A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) trópusi-szubtrópusi eredetű vándorlepke, ennek megfelelően szárazság és melegkedvelő lepkefaj. Jól ismert, ennek ellenére mégis jelentős kártevő a kukoricában szinte minden évben.

Rendszertanilag a károsító az ízeltlábúak (Arthropoda) törzsébe, a rovarok (Insecta) osztályának lepkék (Lepidoptera) rendjébe, ezen belül is a bagolylepkefélék (Noctuidae) családjába tartozó faj.

Fotó: Pixabay

A gyapottok-bagolylepke kártétele

A kártétele minden évben jelentkezik és alapvetően a generatív részek károsításában mutatkozik meg. A lárvák (valódi hernyó) a károsított növény generatív részeit, a virágzat címer felőli részét) támadják meg, ahol ezután rejtve vannak. Leginkább virág és termésfogyasztó. A szemek károsításának következtében létrejövő mennyiségi kár mellett minőségi problémákat is okoznak a csövön, hiszen utat nyitnak különböző penészgombáknak (fuzárium, aszpergillus, pencillium és alternária fajoknak), amelyek a csövön megtelepedve aztán mikotoxinokkal is szennyezhetik a betakarított termést. Polifág fajként számos szabadföldön is termesztett zöldségfélét is károsít.

Életmódját tekintve 2-3 nemzedékes polifág (sok tápnövényű, 100 faj feletti gazdanövénnyel) vándorlepke. Az első lepkék május, június folyamán érkeznek dél felől, a nőstények egy alkalommal akár ezer petét is képesek lerakni. A hernyók június-júliusban okozhatnak károkat. A nyár és ősz folyamán még egy, esetleg két nemzedék fejlődik ki. Az ősszel, októberben, novemberben kifejlődő imágók nagyrészt dél felé vándorolnak. Az ősszel ki nem kelő bábok egy része a talajban magyarországi körülmények között is áttelelhet.

A gyapottok-bagolylepke elleni védekezés

A gyapottok-bagolylepke elleni védekezés legfontosabb alappillére a károsító megfigyelése, előrejelzése és ennek megfelelően a növényvédelmi kezelések időzítése. Az intergált növényvédelem eszköztárába tartozó agrotechnikai lehetőségek a károsító ellen szinte teljesen hiányoznak, ahogyan rezisztens genotípus sem áll rendelkezésre. Ezért is kiemelten fontos az imágók előrejelzése, és a jól időzített védekezés, mert miután a hernyók berágnak a termés belsejébe, inszekticidekkel gyakorlatilag elérhetetlen helyen fejlődnek tovább. Az imágók rajzását ragacsos vagy varsás típusú feromoncsapdával vagy fénycsapdával is megfigyelhetjük. A tömeges lárvakelés a rajzáscsúcsot követően 8-12 napra várható, ekkorra kell időzíteni a kémiai védekezést is. Az inszekticidek közül érdemes a környezetkímélő és/vagy szelektív hatóanyagok közül (pl. kitinszintézis gátlók, juvenil hormonok, Bt hatóanyagú szerek) választani.

Biológiai védekezési eszköz lehet a Trichogramma nemzetségbe tartozó petefürkészek betelepítése, azonban mivel ezek az imágók egyesével helyezik el a petéiket, így a kukoricamollyal ellentétben ez a módszer nem mindig hatékony.

Forrás: Kukorica Kör Egyesület

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nő a hazai erdőterület, már 184 millió fa elültetésénél tart az Országfásítási Program

2025.03.17.

Megfelelő ütemben halad a 2019- ben indult Országfásítási Program megvalósítása, az elmúlt években 184 millió fát ültettek az erdőgazdaságok és a települések hazánkban.

Fejlesztés, innováció és alkalmazkodás kell a sikeres élelmiszertermeléshez a NAK osztályülése alapján

2025.03.17.

A kedvezőtlen gazdasági környezet és a klímaváltozás okozta kihívások ellenére sem mondtak le a beruházásokról a hazai gazdálkodók a NAK osztályülése szerint.

Viharos széllel és hózáporokkal indul a hét

2025.03.17.

Délutántól viharos széllökések várhatók főként északkeleten és nyugaton, estére azonban mérséklődik a szél, miközben a középső országrészben hózáporok alakulhatnak ki, helyenként vékony hóréteget hagyva maguk után.

Talajos programok lesznek március 21-én, több helyen is meg lehet tudni a talajszelvények titkait

2025.03.17.

A Magyar Talajtani Társaság (MTT) 2025. március 21-én országos figyelemfelkeltő kampánynapot szervez „TALAJ a talpad alatt” címmel

Egyetlen növény, amely minimális munkával is bőséges termést ad!

2025.03.16.

A spenót termesztése viszonylag egyszerű, mivel hidegtűrő növény, és akár kertben, balkonládában vagy magaságyásban is nevelhető. Magyarországon nagyüzemi és kisgazdasági termesztése is jelentős, a frisspiaci spenótot többnyire kézzel szedik, míg az ipari feldolgozásra géppel takarítják be.

Megfizethető robotokkal teszi hatékonyabbá a FarmRobo a kis gazdaságok munkáját

2025.03.16.

A Future Farming interjút készített Sreekanth Reddy Vajralával, a FarmRobo vezérigazgatójával, akinek iMog robotja elnyerte a rangos Az év mezőgazdasági robotja 2025 díjat. Az exkluzív beszélgetésben Vajrala betekintést nyújtott az inspirációba, a tervezés folyamatába és a mezőgazdaság számára forradalmi autonóm megoldás jövőjébe.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 190 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás