A „drón” kifejezés egyre elterjedtebb az utóbbi években, így az emberek nagy része találkozott már vele valamilyen formában. Az interneten mindenki számára elérhető olyan több rotoros „multikopter”, mely kamerával felszerelt, és távirányítója segítségével 10-20 percig a levegőben tartható. Ezek nem mások, mint játékszerek, azonban egyáltalán nem veszélytelenek! Többségük kicsi, 4 rotorral szerelt, és ha egy esetlegesen meghibásodik közülük, a gép irányíthatatlanná válik és leesik!

A komolyabb felhasználásra szánt multikopterek fejlesztői – kiküszöbölendő a fenti problémát – 6, illetve 8 rotorral gyártják termékeiket (egyesek szerint biztonsági szempontból elég a 6, mások csak a nyolcra merik vállalni a garanciát). Néhány márka merevszárnyú mini repülőgépekkel igyekszik teret nyerni, melyek általában könnyebbek, valamint hagyományos, repülőgép-szerű kialakításuknak köszönhetően siklanak a levegőben, így meghibásodás esetén vitorlázva érnek földet, vagyis gyakorlatilag nem okoznak kárt. Ezek a repülőgépek sorrepülésre is alkalmasabbak társaiknál (a stabilabb repülés eredményeképpen). Majd mindegyik elérhető többféle kamerával, így természetszerűen spektrális, a mezőgazdaságban hasznos lencsével is. Létezik olyan, mely úgynevezett direkt tájékozásra képes, így nincs szükség illesztő pontok mérésére, nem kell a terepet egyáltalán bejárni vagy érinteni ahhoz, hogy akár 2-5 cm pontos adatot nyerjünk a területről (kiküszöbölhető a termény letaposása, valamint a belvíz okozta közlekedési problémák).

UAV rövidítés (angol kifejezésből ered: Unmanned Aerial Vehicle), magyarul vezető nélküli légi járművet jelent
 

Az UAV előnyei a mezőgazdaságban

Az UAV-k használata a termés vizsgálata és felügyelete szempontjából növeli a terméshozamot, valamint minimalizálja a költségeket (nincs szükség terepbejárásra, közvetlen vizsgálatokra, stb.).

  • Hozamnövelés – Könnyen és időben megtalálhatóak a terméscsökkentő problémák! Egyes UAV-k közel 1 órát képesek a levegőben tölteni egy akkumulátor-feltöltéssel, így könnyedén kiszámítható, hogy 60 km/h-s sebesség mellett több száz hektár terület lerepülhető, modellezhető, vizsgálható vele.
  • Időmegtakarítás – Minden gazda tisztában van a felderítés költségeivel, valamint ennek időigényével, ha nem légi úton kell megtennie – gyalog, vagy autóval. (Az UAV-val való felderítés illesztő pontok mérése nélkül még hatékonyabb!)
  • Gyors, szemmel látható beruházási megtérülés – Több, mint 10%-al nőhet hektáronként az árbevétele a termelőknek! A különleges NIR (közel infra) kameráknak köszönhetően időben észrevehetőek a növénybetegségek, melyeket a GPS-koordinátáknak köszönhetően nagyon pontosan kezelhetünk.
  • Egyszerű használat – Nagyon egyszerűen kezelhető, sőt, egyes rendszerek automata üzemmódban is használhatók. Mind a repülés, mind a landolás automatikus!
  • Biztonságos – A komolyabb, termelésre szánt UAV-k többsége automata üzemmódban a munka befejeztével visszatér a felszállás helyére, és ott landol. A komolyabb típusok kézből indíthatók, ami praktikus, hiszen nincs szükség kilövőállásra, vagy kialakított felszállópályára.

Mindent összevetve komoly előrelépés lehet a pilótanélküli repülőgépek alkalmazása olyan gazdálkodó szervezeteknél ahol nagy és nehezen megközelíthető területekről kell terepi adatot kinyerni. A jó minőségű kameráknak, valamint precíziós GPS-eknek köszönhetően gyorsan és szakszerűen juthatunk nagyon pontos adatokhoz. Az UAV-rendszerek használata precíziós mezőgazdasági gépvezérléssel együtt alkalmazva még tovább növeli a termelés hatékonyságát. Mindezek alapján talán kijelenthető: a jövő a levegőből érkezik…

Szerző: Szigetvári Péter (Agrárágazat)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hogy kikerülhessen a tábla a kertre: PATKÁNYMENTES ÖVEZET!

2024.09.20.

Elege van abból, hogy a rágcsálók tönkreteszik értékes termékeit és virágait? Most nyolc olyan eljárást ismertetünk, amelyek révén különösebb erőfeszítés nélkül patkánymentes övezetté tehető a kert!

Újabb árucikkekkel bővítette lejárati útmutatóját a Nébih

2024.09.20.

További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának lejárati útmutatója

A hirtelen jött esők mindent megváltoztattak, de hogyan alakul a termés minősége?

2024.09.20.

Az elmúlt tíz napban jelentős mennyiségű csapadék hullott országszerte, ami alaposan átnedvesítette a talaj felső rétegeit. Bár az időjárás a múlt héten hűvösebb volt, most visszatért a meleg, ami kedvező feltételeket teremt a mezőgazdasági munkákhoz. Az őszi káposztarepce vetése és kelése, valamint a nyári kapásnövények betakarítása is optimális körülmények között zajlik. A napos, száraz időjárás elősegíti a munkálatokat, így a gazdák hatékonyabban tudják folytatni a betakarítást.

Kedden újra fordulat áll be az időjárásunkban

2024.09.20.

A következő hét nap időjárása változatos arcát mutatja, a napos, száraz időtől kezdve az esős, felhős napokig minden megtalálható lesz. A hét elején még zavartalan napsütés várható, azonban a hét közepétől változékonyabbra fordul az idő, helyenként záporokkal és élénk széllel. Nézzük, mire számíthatunk naponta!

A talajvédelem új korszaka: 3 millió hektáron indul talajkímélő gazdálkodás

2024.09.20.

Hazánk vállalta, hogy 2023-ra legalább 1 millió hektáron alkalmaznak talajkímélő gazdálkodást, azonban a termelők összesen 3 millió hektáron vállalták a talajvédelmi szempontok érvényesítését.

Közös az EU-s és a magyar érdek: az európai mezőgazdaság erősítéséről tárgyaltak Budapesten

2024.09.20.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett szeptember 5-6-i budapesti KAP Konferencián a Közös Agrárpolitika volt a fő téma.

Partnerhírek
Partner

Kétszer ad, aki gyorsan ad

2024.09.20.

El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.

Partner

Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok

2024.09.19.

A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon. 

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás