A lisztharmat a búzatermesztők számára komoly csapást jelenthet. Megfertőzi a növényeket, megsárgítja a leveleket, és visszaveti a növekedést.

Azokban az országokban, ahol a lisztharmat elterjedt, például Kínában, a termés akár 40%-át is elpusztíthatja, így a gazdák számára az egyik legkárosabb és legköltségesebb kórokozó.

Ha további kutatások megerősítik, hogy a termésmennyiséget nem befolyásolja a génmódosítás, az óriási előrelépés lesz a búzatermesztők számára (Fotó: Pixabay)

Káros és költséges kórokozó

A kutatók most olyan génszerkesztett búzát hoztak létre, amely ellenáll a gombafertőzésnek, anélkül, hogy a gabona növekedését visszafogná. A tudósok szerint a módszer más növényeknél, például szamócánál és uborkánál is működhet – számol be a Science.org cikke nyomán a magyarmezogazdasag.hu.

Ha további kutatások megerősítik, hogy a termésmennyiséget nem befolyásolja a génmódosítás, az óriási előrelépés lesz a búzatermesztők számára – mondta Beat Keller növénybiológus a Zürichi Egyetemről.

Peter van Esse – növénypatológus a Sainsbury Laboratóriumból – szerint a vegyszerhasználat csökkentése jót tesz a környezetnek, és a betegségeknek ellenálló növények a fejlődő országok gazdálkodói számára is fontosak, mivel nekik nincs hozzáférésük növényvédőszerekhez.

Egyes növények természetes módon ellenállnak a lisztharmatnak

Az 1940-es években etiópiai expedíciók során a tudósok olyan helyi árpafajtákat fedeztek fel, amelyeket nem fertőzött meg a gomba.

De ezek a növények és a növénynemesítők által létrehozott későbbi változatok nem fejlődtek olyan jól, és kisebb volt a termésátlaguk is. A nemesítőknek az 1980-as évekre folyamatos erőfeszítésekkel sikerült olyan árpatípusokat létrehozniuk, amelyek viszonylag jól ellenálltak a gombának, és elég erőteljesen növekedtek ahhoz, hogy a gazdák számára vonzóak legyenek.

Ellentétben a növények különféle betegséggel szembeni ellenálló képességével, amelyet a kórokozók előbb-utóbb leküzdenek, ezekben a fajtákban a lisztharmat elleni védelem évtizedekig fennmaradt.

„Öngyilkosok” lesznek a sejtek

Ez egy MLO nevű génnek köszönhető, amelynek mutációja valahogy megakadályozza, hogy a gomba megfertőzze az árpát. Egyrészt a spórák behatolásakor a növényi sejtfalak gyorsan megvastagodnak, míg a közeli sejtek „öngyilkosok” lesznek.

A búzanemesítőknek azonban nem sikerült ezt reprodukálniuk. Búzában az MLO mutációi gyatra növekedésű növényeket eredményeznek, amelyek általában 5 százalékkal kevesebb termést adnak, mint a többi fajta, ami túl nagy hiányosság. A gazdák nem fogadják el még az ilyen kismértékű terméskiesést sem, amennyiben a gombaölő szerekkel elpusztítható a kórokozó.

Génszerkesztési módszerekkel, többek között a CRISPR segítségével létrehozták ugyanazt a védőmutációt a búza MLO génjeinek hat példányában (Fotó: Pixabay)

Néhány évvel ezelőtt Gao Caixia, a Kínai Tudományos Akadémia Genetikai és Fejlődésbiológiai Intézetének növénykutatója és kollégái elkezdték tanulmányozni a búza terméshozamában és betegségekkel szembeni ellenálló képességében szerepet játszó géneket.

Génszerkesztési módszerekkel, többek között a CRISPR segítségével létrehozták ugyanazt a védőmutációt a búza MLO génjeinek hat példányában.

Célzott változások a genomban

Ezek a módszerek lehetővé teszik a kutatók számára, hogy nagyon célzott változásokat hajtsanak végre a genomban. Gyakran ezeket a változtatásokat hagyományos nemesítéssel is el lehetne érni, de néhány hónap helyett több évig tartana ugyanezt az eredményt felmutatni. A génszerkesztés mellett szól az is, hogy

a közelmúltban számos ország megkönnyítette a kutatók és a vállalatok számára az így előállított növények tanulmányozását és kereskedelmi forgalomba hozatalát.

A növények új tulajdonságainak módosítására szolgáló másik módszer, a génmanipuláció (GMO), amelynek során az egyik faj DNS-ét viszik át egy másikba, gyakran kiterjedt vizsgálatokat és hosszadalmas felülvizsgálatokat igényel az engedélyezés előtt.

Meglepetés a kiváló növekedés

Gao génszerkesztett növényei a várakozásoknak megfelelően ellenálltak a lisztharmat fertőzésének, de meglepetésére a növény ugyanolyan jól növekedett, mint a nem módosított kontrollnövények az üvegházi kísérletekben.

Más kutatók szerint is ígéretesnek tűnnek az üvegházi kísérletek és a laboratóriumi adatok. 

A csapat a génszerkesztett búza növekedését szabadföldi körülmények közt is vizsgálta.

A módosított növények ugyanolyan magasra nőttek, mint a többi búza. És amikor a kutatók megszámolták a parcellákból származó mintegy 30 növény mindegyikén a szemeket, nem volt statisztikailag szignifikáns különbség – számolnak be a Nature közelmúltban megjelent számában.

Keller figyelmeztet, hogy a búza terméshozamát nem lehet megbízhatóan meghatározni az egyes növények mérésével, ehhez sok négyzetméteres parcellákat kell bevetni, majd a betakarítás után kiértékelni a mennyiséget.

A véletlen a kutatók kezére játszott

A módosított növények genomjának mélyebb vizsgálata során Gao és munkatársai kimutatták, hogy a szerkesztés során nem csak egy MLO gén egy részét távolították el, hanem véletlenül egy nagy DNS-szakaszt is az egyik kromoszómáról.

A gén egy olyan fehérjét kódol, amely a cukormolekulák szállításában vesz részt, de hogy hogyan győzi le az MLO mutáció okozta terméskiesést, az továbbra is rejtély (Fotó: Pixabay)

Ez azt eredményezte, hogy a közelben lévő TMT3 nevű gén aktívabbá vált, és ez az, ami valahogy normalizálta a növekedést. A gén egy olyan fehérjét kódol, amely a cukormolekulák szállításában vesz részt, de hogy hogyan győzi le az MLO mutáció okozta terméskiesést, az továbbra is rejtély – mondja Gao.

A TMT3 számos más növényfajban is megtalálható

Gao és kollégái meg akarják próbálni a génszerkesztést a szamócában, a paprikában és az uborkában, amelyek szintén nagyon érzékenyek a lisztharmatra.

Eközben négy olyan búzafajtán is elvégezték a génszerkesztést, amelyeket a kínai gazdák kedvelnek, és terméshozamukat nagyobb szántóföldi kísérletekkel fogják tesztelni.

Mielőtt bármilyen génszerkesztett búzát eladnának a kínai gazdáknak, az új fajtákat a mezőgazdasági minisztériumnak jóvá kell hagynia. Gao optimista: szerinte a minisztérium új irányelvei a génmódosított növények jóváhagyására vonatkozóan „egyértelmű utat biztosítanak” a kereskedelmi forgalomba hozatalhoz.

Megosztás

További híreink

Makói hagyma: végleg befellegzett neki vagy van még jövője?

2024.10.15.

Az egykor világhírű makói vöröshagyma termesztése az elmúlt évtizedek során drámai mértékben visszaesett. Míg korábban több ezer hektáron termesztették, napjainkban alig néhány tucat hektáron foglalkoznak vele. A háttérben számos gazdasági és infrastrukturális probléma áll: az öntözés hiánya, a magas termelési költségek és az import versenytársak dominanciája mind hozzájárultak a hagyományos magyar hagyma háttérbe szorulásához.

Medve miatt aggódnak Bajót lakosai, veszélyesek most a környék erdői

2024.10.15.

A Komárom-Esztergom vármegyei Bajót község önkormányzata hívta fel a figyelmet arra, hogy medve jelenlétét észlelték a környéken.

Magyar marhahúspiac: kevesebb vágás, növekvő export, dráguló árak

2024.10.15.

A globális marhahúspiac dinamikus változásokat mutat, amelyeket a helyi termelési trendek, fogyasztási szokások és export-import mozgások formálnak. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb nemzetközi és magyar fejleményeket az agrárpiaci jelentések alapján.

Sok méhésznek marad a kaptárban a méze, mert nem érdemes kipergetni

2024.10.15.

Az aszály kedvezőtlenül hatott a termelésre, a legnagyobb kihívást az ágazatban pedig továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik.

Dráguló borok, növekvő borexport – mi áll a háttérben?

2024.10.15.

A borpiacon jelentős áremelkedés figyelhető meg, amely mind a belföldi, mind a nemzetközi piacot érinti. A magyar borászatok sikeresen növelték exportjukat, különösen a fehérborok és a lédig borok iránt nőtt meg a kereslet. Eközben az import is erősödött, jelezve, hogy a borpiac dinamizmusát továbbra is az egyre diverzifikáltabb fogyasztói igények mozgatják.

Szilvaválság az unióban? Nézze meg, hogyan teljesít Magyarország!

2024.10.15.

A szilvatermesztés Európa-szerte nehéz időszakon megy keresztül: a tavaszi fagykárok és az időjárási szélsőségek érezhetően visszavetették a termést. Az Európai Unió több országában is csökkent a betakarított szilvamennyiség, míg a magyar piac kisebb növekedést mutatott, de a szélsőséges időjárás nálunk is gondot okozott. Az export-import adatok tükrében jól látható, hogy a szilvapiac dinamizmusa jelentős mértékben függ a globális kereskedelem változásaitól.

Partnerhírek
Partner

Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók

2024.10.14.

A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.

Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 26 univerzális kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 26 univerzális kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás