Kft. esetében 395 748 219 forint, amelyből a vissza nem térítendő európai uniós támogatás összege: 348 258 427 forint. A MATE esetében a szerződött támogatás összege pedig 208 655 627 forint, amelyből a vissza nem térítendő európai uniós támogatás összege: 183 616 947 forint – írta a közlemény.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A nagy BactoFil®-sztori
2025.04.28.Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát immáron 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon, hatékonyságát közel 2 millió hektár tapasztalatai igazolják. Hogyan kezdődött a történet, hol tart most, és mit mutat a jövő?
Maxentis gombaölő szer - tradíció és innováció az Adama-tól
2025.04.28.2025-ben az ADAMA új gombaölő szerrel jelentkezett a piacon. Ez egyrészt tradicionális megoldást kínál, mivel két jólismert hatóanyagra épül. Másrészt innováció a javából, mivel ezeket, a saját kategóriájukban piacvezető hatóanyagokat ilyen összetételű gyári kombinációban még nem próbálhattuk ki.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatDurumbúza C-komplex technológia gombaölő hatással, réz + kén + cink
1 020 HUF
+ áfaHO napraforgó lombtrágya réz-kén-kálium-bór-cink gombaölő hatással
980 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés