Az elmúlt években a tojótyúk- és brojlertenyésztésben megjelent a genomika. A kacsatenyésztők egy olyan mikrochip kifejlesztésére vártak, amely képes meghatározni a specifikus tulajdonságaikat.

Miután a francia INRA intézet több genetikai vonalat felrajzolt, végre létrejöhetett a régóta várt chip. A Grimaud Frères kacsatenyésztő cég kikeltette az első kacsákat a hagyományos genetika és a genomika kombinálásával.

Látták, hogy mi lehetséges, és hogy ez a meglehetősen drága technológia bizonyítottan megtérül. A probléma azonban az volt, hogy nem állt rendelkezésükre a kacsák genomikai felépítése (Fotó: Pixabay)

Ahol a hagyományos genetika segítségével nehéz szelektálni

Egyesek a genomikát a Szent Grálnak tekintik, de ez egy kicsit túlzás. Ez azonban egy értékes kiegészítő eszköz az eszköztárunkban, hogy képesek legyünk a legjobb tenyészállatokat kiválasztani és felgyorsítani a genetikai fejlődést. Különösen olyan tulajdonságok esetében, amelyeket a hagyományos genetika segítségével nehéz szelektálni – mondta Guillaume Le Mignon, a Grimaud Frères K+F mérnöke.

Évek óta látja, hogy a Grimaud leányvállalatainál, a Novogennél (tojók) és a Choice-nál (sertések) dolgozó kollégái a genomikát használják a szelekció segítésére, anélkül, hogy ő maga is hozzáférhetne ugyanezekhez az erőforrásokhoz. Látták, hogy mi lehetséges, és hogy ez a meglehetősen drága technológia bizonyítottan megtérül. A probléma azonban az volt, hogy nem állt rendelkezésükre a kacsák genomikai felépítése.

Le Mignon tudja, hogy tekintettel a kacsa korlátozott piaci részesedésére a világméretű állatifehérje-láncban, türelmesnek kellett lennie. A genomikai programok jelentős előre tervezést igényelnek – a Grimaud Frères több mint 5 évvel ezelőtt választotta ki a leginkább stratégiai vonalait, hogy bevezesse számukra a genomikai szelekciót.

E vonalak teljes tenyészállományának DNS-ét összegyűjtötték, majd hidegen tárolták, hogy több ezer egyedből álló, úgynevezett referencia-populációkat hozzanak létre. Ezekből a nagyon specifikus populációkból az SNP (egynukleotid-polimorfizmus) markerek egy almintáját egy nagyfelbontású chipre lehetett felvenni. Ezeket kifejezetten bizonyos implicit kritériumok alapján választottak ki, mint például a származás, a hibridizáció minősége vagy olyan technikai kritériumok, mint az allélfrekvencia és a genomban elfoglalt hely.

Vonalspecifikus chip

A tulajdonságok egész sorát tartalmazó chipből egy alacsony sűrűségű, 60 000 adatpontot tartalmazó, minden egyes tenyészvonalra specifikus chipet kellett kifejleszteni. A muskotály és a pekingi kacsa esetében ez elég egyszerű, de az öszvérkacsák esetében már kicsit bonyolultabb. Egyesek szerint a muskotály és a pekingi kacsa keresztezése olyan, mint a kacsa és a csirke keresztezése. (Soha nem lehet tudni, hogy mi lesz a pontos eredmény). Ennek ellenére a genomika használatának várható előnyei adottak.

A Grimaud Frères a genetikai fejlődés gyors felgyorsulását tapasztalta a potenciálisan nagyobb szelekciós nyomásnak, a jövőbeli tenyészállomány gyorsabb becslésének (rövidebb generációs intervallum) és a genomikai értékek genetikai értékekhez képest nagyobb pontosságának köszönhetően. És hatékonyabb a szelekció az összetett tulajdonságok és az állat életének végén mérhető tulajdonságok (pl. viselkedés, elhullás, költés, húsminőség, tenyészhímek, tojó potenciálja stb.) vagy az alacsony öröklődőképességű tulajdonságok esetében.

Mignon úgy véli, hogy gyorsabban lehet előrelépni: a közvetlenül a kikelés után vett vérmintával információt kaphatnak a madár örökletes értékeiről. Ahelyett, hogy a termelés végéig kellene várniuk. Azonnali betekintést nyerhetnek a hím utódok potenciális tojóteljesítményébe, ahelyett, hogy meg kellene várni a nőstény utódokat, és újra várni, hogy a tényleges teljesítményt később, az életben láthassuk. Minden a genetikában rejlik.

Kéz a kézben

Le Mignon szerint egyértelmű, hogy a genomika soha nem fogja helyettesíteni a hagyományos genetikát. Úgy gondolja, mindkét technika kéz a kézben fog haladni, és kiegészíti egymást. Mindig is használni fogják a CT-szkennereinket a mellek húshozamának mérésére, az RFID-chipeket a takarmányfelvétel mérésére és minden más szelekciós kritériumot a genomika eredményeinek validálására.

A közvetlenül a kikelés után vett vérmintával információt kaphatnak a madár örökletes értékeiről (Fotó: Pixabay)

De az is fontos, hogy mindig azt az eszközt használják, amelynek a legnagyobb gazdasági értelme van. Tudják, hogy a genetikával szelektálni tudnak a testtömeg-gyarapodásra és a takarmányhasznosítási arányra vonatkozóan.

A genetikus szerint az éves 200 000 eurós beruházás bölcs felhasználásáról van szó. Arra számítanak, hogy évről évre 5-10%-os további genetikai fejlődést fognak elérni. Ez a genetika területén óriási dolog.

Le Mignon biztos benne, hogy a genomika tovább fog fejlődni és bővülni, hogy különböző tulajdonságokra és több genetikai vonalra is kiterjedjen. Még folyamatban van az összes molekuláris marker és azok kölcsönhatásainak megtalálása, valamint az, hogy ezek hogyan befolyásolják a kacsák végső teljesítményét.

(Forrás: poultryworld.net)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Terítéken a világ 10 (talán) legdrágább étele

2025.01.17.

Kiváló alapanyagok jelentik minden fantasztikus étel kiindulópontját, legyen szó akár a legfrissebb helyi tojásokról egy egyszerű rántottához, akár egy ritkább hozzávalóról, amely különlegessé teszi az ételt és lenyűgözi a vendégeket.

Megjelent az AKG területek növényvédelméhez a tiltólista

2025.01.17.

Még tavaly, 2024. december 20-án jelent meg az AKG tiltólistaként ismert lista az agrár-környezetgazdálkodásban (AKG) nem alkalmazható hatóanyagok jegyzékéről.

Sok támogatást nyerhetnek 2025-ben a családok és a vállalkozások

2025.01.17.

Az új gazdaságpolitikai akcióterv keretében 21 intézkedésről döntöttek, erősítik a családok és a vállalkozások helyzetét.

Partner

Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal

2025.01.16.

2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.

Mielőtt bármire pályázna, nézze meg ezt a táblázatot

2025.01.16.

A közös agrárpolitika (KAP) keretében számtalan nyított pályázat elérhető a gazdálkodók számára, ám az aktuális státuszuk figyelemmel követése nem egyszerű. Az alábbi összefoglaló táblázat segíti az eligazodást.

Partnerhírek
Partner

Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal

2025.01.16.

2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.

Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Agromésztej
Pest, Nagytarcsa

Agromésztej

7 075 HUF / flakon

+ áfa
Kiemelt
FitoNatur Huminart
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur Huminart

18 120 HUF / flakon

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 154 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás