Hirdetés
A kárenyhítés sarokszámai és buktatói
Az ügyfélszolgálatunkhoz a múlt heti cikkünk nyomán sok kérdés érkezett be a kárenyhítési kérelem beadásával kapcsolatban. Ezek alapján írtuk ezt a cikket, hogy Ön is pontosan tudja, mire számíthat, amikor beadja a kárenyhítési juttatás iránti kérelmét.
Hogyan működik a kárenyhítési juttatás?
Bizonyos üzemméret felett kötelező a tagság a kárenyhítés rendszerben. Ön a termelt növényektől függően hektáronként 1.500-4.500 Ft közötti kárenyhítési hozzájárulást fizet. Ez a pénz az, amely bekerül a közös kalapba, az állam is tesz hozzá egy összeget és ebből enyhítik a termelők kárát.
Ez azt jelenti, hogy ez a kalap felülről zárt: nem annyit fizet ki, amennyi kár keletkezett, hanem annyi pénzt tud kifizetni, amennyi benne van.
Hirdetés
Ez idén valószínűleg kevés lesz, mert a szokásos jég- és viharkárok mellett történelmi léptékű aszály volt hazánkban, ezért sokkal több igényt fognak benyújtani, mint amennyi pénz rendelkezésre áll.

Mit tehet azért, hogy jól adja be az igényét?
Ebben a helyzetben a legfontosabb az, hogy hibátlan legyen és jól legyenek kiszámolva a sarokszámok. Nem tudjuk, de feltételezzük, hogy a nagy számú és értékű igény miatt a hibák azonnali elutasítási okok lesznek, mert így próbálják majd csökkenteni a terhelést.
Milyen buktatói vannak a kárenyhítési rendszernek?
Több buktatója van a kárenyhítési rendszernek, ezekről fogunk most írni.
Az első buktató a hozamérték-számítás.
Ez azt jelenti, hogy amikor valamilyen kár éri a növényeit, akkor nemcsak a hozamcsökkenés számít, hanem az, hogy a hozamérték csökkent-e? Egy példa erre: Tavaly volt egy növényből hektáronként 6 tonna hozam és 120.000.- Ft volt az eladási ár, akkor a hektáronkénti hozamérték 720.000.- Ft volt. Idén beütött az aszály és csak 3 tonna volt a hozam hektáronként, de a termény ára felment 240.000.- Ft-ra, a hozamérték ugyanúgy 720.000.- Ft volt hektáronként, ezért a kárenyhítési rendszer szerint nincs hozamérték-csökkenés, így nem fog kárenyhítési juttatást fizetni. Annak ellenére, hogy a valóságban 50% a hozamkiesés.
A második buktató a referenciahozam.
Ez egy sarokszám a rendszerben. Azt jelenti, hogy a hozamkiesés szempontjából nem az számít, hogy idén mennyi hozama lett volna. Hanem az számít, hogy milyen volt az elmúlt 5 évben lejelentett hozam. (Ez azt is jelenti, hogy ha az elmúlt 5 évben számla és bejelentés nélkül adott el terményt, az csökkenti a referenciahozamot.)
Úgy számolják, hogy az elmúlt 5 év hozamának átlagát veszik, növényenként. Ha még nincs 5 éves hozama az adott növényből, akkor a megyei vagy az országos átlagot nézik, amelyik rendelkezésre áll. (Egy szőlész ügyfelünk mondta ezzel kapcsolatban, hogy nem érti, más termelők hogyan élnek meg a megyei referenciahozam körüli vagy alatti termést hozó szőlőjükből, mert nem lehet: nincs elég bevétel a költségek kitermeléséhez.)
Ez az, amit kiszámolunk Ön helyett! Díjmentesen és pillanatok alatt: töltse fel az egységes kérelmét az oldalunkon és emailben elküldjük a végeredményt.
De mire való a referenciahozam?
Ha ismeri a refereciahozamát, már előre tudni fogja, hogy mivel számol a kárenyhítési rendszer. Ezért azt is ki tudja számolni, hogy mennyit fog kapni tőlük. Sajnos, ez elég kevés pénz is lehet, vagy akár nulla is: ha alacsony a referenciahozama, előfordulhat, hogy a kisebb kárai után nem kap pénzt. Vagy sokkal kevesebbet kap, mint ami a valós kára.
Ezért már előre el tudja dönteni, hogy érdemes-e növénybiztosítást kötnie.
Ha köt, annak az az egyik előnye, hogy nem felezik le a kárenyhítésből kivehető pénzt. A másik előnye az, hogy – az aszálykárt kivéve – nem a referenciahozammal számolnak, ha kára van, hanem azzal a terméssel, amit várt.
Ezért érdemes megnéznie, hogy mennyibe kerülne Önnek egy növénybiztosítás, kattintson ide, töltse fel az egységes kérelmét és kiszámoljuk!
A harmadik buktató a kárküszöb.
A törvény kimondja, hogy a referenciahozamhoz képest minimum 30%-nak kell lennie a kárának ahhoz, hogy kárenyhítési juttatást kapjon. Ez az első szűrő.
Így, ha Ön ismeri a referenciahozamon alapuló kárküszöbét, akkor tudni fogja, hogy mi az a hozam, amelynél magasabbat nem érdemes bejelenteni a kárenyhítési rendszerbe, mert akkor nem lesz jogosult kárenyhítésre.
Nálunk ezt is egy gombnyomással kiszámolhatja, próbálja ki a rendszerünket!
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Április 7-én megnyílt az egységes kérelem benyújtó felülete
2025.04.23.2025. április 7-én megnyílt az egységes kérelem kitöltési felülete. Az egységes kérelem továbbra is kizárólag elektronikus úton nyújtható be.
Mitől vannak problémák a gabonákban?
2025.04.22.Nagyon sok helyen tapasztaljuk, hogy a gabonáknál valami nincs rendben. Az elhúzódó hideg időjárás, az áprilisi fagyok, a néhol sok, máshol kevés csapadék megviselték az állományokat.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatKerítés a gyártótól! Drótfonat, drótháló, vadháló, drótkerítés, vadkerítés, oszlop, kapu
Eladó Perard X-Flow 34 átrakókocsi
31 145 000 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 197 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés