A mérsékelt övi gyümölcsfáknak szükségük van a téli hidegre és nyugalomra a tavaszi virágzáshoz és a terméshozáshoz. Ezért a klímaváltozással együtt járó enyhe telek több veszélyt is hordoznak a számukra. Nagyobb a tavaszi fagyok kockázata, és romlik a hozam. Az utóbbi évek súlyos fagykárai is az enyhe télre vezethetők vissza. Itt február körül ér véget a gyümölcsfák mélynyugalmi állapota.

A hideghatás „mennyisége” fajonként és fajtánként eltérő, a nemesítőcégek például külön kezelik a mediterrán régióra és a szárazföldi klímára nemesített fajtákat (Fotó: Pixabay)

A mélynyugalmi állapotot a növényi hormonok szabályozzák. Innentől már kényszernyugalomról van szó, ami a hőmérséklettől függ elsősorban. Ebben az állapotban minden fölmelegedés a rügyek fejlődéséhez vezet, ami apránként összeadódva korai virágzást eredményez.

Tavaszi fagykár

Minél korábban virágzik a fa, annál nagyobb a tavaszi fagykár kockázata.

Ráadásul nem csak egy-két fagyos éjszakával kellett megküzdeniük a növényeknek, hanem több héten át visszatértek a nagy hidegek, így éppen nyíló virágokat vagy a legérzékenyebb kis gyümölcskezdeményeket érte a lehűlés.

Ez csak az egyik oldala a téli meleg káros hatásának. A másik az, hogy a fák nem kapják meg a szükséges hidegmennyiséget. A hideghatás „mennyisége” fajonként és fajtánként eltérő, a nemesítőcégek például külön kezelik a mediterrán régióra és a szárazföldi klímára nemesített fajtákat, éppen emiatt. 

Azt értjük alatta, hogy október elsejétől számítva hány órán keresztül volt 0 és 7 C-fok között a hőmérséklet.

A fagypont alatti hideg is befolyásolja a hideghatást, de csak kisebb mértékben.

Az őszibarack elviseli a melegebbet

A legkevesebb hidegre az őszibaracknak van szüksége, 400-1050 óra között. Azután jön az alma és a körte 800-1100 órával. A cseresznyének pedig még annál is több hidegre van szüksége, hogy a rügyei normálisan fejlődjenek tavasszal.

Amikor ilyen rekordmeleg van, mint az idei télen, még az a veszély is fönnáll, hogy törlődik a megszerzett hideghatás.

Ez akkor következik be, amikor legalább négy órán keresztül 20 C-fok közelében van a hőmérséklet. A következménye pedig az, hogy a megelőző 24-36 órában összegyűjtött hideghatás elveszik a növény számára. Ez a hidegmennyiség szükséges a mélynyugalom feloldásához.

A mélynyugalom után is össze kell gyűjteniük a növényeknek a kihajtáshoz szükséges hőmennyiséget, amit a 7 C-foknál melegebb órák számának összege ad ki. Ezzel pedig visszajutottunk a tavaszi fagyveszélyhez.

A klímaváltozás tehát az enyhe és rövid telek révén nagyban befolyásolja a mérsékelt övi gyümölcsfajok termeszthetőségét. Manapság már nem a meleg déli és nyugati, hanem a hűvösebb északi és keleti fekvéseket érdemes keresni az ültetvények számára.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

További híreink

Az őzbakvadászat idején különösen érdemes megismerni az őzek szezonális viselkedését

2025.04.30.

Az őzbakokra jellemző a területfoglalás, március-áprilisban foglalják el territóriumukat és szigorúan védelmezik azt.

Több tízezer hízópulykát kellett idő előtt levágni a madárinfluenza miatt

2025.04.30.

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Békés vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.

A korábban csapadékban bőséges vidékek is küszködnek az aszállyal Székelyföldön

2025.04.30.

Az elmúlt években komoly gondot jelentenek az évről évre visszatérő, egyre hosszabban tartó aszályos időszakok Romániában

Új digitális korszak küszöbén a magyar mezőgazdaság – AXIÁL-NEXT néven indul az agrárdigitalizáció zászlóshajója

2025.04.29.

A hazai agrárdigitalizáció felgyorsítására új márkát indított útjára az AXIÁL Kft. Az AXIÁL-NEXT egy újfajta szemléletet és rendszert is képvisel a digitális technológiák mezőgazdasági alkalmazásában.

Több ezer milliárd forintnyi támogatás, új finanszírozási lehetőségek és sürgető kihívások alakítják a magyar mezőgazdaság jövőjét

2025.04.29.

A 2024-es év számos nehézséget hozott a hazai mezőgazdaság számára, a 2025-ös év azonban fordulópont lehet a szektor modernizációjában és fejlődésében.

Partnerhírek
Partner

A növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban

2025.04.29.

Az AGRO.bio Hungary Kft., a Pro-Feed Kft., a Magyar Talajtani Társaság tisztelettel meghívják Önt a Növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban Szántóföldi Szemlekörök Szakmai Továbbképzés a gyakorló növénytermesztők számára című szakmai továbbképzésére.

Partner

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025.04.29.

Létezik univerzális és biztonságos nitrogénpótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Erre alkalmas a Green Last Veg, amely többféle nitrogén-összetevőjének köszönhetően azonnali és hosszú távú támogatást biztosít a növények számára. Gyors segítség a kritikus fenofázisokban, valamint lassú feltáródással a felkészülés, feltöltődés idején.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 200 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás