A mezőgazdaságban nemcsak a termények és az állatok védelme a fontos, hanem a gazdaság infrastruktúrájának és technológiájának is biztosítva kell lennie a károkkal szemben. Bordás Imre, a Generali Biztosító Zrt. mezőgazdasági biztosítási területének vezetője bemutatja, hogyan alkalmazkodik a Generali a modern agrárgazdálkodás igényeihez, különösen az ÁTK-pályázatokhoz kapcsolódóan, és hogyan segítheti a gazdálkodókat a vagyonuk és beruházásaik védelmében.

Az ÁTK-pályázat az egyik olyan téma, ami gyakran megjelenik az agrármédiában. Hogyan tud a Generali Biztosító rácsatlakozni erre a hullámra?

A Generali a mezőgazdasági termékportfóliójában, a növénybiztosításokon túl úgynevezett Agrárőr mezőgazdasági vagyonbiztosításokat is kínál a mezőgazdasági termelők és gazdaságok számára. A vagyonbiztosítások a mezőgazdasági telephelyek, üzemek általános és speciális vagyontárgyaira, berendezésekre, készletekre, valamint az ültetvények és azok állóeszközeiben, illetve erdőkben keletkező károkra ­nyújtanak biztosítási védelmet, alapvetően tűzkár és elemi károk ellen. Kiegészítő fedezet választható elektronikus berendezések káraira, géptörésre, mezőgazdasági felelősségi károkra, de akár munkahelyi balesetekre is.

A konstrukció magában foglalja az állatbiztosításokat is, melyek az állattartókat véletlenszerűen ért veszteségek enyhítésére szolgálnak.

Bordás Imre_Generali
Bordás Imre, a Generali Biztosító Zrt. mezőgazdasági biztosítási területének vezetője

Kiterjed a tűz- és az elemi károkra, az áramkimaradás okozta problémákra, a nagy értékű állatok elhullására és állategészségügyi költségeire, valamint a fertőző betegségekkel kapcsolatos térítésre, kiegészítő fedezetként.

Most például az ÁTK-pályázatok kapcsán az épület, az abban található berendezések, a különböző kiszolgáló egységek, akár az elektronika, akár például a takarmányozó rendszer mind biztosíthatóak. A támogatás keretében sokan új rendszert fognak beépíteni a telephelyükre, esetleg új gépeket, új technológiákat alkalmaznak, ezek pedig jelentős értéket képviselnek. Ha a beruházás hitel keretében valósul meg, a hitelező általában biztosítékot kér, ami az esetek többségében biztosítást szokott jelenteni, mert ez fedezetet nyújt egy esetleges kár bekövetkezésekor.

Mennyire ismertek és keresettek ezek a biztosítástípusok?

A kereslet növekszik irántuk, ám a gazdálkodók nem ismerik kellően, hogy mely biztosítóknál köthető ilyen védelem, ugyanis a magyarországi piacon a biztosítók csak egy kis köre foglalkozik speciálisan a mezőgazdasági termelők igényeivel. Több biztosító ad fedezetet vagyonra, mint például növényre. Sok esetben a támogatások keretében a hitelintézetek követelik meg a biztosítás meglétét, még akár definiálják is, hogy milyen kockázatokra kell fedezetet nyújtson a biztosítási szerződés, emiatt is növekszik az ilyen jellegű biztosítások száma. A nagy érték miatt a gazdák érdeke, hogy igénybe vegyék ezeket a termékeket, ezért mindenkinek ajánlom ezek megkötését.

Mely szempontokat kell mérlegelni kötéskor?

Először is arra kell figyelni, hogy mi az a fedezet, a kockázat, amit a feltételben a biztosító vállal. Itt azt érdemes végig gondolni a gazdálkodónak, hogy tart-e ettől a veszélytől; hasznos-e számára, mert olyan biztosítást, ami az ő félelmeit vagy az általa fontosnak vélt veszélyeket nem fedi le, fölösleges megkötni. Más szavakkal a termelőnek ismernie kell, hogy milyen esetekben fizet a biztosító.

A következő szempont az alul- vagy túlbiztosítás kérdése. Egyik sem szerencsés különböző okok miatt. Ezeknek az elkerüléséhez a gazdáknak azt kell pontosan tudniuk, hogy mi a biztosítani kívánt vagyontárgy értéke. Ha egy épületről beszélünk, a Generali Biztosító ilyenkor az újjáépítési értékkel kalkulál, ami teljesen más, mint az ingatlanközvetítő által becsült érték vagy a pénzügyi kimutatásokban szereplő értékcsökkenésen keresztülment érték. Azt vizsgáljuk, hogy ha egy épület porig ég, mennyi pénzből lehet újjáépíteni.

Fontos egy már megkötött biztosítási szerződést folyamatosan aktualizálni, mondjuk új gép vagy eszköz vásárlása után, ezeket pedig reális áron szerepeltetni kell a szerződésben, mert egyébként a biztosító nem vagy nem olyan arányban téríti az esetleg bennük keletkező kárt.

Agrárőr

Itt jön a képbe a már említett alul- vagy túlbiztosítás veszélye…

A biztosító a kárt csak arányosan téríti meg, mégpedig olyan mértékben, ahogy a tényleges érték aránylik a biztosítási összeghez. Tehát ha egy termelő féláron szerepeltet a szerződésben egy épületet, akkor a kártérítés ezzel lesz arányos, a kártérítés is féláron történik.

Sajnos, sokan nem szánnak elég időt a szerződésük aktualizálására, amikor pedig bekövetkezik a baj, fogják a fejüket. Egy többszázmillió forintos gabonatároló esetében az alulbiztosítás elég költséges lehet.

A túlbiztosítással az a probléma, hogy az ügyfél feleslegesen fizet egy olyan érték után, amit a biztosító később nem fog megtéríteni. Kár esetén ez nem okoz nagy problémát, de pénzügyileg nem észszerű.

Most az ÁTK-pályázat kapcsán viszonylag könnyű helyzetben vannak a gazdák, illetve a biztosító is, hisz ezek új vagyonelemekre vonatkoznak, tehát ha valaki telepít egy új berendezést, számlával fog rendelkezni arról, hogy az mennyit ér. Egy épület felépítésekor pedig szintén rendelkezésre állnak a számlák, ami megegyezik az újjáépítési értékkel. Az évek előrehaladtával pedig majd aktualizálni kell ezeket a tételeket.

Az Agrárőr termékünkben a tűzkár az alapfedezet, de kiegészítőként, például vihar- vagy úgynevezett all risk, az összes kockázatra kiterjedő biztosítást is lehet kötni, kivéve a feltételek szerinti kizárásokat és mentesülés eseteit, de akár felelősségbiztosításra is van lehetőség.

Hogyan érdemes összehasonlítani a különböző biztosítási ajánlatokat?

Almát az almával hasonlítsunk. Ha több biztosítótól kérnek ajánlatot, akkor ne csak az ár alapján döntsenek. Azt is meg kell vizsgálni, hogy mi a szolgáltatás, mire terjed ki és milyen önrészt tartalmaz.

Minél nagyobb önrészt vállal az ügyfél, a biztosítás díja annál alacsonyabb lesz. Ez befizetéskor előnyös, de a kár elszenvedésekor már nagyon más a helyzet, mert akkor az önrészt a károsult viseli. Egy döntéskor azt kell mérlegelni, hogy kár esetén mekkora az az önrész, melyet vállalni tudunk.

Egy tízszázalékos önrésszel bíró ajánlatot nagyon nehéz összehasonlítani egy ötvenszázalékos önrészessel. Nem mindig az olcsó az olcsó, és nem mindig az a drága, ami drágának látszik - azt is meg kell nézni, milyen szolgáltatás jár mellé.

(x)

További híreink

A cserszömörce, ami szinte magát gondozza - gondozási tippek és érdekességek

2024.10.15.

A cserszömörce (Cotinus coggygria) egy szívós, lombhullató cserje, amely Kelet-Európában és Délkelet-Ázsiában őshonos. Látványos, sűrű, pihés virágzata miatt „füstfának” is nevezik. A növény természetes élőhelye sziklás hegyoldalakon és száraz erdős részeken található, ahol gyorsan elterjed a cserjék és fák között.

Makói hagyma: végleg befellegzett neki vagy van még jövője?

2024.10.15.

Az egykor világhírű makói vöröshagyma termesztése az elmúlt évtizedek során drámai mértékben visszaesett. Míg korábban több ezer hektáron termesztették, napjainkban alig néhány tucat hektáron foglalkoznak vele. A háttérben számos gazdasági és infrastrukturális probléma áll: az öntözés hiánya, a magas termelési költségek és az import versenytársak dominanciája mind hozzájárultak a hagyományos magyar hagyma háttérbe szorulásához.

Medve miatt aggódnak Bajót lakosai, veszélyesek most a környék erdői

2024.10.15.

A Komárom-Esztergom vármegyei Bajót község önkormányzata hívta fel a figyelmet arra, hogy medve jelenlétét észlelték a környéken.

Magyar marhahúspiac: kevesebb vágás, növekvő export, dráguló árak

2024.10.15.

A globális marhahúspiac dinamikus változásokat mutat, amelyeket a helyi termelési trendek, fogyasztási szokások és export-import mozgások formálnak. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb nemzetközi és magyar fejleményeket az agrárpiaci jelentések alapján.

Sok méhésznek marad a kaptárban a méze, mert nem érdemes kipergetni

2024.10.15.

Az aszály kedvezőtlenül hatott a termelésre, a legnagyobb kihívást az ágazatban pedig továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik.

Dráguló borok, növekvő borexport – mi áll a háttérben?

2024.10.15.

A borpiacon jelentős áremelkedés figyelhető meg, amely mind a belföldi, mind a nemzetközi piacot érinti. A magyar borászatok sikeresen növelték exportjukat, különösen a fehérborok és a lédig borok iránt nőtt meg a kereslet. Eközben az import is erősödött, jelezve, hogy a borpiac dinamizmusát továbbra is az egyre diverzifikáltabb fogyasztói igények mozgatják.

Partnerhírek
Partner

Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók

2024.10.14.

A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.

Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 26 univerzális kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 26 univerzális kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 109 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás