Hirdetés
A kapuban az ember nélküli mezőgazdaság gyakorlata
Az emberiség történetében a mezőgazdaság mindig is meghatározó szerepet játszott. Az első civilizációk a mezőgazdaság köré épültek, és napjainkban is az élelmiszertermelés az egyik legfontosabb gazdasági ágazat. Ugyanakkor a technológia rohamos fejlődése új korszakot hoz a szakmában. Egy olyan korszakot, amelyben az emberi munkaerőre egyre kevésbé van szükség, és a gépek, szenzorok, valamint a mesterséges intelligencia veszi át a helyét.
Az ember nélküli mezőgazdaság lehetőségének megteremtésében az autonóm gépek és járművek játszanak központi szerepet. Ezek a gépek képesek önállóan művelni a földet, vetni és betakarítani, így csökkentve az emberi munkaerő arányát. Ezzel párhuzamosan a precíziós mezőgazdaság is hatalmas fejlődésen ment keresztül az utóbbi években, ahol már ma is szenzorok és mesterséges intelligencia megoldások segítik az optimális művelési feltételek meghatározását. Ezen túlmenően pedig a drónoknak köszönhetően a termelési folyamatok és a környezet monitorozása is sokkal hatékonyabbá vált. A KAVOSZ anyagát szemléztük a robotizáció térnyeréséről.
Döntéshelyzet és robotizáció előtt
A technológiai fejlődésnek számos pozitív hozadéka van, de nem lehet figyelmen kívül hagyni a társadalmi és gazdasági kérdéseket sem. Az ember nélküli mezőgazdaság megjelenése a munkahelyek számának drasztikus csökkenéséhez vezethet. Különösen azokban a régiókban, ahol a mezőgazdaság a fő foglalkoztatási terület. Továbbá etikai kérdéseket is felvet, például azt, hogy ki felelős egy esetleges hiba esetén, amely emberi életeket veszélyeztet. Nem hagyható figyelmen kívül az a dilemma sem, hogy a gépek beszerzésének és fenntartásának magas költségei elérhetetlenné tehetik ezt a technológiát a kisebb gazdaságok számára, tovább növelve a szakadékot a nagy és a kis területeken termelők között.
Az ember nélküli mezőgazdaság lehetősége izgalmas és kihívásokkal teli új korszakot ígér. A technológiai fejlődésnek köszönhetően sokkal hatékonyabb, fenntarthatóbb és környezetkímélőbb termelési módszerek állhatnak rendelkezésre. A mezőgazdaság jövőjének alakítása közös felelősség, és minden érintettnek – gazdálkodóknak, kutatóknak, politikusoknak és a társadalomnak, mint egésznek – részt kell vennie ebben a folyamatban, hogy megtaláljuk az etikus és fenntartható megoldásokat - írták.
Korábban mi is többször írtunk a "Robotok a mezőgazdaságban" témáról, ezeket ide kattintva lehet böngészni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatGraecus AF Oldalazó talajmaró
Több mint 1.100 hirdetés 107 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés