Régebben a cink-oxid volt a legmegfelelőbb orvosság a frissen elválasztott malacok hasmenéses megbetegedéseinek csökkentésére. Napjainkban a takarmányban lévő orvosi cink-oxidra vonatkozó uniós tilalom miatt a sertéstenyésztőknek nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a takarmány minőségére. A könnyen emészthető fehérje az egyik kulcsa a tejről a száraz takarmányra való zökkenőmentes átállásnak.

Az olyan fehérjeforrások, mint a vérplazma, a halliszt és a szójafehérje-koncentrátumok gyorsan felszívódnak. Jó tejtermékekkel és hatékony takarmányadalékokkal kombinálva támogatják az egészséges gyomor-bélrendszer fejlődését a stresszes elválasztási folyamat során.

A malacok számára a kihívás akkor kezdődik, amikor elválasztják őket a kocától, amikor új takarmányozási rendszerhez kell alkalmazkodniuk, és át kell állniuk a koca tejéről a növényi alapú takarmányra (Fotó: Pixabay)

Az élet kihívása

A malacok számára a kihívás akkor kezdődik, amikor elválasztják őket a kocától, amikor új takarmányozási rendszerhez kell alkalmazkodniuk, és át kell állniuk a koca tejéről a növényi alapú takarmányra. Ezért a takarmány összetétele fontos része minden sikeres elválasztási stratégiának. Számos tényezőt kell figyelembe venni.

Először is, az elválasztás előtti takarmányfelvételnek legalább 0,5 kg-nak kell lennie sertésenként. Ebben a szakaszban a takarmánynak szabadon hozzáférhetőnek kell lennie, hogy serkentse az enzimek termelődését a malacok bélrendszerében. A megfelelő nyersanyagok, a malacok aktiválása és a jó higiénia mind alapvető fontosságúak.

Optimális elválasztási stratégia

Az optimális elválasztási stratégiához a következőket javasolják a szakértők:

 A malacokat továbbra is az indítás előtti takarmányozással kell etetni.

 A takarmányfelvételt az elválasztást követő egy-három napon gyorsan kell serkenteni, tápanyagot és energiát juttatva a bélrendszerbe. ideális esetben minden malacnak naponta 150 g takarmányt kell elfogyasztania.

A felvétel serkentése érdekében a malacokat naponta 3-5 alkalommal kell etetni egy öt rész vízből, egy rész tejpótlóból és két rész startertakarmány-keverékből álló tejlevessel. az elválasztás első napjaiban minden egyes etetésnél tíz malacra egy liter levesnek kell jutnia.

 Elektrolitoldatot kell használni azokban a karámokban, ahol a malacoknak hasmenésük van.

 A malacok legkisebb termetű 10-20%-ának tovább kell kapnia az előnevelő takarmányt, mint a nagyobb malacoknak.

A „tejleves” is segít – de nem elegendő

Az elválasztási szakaszban a magasabb takarmányfelvétel a vízfogyasztás függvénye. Nagyon fontos, hogy az elválasztást követő első 2-3 hétben minden malacot időről időre aktiváljunk, hogy friss vizet igyon – (a „tejleves” is segít megelőzni a malacok kiszáradását – de nem elegendő).

A korlátozó etetés csökkentheti az elválasztás utáni hasmenés előfordulását az első két hétben. Annak elkerülése érdekében azonban, hogy a bélrendszer táplálék- és energiaellátását korlátozzák, az elválasztás utáni első három-négy napban nem ajánlott a korlátozó etetés.

Ha hasmenéses problémák lépnek fel, ezek enyhítésének egyik módja a takarmány fehérjetartalmának 5-10%-os csökkentése. Meg kell azonban jegyezni, hogy ez csökkenti a termelékenységet.

A magas kalciumtartalmú takarmány szintén növeli a hasmenés kockázatát, és 5-7%-kal csökkenthető. Ezért egyensúlyt kell teremteni a hasmenés kockázatának csökkentése és a csontok maximális mineralizációja között. Különösen a kisebb sertések takarmánya tartalmaz kevesebb kalciumot.

A malacok elválasztásakor a gyomor-bélrendszer még fejlődésben van. Ezért létfontosságú a takarmányfelvétel fenntartása (állandó tápanyagellátás) és annak elkerülése, hogy a bélrendszer kiürüljön. Ez biztosítja a gyomor-bélcsatorna fonákjának megfelelő fejlődését és magasságát, majd a tápanyagok jó felszívódását.

Kipróbált és tesztelt megoldások cink-oxid nélkül

A Vilomixnél olyan takarmányozási megoldásokat fejlesztettek ki, amelyek a malacok jólétére és a gyomor-bélrendszer fejlődésére összpontosítanak. Előindítóikat és koncentrátumaikat sikeresen kipróbálták és tesztelték cink-oxid nélkül a keverékben.

(Forrás: vilomix.com)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Apró kártevő, óriási veszteség – a burgonya-fonálféreg veszélyei és a megoldások

2025.03.19.

A burgonya-fonálféreg (Globodera rostochiensis) a burgonyatermesztés egyik legjelentősebb kártevője, amely világszerte komoly gazdasági károkat okoz. Ez a mikroszkopikus méretű fonálféreg a burgonya gyökereit támadja meg, ami a növények gyengüléséhez és a terméshozam csökkenéséhez vezet.

Szakmai útmutatót adott ki a tavaszi lemosó permetezéshez a Gazdahely

2025.03.19.

A megfelelő időben és szakszerűen végzett tavaszi lemosó permetezés segít a szezon során a fertőzési nyomás csökkentésében.

Nincs sok idő az eGN beadására: március 31-ig kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást

2025.03.19.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívta a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatás határideje 2025. március 31-e.

Újra kapható a legendás Traubisoda – magyar tulajdonban éled újjá az ikonikus üdítő

2025.03.19.

Újra elérhető a magyar piac egyik legismertebb üdítőitala: a Traubisoda ismét visszatér a boltok polcaira

Most még napsütés, de újra jönnek a záporok

2025.03.19.

Péntekig folytatódik a száraz, napos idő az ország nagy részén, de szombattól nedvesebb légtömegek érkeznek, így esőre, záporokra is számíthatunk.

Március 20-ig nyújthatóak be a zöldség-gyümölcs termelői szervezetek támogatási kérelmei

2025.03.19.

A zöldség-gyümölcs TÉSZ-ek támogatási rendszerének célja, hogy segítse a szervezetek működését, elősegítse a közös értékesítést, a termelés tervezését, valamint a piaci versenyképesség fokozását.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás