Költséghatékony gazdálkodás folytatása és kis csoportokban eredményesen együttműködő termelők jelzik az AgroVIR fejlesztéseinek sikerét. A cég egy olyan innovatív vezetői információs szoftvert alkotott meg, amely segíti a gazdákat a működéshez szükséges döntések meghozatalában. A rendszer célja, hogy a partnereik a lehető legkevesebb idő- és energiaráfordítással tudjanak hatékonyan és fenntarthatóan gazdálkodni. Gorotyák Igor marketingvezető és Farkas Csongor nemzetközi értékesítési vezető többek között arról mesélt, mit tesz és fejleszt a magyar cég azért, hogy a magyar, a román, az argentin, és a bolgár gazdák a lehető legjobban átlássák és megszervezhessék a mezőgazdasági tevékenységüket.

A magyar piacon ismertek és eredményesek. Milyen tervek és lépések megvalósulása várható még itthon, és hogy haladnak a külföldi terjeszkedéssel?

Gorotyák Igor: Magyarországon piacvezetők vagyunk, az AgroVIR rendszernek már több mint 10 százalékos részesedése a célpiacon. A nemzetközi piacra 2,5 évvel ezelőtt léptünk, amikor a szolgáltatásunk Romániában is elérhetővé vált. Az ottani üzleti sikert jól jelzi, hogy mára a rendszert használó gazdák összesen több mint 100 ezer hektáron végeznek mezőgazdasági tevékenységet. 2018 elején Argentínában is megvetettük a lábunkat, idén pedig Bulgária felé nyitottunk.

Gorotyák Igor, az AgroVIR marketingvezetője beszél a cég külföldi terjeszkedéséről

Miben más a magyar és a külföldi közeg? Mit tanultak meg Romániában, Bulgáriában és Argentínában?

Farkas Csongor: Több fejlesztésünket, amelyek lehetővé tették a nemzetközi működésünket, Romániában teszteltük először. Argentínában is sokat tanultunk, ott másként történik a földbérleti szerződések kezelése, többféle fizetési típust és konstrukciót alkalmaznak, és a számításoknál a bimonetáris rendszer működik. Valamint a szállítási költségek kezelése és vizualizációja is eltér a Magyarországon megszokottól. Ezeket másképp nem tudtuk volna megtanulni, ehhez kellett, hogy az új országok gazdálkodási szokásait közelről megismerjük. Argentína egy egészen más dimenzió. Amíg itthon 3,5-3,8 millió, Romániában pedig 10 millió hektár megművelhető földterület van, addig Argentínában 32 millió hektárról beszélhetünk, tehát ott jóval nagyobbak a lehetőségek. Argentína mezőgazdasági ország, de nincsenek agrártámogatások, és nyilvánvalóan EU-s pénzekre sem lehet pályázni. Ezért a termelők csak adóoptimalizációval, precíz könyveléssel és rendkívül hatékony gazdálkodással maradhatnak versenyképesek. Nagyon fontos emiatt, hogy a folyamatirányítás, a riportok, az adatok kezelése tökéletes rendben menjen, ennek a kihívásnak kell megfelelnünk.

G.I.: A bolgár terjeszkedés azért volt kézenfekvő, mert hozzánk hasonlóak az adottságaik, viszont jelenleg nagyjából 5-8 évvel vannak elmaradva mögöttünk a technológiai fejlettség terén. Az EU-ba lépésnek köszönhetően nagyon gyorsan zárkóznak fel, hogy versenyképesek legyenek a közös európai piacon. Az agrártechnológia fejlődése is egyre gyorsul. Amit itthon 7, Romániában pedig 2,5-3 év alatt építettünk fel, azt Bulgáriában még ennél is gyorsabban el lehet majd érni. Ez pedig kiváló visszajelzés arról, hogy jó irányban gondolkodunk. A fő kérdés az, hogy az itthon kitaláltakat át tudjuk-e ültetni más országok mezőgazdasági rendszerébe. Eddig szerencsére mindegyik országban sikerült.

Milyen fejlesztésekkel készülnek azért, hogy megfeleljenek a magyar gazdák igényeinek?

Farkas Csongor, az AgroVIR nemzetközi értékesítési vezetője beszélt az idei fejlesztésekről is

F.Cs.: Az elmúlt évek alatt alaposan megismertük a termelők igényeit és azok alapján fejlesztettünk. A döntéstámogatásnál ezért azt szeretnénk elérni, hogy ne csak a gazda, vagy a felhasználó vigye be az adatot, illetve munka- és az erőgépekből érkeztessük, hanem elindultunk az információs platform megvalósítása felé. Kisebb szolgáltatóktól jövő információt (pl. időjárási-, NDVI-, és növényvédelmi adatok) bevonva, azt feldolgozva szeretnénk további várható hatásokat, előrejelzéseket integrálni a rendszerünkbe, ezzel is segítve a gazdálkodót a döntéseiben.

G.I.: A munkaerő optimalizálásánál is elindultunk az adatok automatikus érkeztetése felé. A gépeknél és az inputanyagoknál ez már megtörtént. A cél a minél kevesebb emberi beavatkozás, hogy az adatokat automatikusan hozzuk be, és úgy is dolgozzuk fel azokat, legyen szó flottamenedzsmentről, műholdakról, okoseszközökről érkező információkról vagy szenzorokról. A döntés természetesen mindig a gazda kezében marad, de szeretnénk konkrét javaslatainkkal segíteni a hatékony működésben. A cél, hogy minél inkább megkönnyítsük a gazdák konkrét döntéseinek meghozatalát. Aktív kapcsolatot tartunk velük, aminek részeként önszervező körök alakultak ki, ahol AgroVIR-t használó gazdák és a mi tanácsadóink közösen elemzik az adatokat, tanulnak egymástól, így fejlesztik az adott gazdálkodási régiót vagy szektort. Egyébként a termelők ötleteinek hatása viszonylag nagy, havi 30-60 fejlesztésünk több mint 60 százaléka tőlük származik. Ezzel segítenek minket abban, hogy a kényelmesebbé, egyszerűbbé és hatékonyabbá tehessük számukra a gazdálkodást.

Egy elismerést és egy 1. helyet is kapott az AgroVIR csapata a XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok pályázatán a Global - Információs Platform fejlesztéséért
Korábban is írtunk az AgroVIR rendszerről, a magyarországi cégvezetővel, Okner Péterrel készített interjú itt olvasható:

Akkor ér valamit az adat, ha fel is használják

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az őzbakvadászat idején különösen érdemes megismerni az őzek szezonális viselkedését

2025.04.30.

Az őzbakokra jellemző a területfoglalás, március-áprilisban foglalják el territóriumukat és szigorúan védelmezik azt.

Több tízezer hízópulykát kellett idő előtt levágni a madárinfluenza miatt

2025.04.30.

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Békés vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.

A korábban csapadékban bőséges vidékek is küszködnek az aszállyal Székelyföldön

2025.04.30.

Az elmúlt években komoly gondot jelentenek az évről évre visszatérő, egyre hosszabban tartó aszályos időszakok Romániában

Új digitális korszak küszöbén a magyar mezőgazdaság – AXIÁL-NEXT néven indul az agrárdigitalizáció zászlóshajója

2025.04.29.

A hazai agrárdigitalizáció felgyorsítására új márkát indított útjára az AXIÁL Kft. Az AXIÁL-NEXT egy újfajta szemléletet és rendszert is képvisel a digitális technológiák mezőgazdasági alkalmazásában.

Több ezer milliárd forintnyi támogatás, új finanszírozási lehetőségek és sürgető kihívások alakítják a magyar mezőgazdaság jövőjét

2025.04.29.

A 2024-es év számos nehézséget hozott a hazai mezőgazdaság számára, a 2025-ös év azonban fordulópont lehet a szektor modernizációjában és fejlődésében.

Partnerhírek
Partner

A növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban

2025.04.29.

Az AGRO.bio Hungary Kft., a Pro-Feed Kft., a Magyar Talajtani Társaság tisztelettel meghívják Önt a Növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban Szántóföldi Szemlekörök Szakmai Továbbképzés a gyakorló növénytermesztők számára című szakmai továbbképzésére.

Partner

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025.04.29.

Létezik univerzális és biztonságos nitrogénpótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Erre alkalmas a Green Last Veg, amely többféle nitrogén-összetevőjének köszönhetően azonnali és hosszú távú támogatást biztosít a növények számára. Gyors segítség a kritikus fenofázisokban, valamint lassú feltáródással a felkészülés, feltöltődés idején.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 200 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás